Bayern Mnichov počtvrté za sebou vyhrál bundesligu. Lahm dorovnal rekord

7. 5. 2016 17:59
Radost fotbalistů Bayernu Mnichov.
Radost fotbalistů Bayernu Mnichov. | Foto: Reuters

Mnichov - Fotbalisté Bayernu Mnichov získali 26. německý titul. V předposledním kole zvítězili 2:1 v Ingolstadtu a počtvrté v řadě vyhráli bundesligu, což se dosud nikomu nepovedlo.

Hlavním strůjcem úspěchu byl polský útočník Robert Lewandowski, jenž vstřelil obě branky vítězů. Phillip Lahm získal už osmý ligový triumf, čímž dorovnal rekord Olivera Kahna, Mehmeta Scholla a Bastiana Schweinsteigera.

Trenér Pep Guardiola tak i ve své třetí a zároveň poslední sezoně na lavičce Bayernu ovládl ligu. Bavorský celek může dovést ještě k vítězství v Německém poháru, o který se 21. května jeho svěřenci utkají s Dortmundem. V příští sezoně už bývalý kouč Barcelony povede Manchester City.

"Velký kompliment patří mému kolegovi. Druhý velký kompliment náleží celému klubu. Třetí pak hráčům, kteří odehráli více či méně minut a pomohli nám. Zároveň samozřejmě patří velká pochvala Borussii Dortmund, odehráli šílenou sezonu," uvedl Guardiola.

"Chtěl bych se o tento titul podělit s Juppem Heynckesem (předchozím trenérem Bayernu), dokázali jsme něco mimořádného. Hodně jsem se od něj naučil. Bayern má mnoho legend, ale on je pro mě ta skutečná legenda."

Bayern opět neslaví doma

Bayern mohl v případě výhry získat titul už v minulém kole, s Mönchengladbachem ale pouze remizoval 1:1 a oslavy musel o týden posunout. Stejně jako při předchozích devíti triumfech tak neudělal rozhodující krok v domácí Allianz Areně, naposledy se před vlastními fanoušky z titulu radoval v sezoně 1999/2000.

Do vedení se mnichovský klub dostal v 15. minutě. Matip fauloval ve vápně Ribéryho a penaltu s přehledem proměnil Lewandowski. V 32. minutě polský reprezentant zužitkoval povedenou Alonsovu přihrávku za obranu a vstřelil 29. gól v ročníku. Vyrovnal tak nejlepší počin zahraničního hráče v bundeslize, stejný počet branek dal v sezoně 2011/12 nizozemský forvard Huntelaar v dresu Schalke.

Snížit se podařilo krátce před přestávkou Hartmannovi, který využil pokutový kop nařízený po Alonsově faulu. Bayern inkasoval v lize z penalty po 774 dnech. Další gól ale Ingolstadt nepřidal a po osmi zápasech doma prohrál.

Bayern by o jistotu titulu nepřišel ani v případě prohry, neboť druhý Dortmund podlehl ve Frankfurtu 0:1. Domácí, bojující o udržení v soutěži, vstoupili do zápasu velmi aktivně a ve 14. minutě zužitkovali tlak. Hasebeho centr proměnil hlavou Aigner, který se prosadil ve dvou zápasech po sobě poprvé od loňského února. Dortmund poprvé v roce 2016 prohrál.

Darida se trefil, ale Hertha padla

Reprezentační záložník Vladimír Darida se po třech týdnech vrátil do základní sestavy Herthy Berlín a už po čtvrthodině zápasu s Darmstadtem skóroval. Po Mittelstädtově centru nasměroval z voleje míč za gólmana Matheniu a oslavil pátou trefu v sezoně. Domácím ale radost vydržela pouhých devět minut, než vyrovnal Gondorf.

Darida překonal brankáře Darmstadtu i v druhém poločase, další zásah si ale nepřipsal, neboť rozhodčí gól neuznal kvůli ofsajdu. Na druhé straně naopak v závěru dokonal obrat nejlepší střelec Darmstadtu Wagner a Hertha spadla z pátého na šesté místo, neboť Mohuč vyhrála 3:1 ve Stuttgartu.

Čtvrtý Mönchengladbach otočil utkání s třetím Leverkusenem a zvítězil 2:1. Za hosty otevřel skóre po dvaceti minutách Aránguiz, domácí ale spasil Hahn, který vstřelil obě branky Borussie a v posledních třech zápasech se trefil čtyřikrát.

Kadeřábek má jistotu záchrany

Jaroslav Drobný nastoupil v brance Hamburku v duelu s Wolfsburgem, a přestože inkasoval pouze jednou po gólu Luize Gustava z 73. minuty, jeho tým nezískal ani bod. Nastoupil také obránce Pavel Kadeřábek za Hoffenheim, který prohrál na půdě posledního Hannoveru 0:1, přesto už má jistotu záchrany.

Brémy s Theodorem Gebre Selassiem v sestavě remizovaly 0:0 v Kolíně nad Rýnem a nacházejí se na barážové šestnácté pozici. O udržení svedou v posledním kole přímý souboj s patnáctým Frankfurtem.

Německá fotbalová liga - 33. kolo:

Eintracht Frankfurt - Dortmund 1:0 (14. Aigner), Hamburk - Wolfsburg 0:1 (73. Luiz Gustavo), Hannover - Hoffenheim 1:0 (28. Kijotake), Hertha Berlín - Darmstadt 1:2 (15. Darida - 24. Gondorf, 82. Wagner), Ingolstadt - Bayern Mnichov 1:2 (42. Hartmann z pen. - 13. z pen. a 32. Lewandowski), Kolín nad Rýnem - Brémy 0:0, Mönchengladbach - Leverkusen 2:1 (43. a 79. Hahn - 20. Aránguiz), Schalke - Augsburg 1:1 (82. Huntelaar - 90. Baier), Stuttgart - Mohuč 1:3 (6. Gentner - 37. Malli, 53. Córdoba, 77. Onisiwo).