Belgie odvrátila alžírskou senzaci, Rusko jen remizovalo

Aktualizováno 18. 6. 2014 2:02
Fotbalisté Belgie neměli v úvodním utkání na MS v Brazílii daleko k tomu aby klopýtli s Alžírskem.
Fellaini se raduje z vyrovnávacího gólu
Fellaini se raduje z vyrovnávacího gólu | Foto: Reuters

Belo Horizonte - Černý kůň mistrovství světa ve fotbale v Brazílii málem zakopl hned na první překážce. Belgie ještě v 70. minutě prohrávala s Alžírskem 0:1, pak ale v rozmezí deseti minut góly Fellainiho a Mertense otočila na 2:1 a získala první tři body do tabulky skupiny H.

Jen remízou 1:1 skončilo utkání dalších favoritů Ruska proti Jižní Koreji. O první gól se postaral Lee Keun-Ho až v 68. minutě, když jeho lehkou střelu brankář Akinfejev propustil do sítě. Poté vyrovnal Keržakov. Korea poprvé od MS v roce 1998 nevyhrála zahajovací utkání.

Belgie měla v prvním poločase optickou převahu, do výrazné šance se však nedostala. Naopak ve 25. minutě inkasovala, když Vertonghen stáhl ve vápně Fighúlího a rozhodčí nařídil penaltu, kterou sám faulovaný hráč proměnil.

"Věděli jsme, že to bude těžký zápas. A nakonec se to potvrdilo - udělali jsme jednu chybu a byli jsme za ni potrestáni," řekl trenér Belgie Marc Wilmots.

Alžírsko se tak dočkalo gólu na šampionátu poprvé od roku 1986 a po 506 minutách hry. Od nejdelší série bez vstřelené branky, která patří Bolívii, dělilo africký celek jedenáct minut.

Belgie zahrozila jen dvakrát - poprvé Mbuhliho potrápila Witselova skákající střela, v závěru poločasu se po Hazardově individuální akci dostal k míči osamocený Chadli, ale jeho slabý pokus alžírského brankáře nezaskočil.

Po přestávce se obraz hry nezměnil. Poprvé zahrozil po rohu Medžání, ale hlavičkoval těsně vedle. Po hodině hry měl velkou šanci vyrovnat střídající Origi, jeho tvrdou střelu však vyrazil vybíhající Mbuhli.

Trenér Alžírska: Hráči se nemají za co stydět

V 70. minutě už Belgie narůstající převahu využila. Postaral se o to další nový muž na hřišti Fellaini, kterého na malém vápně našel přesným centrem De Bruyne.

Belgický tlak pokračoval a deset minut před koncem se Wilmotsův tým ujal vedení. Hazard při protiútoku našel volného Mertense, který poslal míč do pravého horního rohu branky. Třetí gól mohl vzápětí přidat hlavičkující Fellaini, tentokrát ho však Mbuhli vychytal.

"Po přestávce jsme nechali Belgii příliš prostoru, takže mě dva inkasované góly nepřekvapily, hráči se ale nemají za co stydět," Alžírska Vahid Halilhodžič.

Belgie díky obratu vyhrála jedenáctý soutěžní zápas za sebou, alžírská série bez vítězství na mistrovství světa naopak pokračuje a natáhla se na osm zápasů.

Zprvu byly k vidění jen střely z dálky

Týmy Ruska i Jižní Koreje vstoupily do utkání s vervou, elán jim ale vydržel jen pár minut a pak se hra změnila v taktické šachy. Korea po prohře 0:4 s Ghanou v generálce na šampionát vsadila na jistotu, do obranného bloku se ale po ztrátě míče rychle vraceli i Rusové, kteří mají jako jediní na MS celý kádr složený jen z hráčů domácí ligy. Fanoušci na stadionu tak v první půli viděli jen pár střel z dálky.

Až v 31. minutě musel poprvé zasahovat korejský gólman, Ignaševičovu dalekonosnou ránu z přímého kopu nejistě vyrazil před sebe. Na opačné straně střílel Ku Ča-čchol a jeden z ruských beků tečoval míč do protipohybu gólmana Akinfejeva těsně vedle. Son Hung-min, jeden z pěti korejských hráčů na MS hrajících v Německu, pak před pauzou pálil mimo. Tým sborné neskóroval na MS v úvodním dějstvím ve čtvrtém duelu po sobě.

Druhou půli začali chvilkovým tlakem Rusové. Fajzulinovu ránu s problémy vytáhl nad břevno Čung Song-rjong a z následného roku hlavičkoval kapitán Berezuckij do boční sítě.

Akinfejev předvedl zkrat

Až poté vyslali první střely na branku také Korejci. Gólman Akinfejev nepůsobil vůbec jistě a všechny tři pokusy jen vyrazil. To samé předvedl na opačné straně i Čung Song-rjong po Kombarovově ráně.

Nejisté zákroky gólmanů proti míči Brazuca vyvrcholily v polovině druhé půle hrubou chybou Akinfejeva (Video zde). Střídající I Kun-ho prošel středem hřiště, napřáhl za vápnem a ruskému brankáři přepadl balon přes prsty do sítě.

Asiaté se ale z vedení radovali jen šest minut. Střídající Keržakova byl na trávníku tři minuty a už ukázal svůj gólový instinkt. Dobře se zorientoval na hranici malého vápna a dorazil míč do branky. Dal svůj 26. reprezentační gól a dotáhl se na třetí místo historické tabulky střelců ruského národního týmu. Sborná pojedenácté za sebou neprohrála.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina H:

Belgie - Alžírsko 2:1 (0:1)

Branky: 70. Fellaini, 80. Mertens - 25. Fighúlí z pen. Rozhodčí: Rodríguez - Torrentera, Quintero (všichni Mex.). ŽK: Vertonghen - Bin Tálib. Diváci: 56.800.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Chadli (46. Mertens), Witsel, De Bruyne, Dembélé (65. Fellaini), E. Hazard - Lukaku (58. Origi). Trenér: Wilmots.

Alžírsko: Mbuhli - Mustafá, Búghirra, Hallíš, Ghulám - Tajdir, Medžání (84. Ghilas), Bin Tálib - Fighúlí, Súdání (66. Slimaní), Mahriz (72. Lasín). Trenér: Halilhodžič.

Rusko - Korea 1:1 (0:0)

Branky: 74. Keržakov - 68. I Kun-ho. Rozhodčí: Pitana - Maidana, Belatti (všichni Arg.). ŽK: Šatov - Ki Song-jung, Son Hung-min, Ku Ča-čchol. Diváci: 37.603.

Rusko: Akinfejev - Ješčenko, V. Berezuckij, Ignaševič, Kombarov - Glušakov (72. Denisov) - Samedov, Šatov (59. Dzagojev), Fajzulin, Žirkov (71. Keržakov) - Kokorin. Trenér: Capello.

Korea: Čung Song-rjong - I Jong, Hong Čong-ho (72. Hwang Sok-ho), Kim Jong-kwon, Jun Sok-jong - Ki Song-jung, Han Kuk-jong - I Čong-jong, Ku Ča-čchol, Son Hung-min (84. Kim Po-kjong) - Pak Čchu-jong (56. I Kun-ho). Trenér: Hong Mjong-po.

1. Belgie 1 1 0 0 2:1 3
2. Rusko 1 0 1 0 1:1 1
3. Korea 1 0 1 0 1:1 1
4. Alžírsko 1 0 0 1 1:2 0