"Berbra už nevolte." Část fotbalové veřejnosti požaduje změny, založila Výzvu 2021

Sport Sport
16. 12. 2019 14:41
Změna poměrů v českém fotbalu. To je hlavní požadavek nové iniciativy s názvem Výzva 2021, za jejímž založením stojí bývalí rozhodčí Karel Popper a Ivan Grégr.
Česko-Lotyško: Dagmar Damková a Roman Berbr
Česko-Lotyško: Dagmar Damková a Roman Berbr | Foto: Milan Kammermayer

Přestože byl fotbalový apel publikován před několika dny, už ho podle iniciátorů výzvy podpořili například Ivan Kopecký, bývalý hráč i trenér Slavie či kouč české jednadvacítky, nebo Michal Prokeš, někdejší sportovně-technický ředitel fotbalové asociace, či renomovaný bývalý sudí Evžen Amler.

Svůj podpis připojil například i expředseda Pardubického fotbalového svazu Vladimír Janata, jenž upozornil na podivnou praxi rozdělování státních dotací do krajů "poslušným" předsedům.

Výzva upozorňuje na klientelismus v českém fotbale nebo na nedostatečnou erudici vrcholných orgánů FAČR, jejímž symbolem má být komise rozhodčích pod vedením Jozefa Chovance.

"Proto vyzýváme všechny členy FAČR ze všech okresních a krajských svazů a všech klubů, aby si při volbách v roce 2021 zvolili takové delegáty, kteří do vedení českého fotbalu prosadí morálně čisté, erudované a minulostí nezatížené lidi. Případně aby změnili dosavadní způsob volby. Sponzory, média, osobnosti i rodiče mladých fotbalistů a fotbalistek žádáme, aby v tomto směru vyvíjeli náležitý tlak a tyto nezbytné změny soustavně vyžadovali," uvádí se v prohlášení.

Celý text včetně petičního archu je k dispozici na webové adrese www.vyzva2021.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy