Baroš je zpět! Král padlých andělů má obměkčit i magistrát

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 2. 2013 11:50
Fotbalová nouze zahnala do české ligy spoustu výtečníků: Baroše, Fenina, Bednáře či Kováče
Častěji než Milan Baroš slavil svůj gól v reprezentaci jen Jan Koller. Ten už ale kope jen za Smetanovu Lhotu
Častěji než Milan Baroš slavil svůj gól v reprezentaci jen Jan Koller. Ten už ale kope jen za Smetanovu Lhotu | Foto: Reuters

Glosář - Ostrava je vzhůru nohama. Vrací se její zlatý chlapec Milan Baroš. Valašský ogar, co mu svět ležel u nohou. Teď je zpět. S Baníkem podepsal smlouvu do léta 2014.

Dohodl se s klubem na minimálním, dvacetitisícovém platu, a ještě ho celý věnuje na výchovu mládeže.

Martin Pulpit, kouč klubu z Bazalů, se s Barošem sešel už v sobotu večer v Praze. „Vedli jsme asi třicetiminutový rozhovor a mám z něho velmi dobré dojmy,“ řekl Aktuálně.cz trenér Pulpit. „Už v pondělí by s námi měl absolvovat první trénink, pak se znovu sejdeme a ještě si popovídáme. Pevně věřím, že nám na jaře pomůže navázat na dobré výkony ze závěru podzimní části."

Angažování Baroše považuje Pulpit za velkou událost. „Jak pro fanoušky, tak pro celý region. Milan ukázal, jaký má ke klubu vztah, a snad bude mít i dobrou sportovní formu. O nasazení do prvního zápasu se domluvíme až v průběhu týdne ve středu, ve čtvrtek po několika trénincích,“ dodal Pulpit.

V Praze na něj pískají, doma ho milují

Barošova kariéra prošla mnoha výkruty, skandály a eskapádami, Ostrava ale na svého chlapce nikdy nezanevřela.

A že na něj celá Letná před časem při zápase se Španělskem pískala? Nevadí. To přece pískali ti zlí Pražáci, frustrovaní z toho, že božský Milan nikdy nehrál za tu jejich Spartu. Pro baníkovce je Milan Baroš pořád king.

Vítěz Ligy mistrů, po Kollerovi druhý nejlepší střelec reprezentace všech dob. To je úžasná vizitka.

Už horší je pohled na prudce sestupnou dráhu jeho kariéry. Jako kometa před 11 lety vyrazil přímo z Bazalů na Anfield Road. Jenže pak přišly Aston Villa, Lyon, Portsmouth, Galatasaray... To byla pořád nižší a nižší svítivost. A řekněme si na rovinu: návrat do Baníku ve 31 letech, to je samozřejmě pád z nebe rovnou na tvrdou hroudu.

San Siro? Nešlo to. Takže Bazaly

Nutno ale dodat, že je to mnohem sympatičtější pád, než kdyby šel Baroš svou kariéru uzavřít někam do Emirátů nebo třeba do Rostova na Donu. Odtamtud už by se do velkého fotbalu nikdy nevyhrabal. Pád do Baníku může být pádem do sítě trampolíny, která ho možná ještě odpruží zpátky na oběžnou dránu.

O tom, že se na jeho jméno ve světě ještě nezapomnělo, svědčí i slova Massima Morattiho, prezidenta Interu Milán, že se teď po zranění útočníka  Milita zrovna na Baroše na San Siru rozpomněli. Řády ale Barošovi umožňují naskočit na jaře jen v zemích s otevřeným přestupním oknem. Smlouvu s Galatasaray totiž rozvázal až po 31. lednu, v opačném případě teoreticky skutečně mohl do Interu jít.

Ale je v Ostravě. A tam si toho od něj slibují skutečně moc. V několika rovinách.

Ta první je samozřejmě sportovní. Baník visí dva body nad sestupovým močálem a stejně jako loni mu reálně hrozí první pád z ligy v její samostatné české verzi. Dalšímu exreprezentantu Václavu Svěrkošovi se navíc obnovilo zranění a na jaře kopat nemůže, čili jakýkoli útočník je pro Baník spásou. A od Baroše se čeká, že bude na jaře schopen dát určitě víc než dva tři góly.

Baník bude hit. A co na to magistrát?

Druhá rovina je marketingově-společensko-ekonomická. Baroš, to by měl být fotbalový hit pro celý kraj. Znovupropuknutí fotbalové horečky z mistrovské sezony. Do posledního místa našlapané Bazaly, prodej replik dresů, plná média zmínek o Barošovi a Baníku.

Pokud to celé bude takhle opravdu fungovat, pak bude pro radní na ostravském magistrátu velmi těžké říct: Ne, my do toho projektu Bazaly nepůjdeme, vlastnický podíl ve společnosti provozující stadion nepřevezmeme a Baníku, co se po chybách minulosti potácí ve velkých ekonomických problémech, nepomůžeme.

"Já bych v souvislosti s Milanem Barošem o jednáních s magistrátem nechtěl mluvit. Bereme to tak, že angažmá Milana Baroše by mělo pomoci celkově v naší koncepci záchrany Baníku Ostrava," reaguje na toto téma opatrně Petr Śafarčík, předseda představenstva ostravského klubu.

