Bez Baroše. Známe jména sedmi statečných, co míří do Indie

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 8. 2014 8:00
Indickou ligu okusí i dva bývalí čeští reprezentanti: Miroslav Slepička a Marek Čech.
Miroslav Slepička (na snímku ještě v dresu Sparty) patří mezi šest českých hráčů, kteří okusí indickou ligu
Miroslav Slepička (na snímku ještě v dresu Sparty) patří mezi šest českých hráčů, kteří okusí indickou ligu | Foto: Reuters

Praha - Čeká je dobrodružství, jaké ještě zaručeně nezažili. Sedm českých fotbalistů se v září vydá do Indie, aby ochutnali tamní profesionální fotbalovou ligu.

Indickým snem se nechali zlákat  Miroslav Slepička z Příbrami a Jan Štohanzl z Mladé Boleslavi. Také Pavel Eliáš, který naposledy hrával za Jablonec, a Tomáš Josl, s posledním angažmá v Jihlavě.

K nim si připočtěte Jakuba Podaného, kmenového hráče Sparty, co naposledy hostoval v řecké lize (Kallonis), a dva gólmany.

Zdálo se, že Marek Čech už kariéru po vypršení smlouvy se Spartou ukončil, ale indická anabáze ho ještě zlákala. A pocestuje i Jan Šeda, který v minulé sezoně hostoval v nizozemském Waalwijku a patří Mladé Boleslavi.

V české výpravě tedy nakonec nenajdeme Milana Baroše, se kterým jeho agentura ISM vedená Pavlem Paskou pro tuhle výpravu původně počítala.

Nejlepší střelec Eura 2004 si totiž v zimě poranil koleno a rehabilitace stále probíhá. "Nebyla tam záruka, že by Milan byl už v půlce září stoprocentně fit," vysvětluje Pavel Paska.

Za Del Pierem a Trézeguetem

V Indii se pokoušejí založit novou tradici profesionální soutěže. A sázejí přitom zhusta na osobnosti světového fotbalu, zářící v nedávné minulosti. "Patrony a hvězdami jednotlivých týmů budou Alessandro Del Piero, David Trézeguet, Robert Pires nebo třeba Fredrik Ljungberg," sype Paska slavná jména z rukávu.

V pozadí celého projektu stojí globální světová agentura IMG. K ní má Pavel Paska již dlouhá léta velmi blízko. "A oslovili mě, abychom do projektu indické ligy dodali české hráče," říká Paska, jehož ISM tedy celý projekt na českém území zastřešovala.

"Tři hráči jsou z naší agentury, dva od Dalibora Laciny a další dva zastupuje Nehoda Sport, takže je vidět, že i tuzemští agenti se mezi sebou umí dohodnout a spolupracovat," naznačuje Paska, že žabomyší války mezi (alespoň některými) českými agenty jsou minulostí.

Mezi hvězdné patrony chtěl původně nominovat i Patrika Bergera či Jana Kollera. "Ale už je to přeci jen delší čas, co své kariéry uzavřeli. Organizátoři soutěže dali přednost slavným fotbalistům, co ještě poslední dobou někde hrávali, třeba v Austrálii," vysvětluje Paska.

Hvězdy jako Robert Pirés si v Indii přijdou na měsíční výplaty srovnatelné s těmi, jaké se vyplácejí třeba v Bundeslize, v týmech středu tabulky.

Ti fotbalisté, kteří do Indie vyrazí z Česka, si podle Pasky vydělají za tři měsíce, po které se soutěž hraje, zhruba tolik, co by měli v domácí lize za sezonu. "A to se bavíme jen o základních platech," naznačuje Paska, že ve hře budou i prémie a výkonnostní bonusy.

Vzhledem k tomu, že někteří z českých emisarů byli momentálně bez smlouvy, indickou "brigádu" jistě uvítají. Ostatní fotbalisty uvolnily jejich kluby na půlroční hostování. A co hráče čeká?

Finále se hraje před Vánocemi

Už 21. srpna se v Indii koná draft. Tam si osm týmů, které v lize budou startovat, hráče rozdělí. Každý z celků, mj. z Kalkaty, Bombaje či Dillí, bude mít jednu hvězdu typu Del Piera - a k tomu samozřejmě další hráče, které si celky vyberou na principu draftu známého třeba z hokejové NHL.

"Od 15. září se jednotlivé celky budou po dva týdny spolu připravovat, trénovat - a pak se začne hrát v rytmu středa - sobota, každý s každým dvakrát proti sobě," vysvětluje Paska.

Základní část končí v listopadu, nejlepší čtyři celky pak ještě sehrají play off, které vyvrcholí finálovým zápasem 15. prosince.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy