Mimořádná zpráva

Beránkův plán: Do tří let hrát se Slavií v pohárové Evropě

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 6. 2014 11:00
Miroslav Beránek se vrátil jako trenér do Slavie. Do tří let by s ní chtěl vybojovat evropské poháry
Miroslav Beránek  na odvážné misi ve Slavii, klubu s nejasnou budoucností
Miroslav Beránek na odvážné misi ve Slavii, klubu s nejasnou budoucností | Foto: ČTK

Praha - Kamarádi ho od návratu do Slavie zrazovali. "Já vím, že to tady nebude jednoduché, ale něco uvnitř mě samého mi řeklo, abych do toho šel," říká Miroslav Beránek, trenér, který značku jménem Slavia zkusí dostat zase zpátky tam, kam historicky patří.

S Alešem Řebíčkem se domluvil na tříleté smlouvě. "Měl jsem i nějaké nabídky z Kazachstánu, kde jsem působil donedávna. Byly by i finančně výhodnější. Ale rozhodl jsem se pro Slavii. A osobně jsem si před sebe postavil tenhle cíl: dostat Slavii za ty tři roky do pohárové Evropy, kam vždycky patřila," říká kouč.

Kádr se přebudovává. Nová jména zatím známá nejsou, klub jedná s Martinem Latkou, jemuž skončila smlouva v Düsseldorfu, spekuluje se o Fillovi (ex-Plzeň, Bredford) nebo Jugasovi (Příbram).

Lička za bratrem a Bílkem

Zato už se zcela konkrétně plní seznam lidí, kteří ze Slavie odcházejí. Do přípravy nenastoupí Mario Lička, který míří do Dinama Tbilisi, kde se setká s koučem Michalem Bílkem a svým bratrem Marcelem, jenž bude působit v roli trenérova asistenta.

"Kamil Čontofalský ukončil smlouvu, podobně další brankář Radek Černý, ale s ním jednáme o tom, aby v klubu nadále působil na jiné pozici, například u mládeže," říká Karol Kisel, sportovní ředitel klubu.

"Michalu Smejkalovi končí hostování z Mladé Boleslavi, v opačném směru se vrací Koreš. Patrně odejde Keegan Ritchie, ale definitivní to ještě není. A odcházejí i Matúš Čonka s Milanem Bortelem," vyjmenoval Kisel další muže na odchodu.

Co je zaíjmavé: v klubu už podle Kiselových slov v žádné pozidi nepůsobí ruský poradce Igor Kornějev, kterého na podzm do klubových struktur dosadil ruský investor, jenž s majitelem klubu Řebíčkem vyjednává o svém případném vstupu do Slavie.

I to svědčí o tom, že jednání s Rusy patrně uvízla na mrtvém bodě. Což ovšem neznamená, že se ještě nemůžou rozhýbat a nový vlastník může přivést nové lidi. "V životě se může stát úplně všechno," staví se k věci poněkud fatalisticky trenér Beránek.

S dorostenci hrát nebudeme, říká kouč

Nad rovnicí, ve které zůstává jediný vlastník Aleš Řebíček, ale jeho osamocenost vyvolá škrty v rozpočtu, Beránek kroutí hlavou. "Jestli někdo říká, že Slavia bude hrát s dorostenci, tak já takové informace nemám. Jsem přesvědčen, že vytvoříme konkurenceschopný tým."

S jeho tvorbou chce začít v Blšanech. "Pojedeme tam na soustředění, chci hráče poznat a v Blšanech je po mém soudu nejmodernější tréninkový areál v republice," říká o polozapomenuté vísce na Źatecku, kde kdysi sám trénoval tamní prvoligový klub.

V uplynulé sezoně vedli Slavii trenéři Michal Petrouš, Miroslav Koubek a Alex Pastoor. "Teď už budeme hledat stabilitu," slibuje sportovní ředitel Karol Kisel. Ten podle informací Aktuálně.cz preferoval variantu spojenou s příchodem trenéra Pavla Hapala. Už předtím odmítlo Slovácko uvolnit Svatopluka Habance.

Říkali mu: Bůh s tebou

Ze zákulisních jednání ale nakonec vyskočilo Beránkovo jméno. "První kontakt s mojí osobou ze strany Slavie přišel ve čtvrtek," říká Beránek. "Někteří kamarádi mě od toho návratu zrazovali, říkali bůh s tebou, ale všichni mi přejí trenérské štěstí."

Slavia hrála v uplynulém ročníku do posledního kola o záchranu a v lize se vlastně udržela zásluhou souběhu dalších výsledků, sama v posledním kole prohrála na Baníku.

"Slavii jsem pozorněji sledoval celé jaro, co jsem se vrátil z Kazachstánu. Je tady problém s obranou, s osobní disciplínou, protože padala spousta červeých karet. A strašákem je i nízký počet nastřílených branek. A to je problém, který se dá vyřešit jen příchodem kvalitních hráčů," uzavírá Beránek.

Všechno se řeší za pochodu, nový realizační tým je zatím spíš v mlze. "Chtěl bych ho mít pohromadě do konce června," doplňuje trenér.

Starý Eden, Strahov, nový Eden

Beránek ve Slavii působil už jako hráč, a to pět let, počínaje rokem 1984. Celkově odehrál ve Slavii 352 zápasů, z toho 128 ligových.

Ve Slavii se nejprve objevil v roli asistenta, v roce 1995 pak jako hlavní trenér. Po štacích v Kladně a Blšanech se v roce 2001 do Slavie vrátil a získal mimo jiné domácí pohárovou trofej.

"Vkročím potřetí do stejné řeky. Ale poprvé jsem vedl Slavii ve starém Edenu, podruhé na Strahově. A teď se moc těším na nový Eden, krásný stadion, který sám o sobě vytvoří úžasnou atmosféru," slibuje si Beránek.

Ten se prosadil i na mezinárodním poli. Zkušenosti sbíral jako asistent u národního týmu po boku Karla Brücknera. S "jedenadvacítkou" získal jako hlavní kouč titul mistrů Evropy. Působil i v Debrecínu, kazašské Astaně a u reprezentace Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 58 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy