Barcelona má titul. Trofej nepřevzala, fanoušci Espaňolu zahnali hráče do šatny

14. 5. 2023 22:58
Fotbalisté Barcelony získali po čtyřech letech ligový titul. Po dnešní výhře 4:2 v městském derby s Espaňolem má Barcelona čtyři kola před koncem v čele tabulky nedostižný náskok 14 bodů před druhým Realem Madrid. Barca získala 27. mistrovský titul v klubové historii.

Svěřenci trenéra Xaviho triumfovali v lize poprvé od odchodu Lionela Messiho v roce 2021. Na předání trofeje si však budou muset Katalánci počkat, po předchozí domluvě se Španělským fotbalovým svazem ji obdrží až příští sobotu na Camp Nou po zápase se San Sebastianem.

Klub preferoval možnost oficiálního předání před svými fanoušky, i kvůli obavám z nepokojů na stadionu městského rivala Espaňolu.

Přebírání poháru bude symbolickým momentem pro barcelonského kapitána Sergia Busquetse, jenž v týdnu oznámil, že na konci sezony po 15 letech klub opustí.

"Jsem nadšený. Měli jsme skvělou sezonu a titul jsme si zajistili velkou výhrou. Jsem pyšný na to, co jsme celý ročník předváděli. Měli jsme dobře vyladěné mužstvo se skvělou defenzivou, což je pro šampiony základ. Jsem šťastný, že moje zdejší historie končí takhle," řekl Busquets po zisku devátého titulu a celkově 32. trofeje v klubu.

Barcelona rozhodla o dnešní výhře již v prvním poločase, největší zásluhu na tom měl nejlepší střelec ligy Robert Lewandowski. Ten se nejprve prosadil v 11. minutě po centru Baldeho, devatenáctiletý Španěl pak sám přidal branku o devět minut později. Polský útočník chvíli před změnou stran svým 21. ligovým gólem zvýšil na 3:0.

V druhém dějství ještě přidal branku Koundé. Espaňolu se podařilo dvěma brankami v závěru alespoň korigovat skóre, na oslavách městského rivala to ale už nic nezměnilo.

Obavy z nepokojů se potvrdily po závěrečném hvizdu, kdy naběhli na hrací plochu stovky fanoušků Espaňolu, kteří zahnali slavící hráče Barcelony do šatny. Někteří z nich pak následně útočili na policisty na stadionu a demolovali vybavení.

Barcelona ziskem titulu korunovala sezonu, ve které byla úspěšná zejména její defenziva. Za dosavadních 34 ligových kol inkasovala Barca pouze 13 branek a připsala si 27 výher, čtyři remízy a pouhé tři prohry.

Dvě výhry z posledních třech zápasů si připsali fotbalisté Elche, kteří ale mají již nesmazatelnou ztrátu šestnácti bodů na záchranu a v příští sezoně budou hrát druhou nejvyšší soutěž.

Na jihovýchodě Španělska dnes Elche porazilo 1:0 ve formě hrající Atlético, které tak přišlo o druhou pozici. Zápas rozhodl jedinou brankou před změnou stran Fidel, který se dostal k míči po dlouhém autu a chybě brankáře Grbiče, který zastupuje zraněného Oblaka. Atlético ztrácí po prohře na druhý dva body.

Valencie se ve Vigu ujala vedení v 8. minutě, kdy rychlý protiútok zakončil Kluivert. Domácím se podařilo vyrovnat po hodině hry, po rohovém kopu se hlavou prosadil Seferovic.

Důležitou výhru 2:1 pak v závěru zařídil "Netopýrům" odchovanec Marí, jenž se ve svém teprve třetím zápase v La Lize po devíti minutách na hřišti prosadil hlavou. Valencie se posunula na 14. pozici a má náskok tří bodů na sestupové pásmo, Celta je třináctá.

Sevilla po remíze na hřišti Juventusu v semifinále Evropské ligy uspěla ve Valladollidu, kde zvítězila 3:0. Pomohl tomu i zkrat rozhodčího, který zapískal konec poločasu ve stejný moment, kdy se domácí prosadili. Neuznaná branka nabudila hosty, kteří zvítězili po gólech Mira, Papu Goméze a Corony z druhé půlky zápasu.