Bazaly se loučí s ligou. Přijde Baník o legendární stadion?

Adam Sušovský Adam Sušovský
30. 5. 2015 8:57
Baník Ostrava dnes odehraje poslední ligový zápas na Bazalech, legendárním stadionu pro 17 tisíc lidí. Vrátí se klub ještě někdy do slezské části Ostravy?
Jaromír Nohavica se s Bazaly, stadionem jeho oblíbeného Baníku, loučí ve smutné písničce. Poslechněte si jí. | Video: Youtube.com

Ostrava - Baník Ostrava dnes odehraje poslední ligový zápas na Bazalech, legendárním stadionu pro 17 tisíc lidí, jehož osud je po 56 letech nejistý. Fotbalový klub se od nové sezony stěhuje do azylu na zrekonstruovaný stánek do Vítkovic a o stařičké Bazaly možná kvůli sporu s městem přijde definitivně. 

Fanoušky děsí zejména představa, že Bazaly čeká podobný osud jako kdysi slávistický Eden, na jehož rekonstrukci Slavia čekala osm let, či dosud zdevastovaný stánek Za Lužánkami v Brně, kde se ligový fotbal nesmí hrát od roku 2001.

Nohavica už nikdy nepůjde přes řeku nahoru

Na dnešní rozlučku s Bazaly tak bude zřejmě vyprodáno, už ve středu bylo prodáno přes sedm tisíc vstupenek. Na zápas zve i ostravský patriot a písničkář Jaroslav Nohavica, který zápas 30. kola Synot ligy s Duklou Praha doprovodí zpěvem klubové hymny i chorálů. 

"Už nikdy nepůjdu vstříc svému osudu přes řeku nahoru. Přes řeku nahoru, do svého sektoru, vlevo pod hodiny," zpívá Nohavica ve své písničce Bazaly, se kterou se loučil se stadionem už před léty, když je klub prodal. Bazaly jsou vyrubané do skály na slezské straně Ostravice a tyčí se nad městem. Jsou chloubou slezské Ostravy i symbolem klubu téměř šedesát let. V roce 2004 zde Baník Ostrava oslavil svůj poslední ligový titul.

Písničku Jaroslava Nohavici si můžete přehrávat i v přiloženém videu. 

Utkání má výkop v 17:15, fanoušci se ale už v 15:00 sejdou před radnicí a vydají se na zápas naposledy společným průvodem. Před samotným zápasem s Duklou se s Bazaly rozloučí exhibicí bývalé hvězdy Baníku s bývalými reprezentanty. 

Domácí družstvo bude trénovat Jaromír Nohavica a František Komňacký, internacionály Pavel Vrba a František Černík. Nohavica chystá ještě jedno překvapení, možná úplně novou písničku.

"Dopřejme našemu svatostánku rozlučku, jakou si zaslouží. Zavzpomínejme na ty nejlepší chvíle, společně, s plným kotlem, ve výborné kulise. Já tam budu, a vy?" zve fanoušky k rozlučce se stadionem i útočník Václav Svěrkoš, který se přitom s klubem nerozešel v dobrém.

Na Bazalech Baník porazil i Barcelonu

Poslední rozsáhlá rekonstrukce stadionu proběhla v roce 2003, tedy rok před poslední mistrovskou sezonou Baníku, jenže ani po ní stadion nikdy nesplňoval požadavky FIFA a UEFA, takže se v Ostravě nemohly hrát mezinárodní utkání. Reprezentace zde hrála poslední zápas v roce 2000 a prohrála se Slovinskem 0:1.

Také samotný Baník musel v posledních letech každý rok žádat o výjimku vedení ligy, aby se na stadionu mohla hrát alespoň Synot liga.

Stadion byl vzhledem ke svým dispozicím nevyhovující i v otázce bezpečnosti, což vyvrcholilo loni na jaře obrovskou bitkou fanoušků při zápase Baník - Sparta.

Po ní musel přes léto Baník kvůli nařízení vedení ligy část stadionu přebudovat, přestavět ochozy a snížit kapacitu na necelých deset tisíc míst. Bylo nadobro rozhodnuto, že tato sezona bude pro Baník na Bazalech na dlouhou dobu poslední.

Ostravský klub zde oslavil tři československé tituly a jeden v samostatné české lize, největších úspěchů klub dosáhl na konci sedmdesátých let pod vedením trenéra Evžena Hadamczika, bratra hokejového kouče Aloise Hadamczika.

Tato doba je dodnes označována za zlatou éru klubu. Baník si tehdy kromě zmíněných domácích vavřínů zahrál i semifinále Poháru vítězů pohárů, ve kterém ho vyřadila o jeden gól Fortuna Düsseldorf.

Ještě před dosazením sedaček v roce 2003 kapacita stadionu přesahovala třicet tisíc diváků a takové návštěvy zde nebyly výjimkou. Narvané ochozy, ploty i stromy lidmi, dokonce na Bazalech v roce 1976 burácely, když Baník porazil 1:0 reprezentaci Brazílie, která se v Evropě připravovala na olympijské hry v Montrealu. 

Baník se z Bazalů odstěhuje možná nadobro

Co bude s posvátným místem pro všechny fanoušky Baníku, nikdo neví. Stadion patří městu, které jej před dvěma lety od klubu koupilo, aby klub zachránilo před bankrotem. 

Od té doby se však vztahy mezi radnicí a vedením rapidně zhoršily, majitel klubu Petr Šafarčík dokonce v týdnu na tiskové konferenci prohlásil, že se Baník z Bazalů k 1. červenci nejspíš odstěhuje definitivně, i když tam měl klub i v příštích letech dál sídlit a trénovat. V azylu na atletickém stadionu ve Vítkovicích zatím bude hrát Baník pouze ligové zápasy. 

"Obdrželi jsme oficiální nabídku města na další pokračování na Bazalech. Když ji přepočteme na maximální počet tréninkových jednotek, tak se částka za jednu jednotku pohybuje okolo 15 tisíc korun. Jen pro orientaci: my nyní platíme za jeden trénink ve Vítkovicích zhruba 1350 korun," uvedl Petr Šafarčík

"Nechci v této chvíli nic předjímat, ale představy klubu a města jsou tak rozdílné, že se pravděpodobně nedohodneme a k 1. červenci Bazaly opustíme," řekl majitel klubu. 

Na otázku, zda se ligový fotbal na Bazaly ještě někdy vrátí, ve městě nikdo odpovědět neumí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy