Belgičané už objednávají letenky do Ruska. Jako první Evropané si zajistili účast na šampionátu

3. 9. 2017 22:39
Fotbalisté Belgie porazili 2:1 Řecko a jako první tým z evropské kvalifikace postoupili na mistrovství světa. O výhře výběru trenéra Roberta Martíneze rozhodli Jan Vertonghen a Romelu Lukaku, za domácí v Pireu snížil Jose Zeca. Všechny góly padly mezi 70. a 75. minutou.
Romelu Lukaku, Marouane Fellaini a Jan Vertonghen slaví gól do sítě Řecka
Romelu Lukaku, Marouane Fellaini a Jan Vertonghen slaví gól do sítě Řecka | Foto: Reuters

Praha - Čtvrtfinalisté posledního mistrovství v roce 2014 Belgičané se stali šestým známým účastníkem šampionátu. Vedle reprezentace Ruska, kde se turnaj v příštím roce uskuteční, si už místo na turnaji zajistily také Brazílie, Mexiko, Japonsko a Írán.

O postupu čtvrtfinalistů šampionátu v roce 2014 rozhodla hektická pětiminutovka ve druhém poločase. Belgičané se nejprve ujali vedení v 70. minutě zásluhou Vertonghena, ale tři minuty na to srovnal Zeca. V 75. minutě už ale hosté zase vedli - desátým gólem v kvalifikaci se o to postaral Lukaku.

Belgie, která má na prvním místě skupiny H dvě kola před koncem nedostižný náskok osmi bodů, se stala šestým známým účastníkem mistrovství světa. Vedle reprezentace Ruska, kde se šampionát v příštím roce uskuteční, si už místo na turnaji zajistily také Brazílie, Mexiko, Japonsko a Írán.

Ve skupině B Švýcarsko uspělo 3:0 v Lotyšsku a vyhrálo i osmý kvalifikační zápas, jistotu ale zdaleka nemá. Na prvním místě, které jako jediné zajišťuje přímý postup, má náskok tří bodů před Portugalskem, to má však výrazně lepší skóre. Oba soupeře navíc ještě čeká druhý vzájemný zápas v Lisabonu. Ještě před tím Švýcaři nastoupí proti již vyřazenému Maďarsku a Portugalci se utkají s Andorrou.

Situaci si naopak nečekaně zkomplikovala Francie, která navzdory drtivé převaze v Toulouse senzačně remizovala 0:0 s Lucemburskem. Domácí, kteří zaznamenali 31 střel, mají na prvním místě skupiny A náskok jednoho bodu před Švédskem, třetí Nizozemsko zaostává o čtyři.

Ve skupině I zvládli Chorvaté dohrávku zápasu s Kosovem, který byl v sobotu po 22 minutách ukončen kvůli dešti a podmáčenému trávníku. Díky brance Domagoje Vidy vyhráli 1:0 a po sedmi kolech mají na prvním místě 16 bodů a před druhou Ukrajinou vedou o dva.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale

Skupina A

Bělorusko - Švédsko 0:4 (0:3). Branky: 18. Forsberg, 24. Nyman, 37. Berg, 84. Granqvis z pen. Rozhodčí: Stieler (Něm.).

Nizozemsko - Bulharsko 3:1 (1:0). Branka: 7. a 80. Pröpper, 67. Robben - 69. Kostadinov. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).

Francie - Lucembursko 0:0. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

Skupina B

Faerské ostrovy - Andorra 1:0 (1:0). Branka: 32. Sörensen. Rozhodčí: Sant (Malta).

Maďarsko - Portugalsko 0:1 (0:0). Branka: 48. André Silva. Rozhodčí: Makkelie (Niz.). ČK: 30. Priskin (Maď.).

Lotyšsko - Švýcarsko 0:3 (0:1). Branky: 9. Seferovic, 55. Dzemaili, 58. Rodriguez z pen. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).

Skupina H

Estonsko - Kypr 1:0 (0:0). Branka: 90.+2 Käit. Rozhodčí: Jaccottet (Švýc.).

Gibraltar - Bosna a Hercegovina 0:4 (0:1). Branka: 35. a 85. Džeko, 65. Kodro, 83. Lulič. Rozhodčí: Árnason (Isl.).

Řecko - Belgie 1:2 (0:0). Branky: 73. Zeca - 70. Vertonghen, 75. Lukaku. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

1. Belgie 8 7 1 0 35:3 22
2. Bosna a Hercegovina 8 4 2 2 19:8 14
3. Řecko 8 3 4 1 11:5 13
4. Kypr 8 3 1 4 8:12 10
5. Estonsko 8 2 2 4 6:17 8
6. Gibraltar 8 0 0 8 3:37 0