Baroš poprvé skóroval, ale Lyon nevyhrál

SportPlus, ČTK
28. 1. 2007 23:08
Lyon - V prvním zápase, v němž za svůj nový tým Olympique Lyon nastoupil Milan Baroš od začátku, vstřelil český reprezentant gól. Uvnitř: GALERIE a ON-LINE
Milan Baroš se raduje z prvního gólu v dresu Lyonu, který si připsal proti Nice. | Foto: Reuters

Trenér domácích Houllier zariskoval a nasadil novou posilu od počátku.

A Milanu Barošovi se utkání skutečně povedlo. Na hřišti byl 71 minut a i když dostal žlutou kartu, připsal si první branku v novém dresu.

Ve 39. minutě skóroval střelou z pokutového území, když srovnával stav utkání na konečných 1:1.

Zápas Lyon - Nice jsme podrobně sledovali:

Začátek zápasu ovšem příliš neodpovídal tomu, že proti sobě stojí týmy z opačných pólů tabulky - první dvacetiminutovka byla vyrovnaná, žádný tým si nevytvořil šanci.

Baroš je vidět

Milan Baroš, který přestoupil do francouzského klubu v pondělí z anglické Aston Villy výměnou za norského útočníka Johna Carewa, se pohybuje na pravém křídle - a je vidět.

V 11. minutě přišel náznak první šance - Baroš atakoval soupeře hostí, znervoznil ho při odkopu a ten přihrál přímo na kopačky lyonských. Střela šla však do náruče gólmana.

Pár minut poté zleva ostře vypálil sám Baroš. Brankář Nice zakročil - to byla dosud největší šance domácích.

Po čtvrthodině utkání kouč Houllier gestikuluje a povzbuzuje Baroše, aby se nestahoval zpět a zůstával na hrotu. Spolupráce Baroše a Maloudy v útoku Lyonu začala klapat, chvíli poté si vyměnili dvě nahrávky a zbavili se obránců.

Lyon lepší, ale šance má Nice

V 19. minutě přišla první skutečná šance Lyonu. Po závaru v pokutovém území zakončoval hlavičkou Crise, ale brankář ji vyboxoval na roh. Po rohu se do náznaku příležitosti dostal Baroš, ale netrefil dobře míč. Z následného přímého kopu nic nebylo, hráči Nice se ubránili.

Milan Baroš se spolu se svými spoluhráči raduje z prvního gólu v novém dresu, který dal do sítě Nice. | Foto: Aktuálně.cz

První dvacetiminutovka ukazuje, že Lyon je favoritem, má územní převahu. Nice se na půlku soupře dostává v této fázi zápasu jen málo. Baroš patří k nejaktivnějším hráčům na hřišti spolu s Juninhem a Govouem.

Ve 21. minutě měl Baroš šanci. Český hráč šel téměř sám na brankáře, ale skluzem mu míč sebral soupeřův obránce. Protiútok přišel krátce po první vážnější akci Nice. Ve chvíli, kdy Baroš dostane prostor k rychlé akci, je nebezpečný.

Lob otevřel skore

V polovině první půle přichází pětiminutovka, která patří Nice. Předposlední tým tabulky kopal mezi 25. a 27, minutou dva přímé kopy, oba z uctivé vzdálenosti od Coupetovy branky. Ale Lyon ani Baroš se dlouho nedostali k míči.

Lyonský Stade Gerland je téměř vyprodán, na zápas si našlo cestu na čtyřicet tisíc fanoušků. Ti viděli, jak se ve 29. minutě Malouda, Barošův spoluhráč z útoku, dožadoval penalty. Ale rozhodčí správně ukázal jen na rohový kop.

Milan Baroš z Lyonu (v bílém) se snaží prosadit tísněný Antoniem Mavubou (vlevo) a Geraldem Cidem z Bordeaux. | Foto: Reuters
Baroš si poprvé zahrál v dresu Lyonu
Baroš se raduje z gólu ještě za Liverpool. Bude to v jiném dresu stejné?
Baroš se raduje z gólu ještě za Liverpool. Bude to v jiném dresu stejné? | Foto: Aktuálně.cz
Baroš byl pochválen od prezidenta Lyonu

Baroš "přestává" poslouchat Houllierovy pokyny a začíná se stahovat pro míče až k půlicí čáře. Nice po půlhodině zatím překvapivě dobře brání a nepouští domácí k vážnější akci.

