Berbrova kandidatura by byl výsměch, míní šéf spolku Čistý fotbal

ČTK ČTK
9. 5. 2017 18:56
Spolek Čistý fotbal bude v boji o post nejvýše postaveného člověka ve FAČR podporovat Markétu Haindlovou, pokud se rozhodne o funkci ucházet.
Roman Berbr by podle šéfa spolku Čistý fotbal českému fotbalu šéfovat neměl.
Roman Berbr by podle šéfa spolku Čistý fotbal českému fotbalu šéfovat neměl. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Předseda spolku Čistý fotbal, který se snaží bojovat s korupcí ve fotbale, označil možnou kandidaturu Romana Berbra do čela Fotbalové asociace ČR za výsměch. Spolek vedený Lukášem Říhou hodlá podporovat Markétu Haindlovou, pokud se rozhodne o funkci ucházet.

Na funkci předsedy FAČR zatím oficiálně kandiduje jen současný šéf Miroslav Pelta, který je ale od pátku ve vazbě kvůli vyšetřování dotací z ministerstva školství. Místopředseda Berbr v pondělí uvedl, že kandidaturu zvažuje. Podle Říhy by to kvůli Berbrově kontroverzní pověsti asociaci uškodilo.

"Když pan Berbr prohlásil, že zvažuje kandidaturu, tak jsem si říkal, že už asi žiju někde na Marsu. To už je výsměch. Není z ničeho obviněný, je tu presumpce neviny, ale to nejde. To mi přijde jako nesmysl," řekl Říha v rozhovoru pro ČTK.

Podle jeho informací Berbr v regionech získával podporu pro znovu zvolení Pelty. "Pan Berbr objížděl okresy a sliboval modré z nebe. Co já mám zprávy, tak okresům byly slíbené peníze za to, že budou volit Peltu. Na jihočeské valné hromadě se dohodli, že kraj jako jeden muž budou volit Peltu. To mám ověřené. Nikdo neměl na výběr," uvedl Říha.

S uvalením vazby na Peltu a pozastavení dotací fotbalové asociaci by se podle něj situace mohla změnit. "Peníze do okresů nepřišly, tak je možné, že nyní změní svůj pohled. Budeme se snažit je přesvědčit, aby se jim na valné hromadě rozsvítilo. Dopředu nic slibovat nechtějí, protože je možné, že pana Peltu osvobodí. Rozhodne se až přímo na valné hromadě. Pokud delegáti nebudou alibisti, tak by se to zvrátit mohlo," prohlásil Říha.

Spolek Čistý fotbal vznikl v roce 2015 a tvrdí, že má podporu několika desítek klubů z regionálních soutěží. Při volbě předsedy chce podporovat šéfku hráčské asociace Haindlovou, která kandidaturu zvažuje.

"S Markétou se známe, ona nás podporovala a my podporujeme ji. Máme momentálně jednoho kandidáta, aby tam vůbec nějaký byl. Uvidíme, zda ji podpoří okresy. Chceme jí ale především pomoci vytvořit tým, který by byl důvěryhodný a dělal vše pro to, aby se český fotbal stal transparentnější," dodal.

Umí si ale představit, že by podpořil například i mezinárodního delegáta a šéfa organizačního výboru ME fotbalistů do 21 let v roce 2015 Petra Fouska, pokud by se rozhodl zapojit do vedení asociace, v níž by dříve generálním sekretářem.

"Petr Fousek by byl pro nás přijatelný. Osobně ho neznám, mám o něm ale jen pozitivní zprávy od lidí, kteří s ním pracovali. Je zkušený, jazykově vybavený, morálně zdatný, udělal tu bez problémů šampionát do 21 let. Nějaká práce za ním je. Tihle lidé by ve fotbale měli být," řekl Říha.

"Já se osobně nikam necpu. Já jsem normální kluk, který se snažím, aby byl český fotbal důvěryhodnější. Nejsem revolucionář a nemám rád slovo bojovat. Chci jen diskutovat a snažit se o to, aby pánové, co tam jsou ve vedení, mezi sebe někoho pustili," řekl Říha.

"Děláme to na koleni. Co já objíždím, tak si vyplácím třetinové cesťáky. Dělám to, protože mě to těší, ne kvůli penězům a zviditelnění. Když mi kluby samy volají a píšou, tak je něco špatně. Snažím se to změnit," dodal.

Dosud se soustředil především na to, aby přiměl FAČR jednat o jeho návrhu na změnu způsobu volby předsedy asociace. Aby místo delegátů na valné hromadě měly možnost hlasovaly všechny kluby, které jsou členy FAČR.

"Předkládáme různé návrhy, které oni ale shazují ze stolu. Tento návrh měli řešit 2. května na výkonném výboru, ale asi neřešili, jelikož v komuniké nic není," dodal. Snaží se jednat i s ministerstvem školství a již měl schůzku s novým ředitelem odboru pro sport Pavlem Kaňkou.

svd ura

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy