Barošův čtyřgólový koncert: Češi smetli San Marino

9. 9. 2009 19:13
Česko - San Marino 7:0
Baroš slaví další gól
Baroš slaví další gól | Foto: Reuters

Uherské Hradiště - Povinnost splněna. Česká fotbalová reprezentace porazila v kvalifikaci o MS zejména zásluhou čtyř gólů Milana Baroše slaboučké San Marino na vyprodaném stadionu v Uherském Hradišti 7:0.

Skalní optimisté možná čekali ještě vyšší gólový rozdíl. Obzvlášť, když se po téměř dvou letech vrátil do základní sestavy reprezentace záložník Tomáš Rosický a český tým nastoupil do utkání se třemi útočníky.

Povinná výhra každopádně znamená, že Češi mají v kvalifikační skupině 12 bodů a dostali se na čtvrté místo tabulky s dvoubodovou ztrátou na druhé Severní Iry a třetí Slovince.

Zápas jsme sledovali on-line

Hrdinou utkání se jednoznačně stal Baroš, který se trefil ve všech třech reprezentačních zápasech pod Ivanem Haškem, v nichž dal dohromady šest gólů.

Rosický bude hrát! Na San Marino se třemi útočníky
Od Baroše a spol. se čeká kanonáda. Půjde o každý gól

Česká kanonáda proti jednomu z nejhorších týmů světa se čekala, ale favorizovaný tým se relativně dlouho marně snažil překonat urputně bránícího outsidera.

Od prvních sekund nabuzení Češi, kteří měli v sestavě šest změn oproti duelu na Slovensku, obléhali jedenáctku soupeře, ale v úvodní půlhodině se vesměs dostávali jen do nadějných kombinací, z níž zřídka vzešlo přímé ohrožení branky Simonciniho.

Poprvé provětral gólmana nepříliš nebezpečnou střelou Rosický, pak pálil nad Baroš. Rosický zkoušel překonat Simonciniho i ze standardní situace, ale brankář San Marina jej tygřím skokem vychytal.

Neprosadil se ani Necid, a poté si Simoncini poradil i s tečovaným centrem od Václava Svěrkoše, který padal do šibenice.

Pomohla až akce San Marina

Neúspěšné dobývání "přelidněného" pokutového území San Marina málem skončilo po pěkné akci stopera Romana Hubníka. Sparťanský zadák se probil na malé vápno, kde našel Baroše, jenž ale z otočky trochu sobecky šanci zazdil.

Plašilově střele chyběly centimetry, ale ve 28. minutě už se Češi konečně dočkali.

Museli si však počkat na neúspěšný pokus o útočnou akci San Marina. Baroš dostal míč na půlce hřiště, do rozhozené obrany utekl po pravé straně, obešel dva protihráče a střelou podél brankáře otevřel skóre.

Češi pokračovali v aktivitě a za deset minut se málem s trochou štěstí prosadil Plašil z přímého kopu, jenže míč prosvištěl jen kolem tyče.

Záhy se však znovu blýskl Baroš. Hübschman ho parádním pasem našel ve vápně, útočník Galatasaraye si centr pustil na prsa a z úhlu prostřelil Simonciniho u bližší tyče.

Barošův první hattrick

Baroš završil první reprezentační hattrick ještě před koncem poločasu, když "Panenkovským dloubákem" proměnil penaltu po stažení za dres od Vitaioliho.

Do druhé půle vstoupili Češi výborně. Hned v první minutě se trefil se štěstím Václav Svěrkoš, když ránu zpoza šestnáctky srazil zády do protipohybu gólmana bránící hráč hostů.

Milan Baroš slaví svůj gól do sítě San Marina
Milan Baroš slaví svůj gól do sítě San Marina | Foto: Reuters

San Marino se i přes narůstající brankový rozdíl nezmohlo na víc, než na občasný neškodný výlet na polovinu soupeře.

Rosického na hřišti nahradil po přestávce David Jarolím.

Do střeleckých hodů se chtěl zapojit i Necid, ale tomu nebylo v Uherském Hradišti dlouho souzeno. Po Jarolímově centru mu střela nesedla. Na Grygerův pas si vyskočil nejvýše, jenže hlavičkoval nad.

Gól tak musel znovu obstarat Baroš. V 66. minutě doklepl před brankou odražený míč po Pudilově centru a už to bylo 5:0.

Nakonec se dočkal branky i Tomáš Necid. San Marino už hrálo po vyloučení Simone Bacciocchiho o deseti, když Necid přeskočil obránce a hlavičku poslal přesně k tyči.

Češi měli v závěru zápasu proti oslabenému drtivý tlak, zasypali branku San Marina spoustou střel, ale žádná se dlouho nechytla. Šanci na vyšší brankový rozdíl promrhal Svěrkoš, když neproměnil penaltu po faulu Vannucciho.

Kanonýr Sochaux napravil své zaváhání krátce nato - prostřelil v nastaveném čase vše, co před ním stálo. Jeho ránu tečoval do branky Necid a naposledy rozjásal tribuny.

Česká republika - San Marino 7:0 (3:0)
Branky: 28., 44., 45.+3 z pen. a 66. Baroš, 47. a 90.+5 Svěrkoš, 86. Necid. Rozhodčí: Amirchanjan - Hovhannisjan, Murdajan (všichni Arm.). ŽK: Pudil - Della Valle, Vitaioli, Berretti, Bacciocchi, Marani. ČK: 82. Bacciocchi. Diváci: 8120 (vyprodáno).
ČR: Čech - Grygera (77. Štajner), Hubník, Rozehnal, Kadlec (46. Pudil) - Plašil, Hübschman, Rosický (56. Jarolím) - Baroš, Necid, Svěrkoš. Trenér: Hašek.
San Marino: Simoncini - Andreini, Vitaioli, Della Valle, Marani (65. Bonini) - Bacciocchi - Ciacci (75. Vitaioli), Berretti, Bugli (90. Cervellini), Vanucci - Selva. Trenér: Mazza.