Nice v 34. minutě šokovalo zaplněné tribuny gólem, vede 1:0. Koné přehodil obloučkem brankáře Coupeta po překvapivém brejku. Největší chybu přitom udělal lyonský Toulalan, který uprostřed hřiště neodhadl míč a hlavičkoval směrem na svého brankáře. Tam však už běžel útočník Nice a Coupeta lehce přeloboval.

Barošovo vyrovnání

Koné mohl o pár minut později dát stejný gól, tentokrát Coupet vyběhl až daleko před pokutové území a jeho únik zlikvidoval. Lyon znervozněl po obdrženém gólu, hraje opatrně, přesto dělá chyby.

Přichází zachránce: Milan Baroš dává ve 39. minutě gól a srovnává na 1:1!

Český útočník skóroval střelou z pokutového území, kam mu ideálně nahrál Govou po rychlém protiútoku.

Baroš dal svůj první gól v dresu Lyonu téměř do prázdné branky ve skluzu. Televizní komentátor sice vyslovil pochybnosti o ofsajdu, ale opakovaný záznam ukazuje, že gól byl v pořádku.

Dlouho nic, pak gól

Baroš hraje, jak ho známe. Dvacet minut nebyl vidět, ale po překvapivém výpadu Lyonu stál, kde měl - a Govou ho skvostně našel nahrávkou, přičemž brankář Nice čekal střelu.

Potvrzeno. Baroš se stěhuje do Lyonu
Baroš podle expertů udělal dobře
Francouzský fotbalista Sidney Govou, který letos v Lyonu ještě neodehrál ani jedno utkání, se raduje z gólu v síti mistrů světa Italů. | Foto: Reuters
Govou vidí v Barošovi přínos pro tým

Těsně před koncem poločasu zabírají kamery francouzské televize opět lyonského kouče Houlliera, je o poznání klidnější.

Ve 44. minuté rozhodčí pískl ofsajd Milanu Barošovi a jeho ruce letí nahoru v nechápavém gestu. Byla to sporná situace, po níž mohl český útočník jít sám na gólmana. Ke konci poločasu se Baroš pohybuje víc vlevo, či spíše častěji střídá strany se svým kolegou z útoku.

Konec prvního poločasu, 1:1. Góly Baroš (Lyon) a Koné (Nice).

Houllier nemá důvod Baroše střídat, nicméně s výkonem svého týmu nejspíš nadšen není. Předposlední Nice útočí méně, ale kromě gólu už měli hosté dvě velké šance, zatímco Lyon, který drží míč na kopačkách častěji, branku soupeře tolikrát přímo neohrozil.

Baroš nastoupil i do druhého poločasu

Začal druhý poločas, v němž dál nastupuje i Milan Baroš. První rychlý útok Lyonu v druhé půli vede Malouda, ale místo centru na Milana Baroše posílá míč do náruče brankáře Llorise z Nice.

Baroš si v rohu hřiště zahrál na Karla Poborského. V 51. minutě si chtěl fintou obhodit obránce hostí a utéci mu do pokutového území, jenže uspěl na půl - následný centr skončil na kopačkách hráčů Nice.

Nová posila Lyonu Milan Baroš (vpravo) se snaží s míčem uniknout Onyekachi Apamovi z Nice. | Foto: Reuters

O dvě minuty později dostal Traoré z Nice žlutou kartu za ostrý zákrok na Malouda a ten je odnášen na nosítkách mimo hřiště. Baroš zůstal v útoku osamocen, ale jen na minutu. Malouda se vrátil a nově utvořená dvojička v útoku Olympique může pokračovat ve své jízdě.

Govou po přímém kopu Juninha vystřelil vedle v dobré příležitosti. Lyon nabírá tempo. Baroš se dokonce vrací, zabránil protiútoku Nice.

Baroš se po necelé hry pokusil v pokutovém úzermí soupeře o nůžky, když mu nevyšly, všiml si nabíhajícího Govoua a oplatil mu nahrávku na gól z prvního poločasu. Tentokrát však akce skončila střelou vedle.

Před vystřídáním přišla karta

Prvních dvacet minut druhé půle se hraje výhradně před brankářem Nice a tlak domácích se výrazně zvyšuje. V 60. minutě Baroš unikl po levém křídle, obehrál dva obránce a akce skončila rohem Lyonu.