Na téma, že by si Baroš osobně koupil nějaké akcie ostravského klubu, prý ještě řeč vůbec nepřišla.

Hattricky na počkání? Okamžitě asi ne

Až dosud jsme se bavili o jakémsi optimálním vyznění "akce Baroš". Věci se ale samozřejmě někdy dějí i jinak, než je plánováno - a celé to tedy může dopadnout i úplně jinak. Co mám na mysli?

O tom, že by měl Barošův fotbalový potenciál jednoznačně převyšovat měřítka české ligy, nikdo nepochybuje. Nutno si ale uvědomit, že Baroš od Eura 2012 neodehrál ani jediný soutěžní zápas a netrénoval v Galatasaray ani s týmem.

Takže jestli si někdo myslí, že po osmi měsících individuální přípravy Baroš přijde a začne "z voleje" střílet hattricky na počkání, nejspíš se plete. Nějakou "zajížděcí" dobu potřebovat bude, otázka je, jak dlouhou.

Navíc si po tak dlouhé pauze musí hlídat své tělo, aby mu fyzický nápor spojený s ostrým angažmá v chladném počasí nenatrhnul svaly nebo něco podobného.

"Cirkus" kolem jeho návratu bude asi obrovský, i s tím se Baroš bude muset vypořádat.

A byť podepsal smlouvu až do června 2014, je to zřejmý předpoklad, že se Baroš 1. června po zápase s Jabloncem Bazalům ukloní a zase odejde. A otázkou bude, co po odletu barošovské bubliny znovu za hranice zbude v Ostravě pak.

Lukeš: Baník žije. Tohle je důkaz!

Tím si teď ale na Bazalech hlavu nelámou. „Je prostě úžasné, že se Milan vrací. Baník žije, to je další důkaz. Lidi ho tady milují, to Milan poznal už loni při exhibici k 90 letům klubu," líčí Martin Lukeš, který by měl Baroše na jaře zásobovat gólovými přihrávkami (celý rozhovor čtěte zde).

I Lukeš byl svého času talent jako hrom. Ale sám ví, že v pravou chvíli nedal fotbalu všechno - a dostal se z Bazalů leda na nepovedené hostování do Slavie...

To Baroš střílel góly v Premier League, stal se nejlepším kanonýrem památného portugalského Eura, po němž se na něj ptala i Barcelona. Jenže synek z Vigantic všechnu tu slávu neunesl a svoji kariéru si ničil.

Čert vem, že ho ve Francii chytili v jeho ferrari, když zrovna překonal rychlostní rekord příslušného departmentu, samozřejmě výrazně za povolenou hranicí. Do zapomnění nechť upadnou i fotky kalícího Baroše s kondomem na hlavě, co zvyšovaly prodej bulváru.

Problém byl v tom, že se Milan Baroš bavil (přinejmenším svého času) nezřízeně a bez záklopky a že dodnes odmítá uznat, že si za pokažení své kariéry může sám.

Mimořádná linka Praha-Birmingham

V době, kdy působil v Aston Ville, si svoji frustraci z vynuceného odchodu z Liverpoolu vybíjel tím, že denně po tréninku létal do Prahy, kalil s kamarády dá rána a pak zase letěl zpátky. A tohle ještě žádné sportovní formě na světě nepomohlo...

Ano, možná Baroš měl smůlu v tom, že ho paparazziové při nějakém tom průšvihu načapali častěji než mnohé jeho kolegy z reprezentace. Ale čisté svědomí Baroš v tomto ohledu také nemá. Opileckou ostudu udělal i po nástupu dvojice Šmicer-Hašek do vedení reprezentace. Přestože těm dvěma pár týdnů předtím svatosvatě slíbil, že už se polepší.

Ovšem boží mlýny melou, ne že ne. Proto teď Baroš není v Liverpoolu, Chelsea nebo Barceloně, ale zase doma, zpátky na Bazalech. A ne jako fotbalový důchodce, ale v 31 letech, kdy by měl být na vrcholu své kariéry.

Do Čech se sneslo hejno padlých andělů

Je to zvláštní, jak se to sešlo. Do Gambrinus ligy přiletěla letos v zimě spousta padlých andělů. Sparta vzala pod svá křídla hříšníka Bednáře, co se v Anglii zapletl s kokainem. Zkrachovalce Fenina, co ho už nechtěli v Cottbusu ani doma v Teplicích, se zase ujala Slavia (přehled velkých comebacků z poseldní doby najdete zde).

Někdejší Barošův parťák z velkých zápasů i velkých pitek Radoslav Kováč na velkou kariéru ve Spartaku Moskva a West Hamu United po náhradnickém angažmá v Basileji také už jen vzpomíná ve Slovanu Liberec. Prý už se polepšil a pod Ještědem na něj spoléhají, že bude mladé hráče vychovávat k profesionalismu. Tak uvidíme.

Největší pozornost na sebe každopádně strhne král všech padlých andělů. Milan Baroš je zpět. A ať už to dopadne jakkoli, bude to velká věc. I Baroš, co spadl až na dno, je totiž přece jen pořád - BAROŠ!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy