Bayern zostudil Zítku, Fiorentinu spasil Ujfaluši

ip
6. 3. 2008 23:29
Ve čtvrtek večer se hrálo osmifinále Poháru UEFA
Útočník Bayernu Mnichov Miroslav Klose překonává českého brankáře Daniela Zítku v osmifinále Poháru UEFA | Foto: Reuters

Praha - Anderlecht Brusel nejspíše na své letošní osmifinále Poháru UEFA dlouho nezapomene. Ve čtvrtečním domácím duelu s Bayernem Mnichov totiž inkasoval pět branek a po porážce 0:5 se mu postup do další fáze de facto rozplynul.

Obzvlášť nešťastný zápas to byl pro českého gólmana Daniela Zítku, kterého překonal už v deváté minutě Hamit Altintop.

Domácí pak navíc oslabil zbytečným vyloučením Wasilewski, jenž inkasoval druhou žlutou kartu ve třech minutách. Toho stačil využít ještě před přestávkou italský kanonýr Luca Toni, který zužitkoval Lahmův centr a poslal hosty do dvoubrankového vedení.

To pak bavorský klub ještě rozšířil po přestávce, kdy brankáře postupně překonali také Podolski, Klose a Ribéry.

Zítka, který byl loni zvolen v belgické lize nejlepším gólmanem, nepředvedl zrovna ideální výkon a minimálně dvě branky padly na jeho vrub.

V dresu poražených se objevil také Jan Polák. Stanislav Vlček, stejně jako další tři stabilní útočníci Anderlechtu, nebyl trenérovi Jacobsovi k dispozici. Ex-slávistický kanonýr však nemohl nastoupit kvůli předchozím startům za český klub v Lize mistrů.

Kapitán Ujfaluši se blýskl přihrávkou

Na domácí půdě se naopak dařilo Fiorentině, která přehrála Everton 2:0. Italský celek vedl do zápasu jako kapitán český reprezentant Tomáš Ujfaluši a byl jednou z velkých opor svého týmu.

Aktuálně čtvrtý celek Serie A měl po celý průběh zápasu převahu, ale dlouho ji nemohl zúročit. Až v sedmdesáté minutě se dostal na kraji vápna míč k Ujfalušimu, ten nahrál volnému Kuzmanovičovi a ten prostřelil gólmana Howarda.

Fiorentina půjde do odvety s dvoubrankovým náskokem, protože v 81. minutě se trefil ještě Montolivo.

Ani dalším anglickým klubům se příliš nedařilo. Zatímco v Lize mistrů mohou být ve čtvrtfinále čtyři zástupci, v Poháru UEFA to tak nevypadá. Bolton doma jen remizoval 1:1 se Sportingem Lisabon, Tottenham dokonce prohrál s PSV Eindhoven 0:1.

Německé derby mezi Bayerem Leverkusen a Hamburgerem SV dopadlo lépe pro domácí Bayer. Přemožitel pražské Sparty ze základní skupiny porazil tým Davida Jarolíma 1:0. Jedinou branku utkání vstřelil třináct minut před koncem řecký kanonýr Gekas.

Olympique Marseille potvrdilo slušnou formu a opět porazilo ruského soupeře. Po postupu přes Spartak Moskva nyní francouzský klub přehrál mistra z Petrohradu 3:1. V jeho sestavě chyběl i český záložník Radek Šírl, který pyká za červenou kartu z posledního utkání.

Anderlecht - Bayern 0:5