Z lavičky domácích se pomalu zvedl Tiago. V 66. minutě vystřídal Brazilce Juninha Lyon tak přišel o tvůrce hry, ale kouč Houllier ví, co dělá  - špílmachr nebyl v posledních minutách příliš vidět.

Velký závar před brankou Nice o minutu později končí střetem Baroše a brankáře hostí na malém vápně. Byl to však jen náznak možnosti dát gól.

Bakari Kone z Nice se snaží překonal lyonského gólmana Gregoryho Coupeta.
Bakari Kone z Nice se snaží překonal lyonského gólmana Gregoryho Coupeta. | Foto: Reuters

V posledních minutách - pokud se Lyon dostane do šance - je u koncovky Milan Baroš. V 68. minutě opět, ale na centr z pravé strany byl krátký. Ale to by musel do Lyonu přestoupit Jan Koller, aby z této akce padla branka.

V 68. minutě Baroš dostává žlutou kartu za skluz, kterým se pokusil vykopnout míč obránci, ale trefil jen jeho nohu. V těchto chvílích se hraje velmi ostře na obou stranách.

Celý stadion tleská, trenér Houllier stahuje Milana Baroše chvíli poté, co dostal žlutou kartu, ze hry. Na hřišti byl 71 minut.

V 85. minutě odmítl výhru Lyonu Fred, který neproměnil penaltu. Jeho střela šla vedle branky.

Zápas skončil nerozhodně. Lyon - Nice 1:1 (1:1)

Trefili se i Heinz a Koller

Střelecky se hned v úvodu sobotního zápasu v Sedanu uvedl také jiný český reprezentant Jan Koller. V dresu Monaka se hlavičkou trefil ve 2. minutě zápasu a rozhodl tak o výsledku.

Skvělý víkend českých fotbalistů ve francouzské lize dovršil v posledním zápase 22. kola Marek Heinz. V dresu St. Etienne se na hřišti třetího Racingu Lens blýskl dvěma góly.

Tým Ivana Haška vedl po prvním poločase už 3:0, ale senzace se nekonala. Domácí dokázali po změně stran vyrovnat, na 3:3 upravil už v nastaveném čase svým druhým gólem v zápase Keita. Při dvou posledních brankách už Heinz na hřišti nebyl.

Nečekanou prohru utrpěli fotbalisté Marseille v Le Mans, kterému podlehli 0:2. Hosté, kteří hráli se třemi útočníky, se nedokázali prosadit, naopak domácí těžili z rychlých protiútoků. Po jednom z nich je poslal do vedení Fanchone.

V závěru pak náskok zvýšil z pokutového kopu Grafite. Marseille sice udrželo druhou pozici v tabulce, ale jeho pronásledovatelé mají večerní utkání k dobru.

Premiéru ve francouzské lize si odbyl útočník Toulouse Pavel Fořt ze Slavie. Třiadvacetiletý útočník před domácím publikem nastoupil na poslední tři minuty v utkání proti Troyes, ale na remíze 1:1 už nic nezměnil.

Dvě branky v rozmezí tří minut zajistily hráčům Auxerre výhru 2:0 nad Nancy. Domácí šli do vedení v 33. minutě, když se přesně trefil reprezentant Pobřeží slonoviny Akalé.

Zaskočení hosté záhy inkasovali podruhé po brance Kahlenberga. Auxerre se tak na svého dnešního soupeře dotáhlo a na třinácté příčce na něj ztrácí jediný bod.

Výsledky - 22. kolo:
Lyon - Nice 1:1 (40. Baroš - 34. Koné), Sedan - Monaco 0:1 (2. Koller), Rennes - Valenciennes 1:0 (5. Danze), Nantes - Lorient 0:2 (21. Gignac, 53. Abriel), Paris St. Germain - Sochaux 0:0, Toulouse - Troyes 1:1 (27. Arribagé - 6. Barbosa), Bordeaux - Lille 0:1 (79. Chamakh vlastní), Le Mans - Marseille 2:0 (36. Fanchone, 82. Grafite z pen.), Auxerre - Nancy 2:0 (33. Akalé, 36. Kahlenberg), Lens - St. Etienne 3:3 (66. a 90+1. Keita, 88. Coulibaly - 23. a 44. Heinz, 15. Gomis).