Barcelona dává na mzdy 16 miliard. Nejvíc ji tíží platy zkušených opor

ČTK ČTK
7. 10. 2022 12:54
Viceprezident FC Barcelona pro finance Eduard Romeu uvedl, že klub dostane své platové zatížení na udržitelnou úroveň až poté, co vyprší smlouvy některým zkušeným fotbalistům. Při oznámení rozpočtu na tuto sezonu varoval, že současné nadměrné výdaje na platy budou trvat ještě dva roky.
Sergio Busquets, Gerard Piqué a Robert Lewandowski
Sergio Busquets, Gerard Piqué a Robert Lewandowski | Foto: Reuters

Mzdy hráčů vyletěly do závratných výšek během působení předchozího prezidenta klubu Josepa Bartomeua a společně s důsledky koronavirové pandemie vedly k obřímu zadlužení, které přetrvává až do současného vedení Josepa Laporty. Romeu ve čtvrtek uvedl, že k červnu měla Barcelona čistý dluh ve výši 608 milionů eur (14,9 miliardy korun).

"Srážejí nás částky, které vynakládáme na platy našich hráčů. Je tu skupina kontraktů, které jsou hodně vysoké a vyprší po této sezoně nebo až po té další," řekl Romeu. Na přímý dotaz potvrdil, že mluví o smlouvách zkušených hráčů, jako jsou Gerard Piqué, Sergio Busquets a Jordi Alba. V minulých letech se musel klub kvůli vysokým platům vzdát hvězd typu Lionela Messiho, Luise Suáreze, Antoinea Griezmanna či Philippea Coutinha.

Navzdory tomu ale Barcelona letos v létě svou platovou zátěž znovu zvýšila po příchodech nových posil Roberta Lewandowského, Julese Koundého či Raphinhy. Nyní tak vydává na platy 656 milionů eur (16 miliard korun) oproti předchozím 518 milionům (12,7 miliard korun).

Cílem klubu je podle Romeua snížit časem tuto částku na 500 milionů eur (12,3 miliardy korun), přičemž 420 milionů by bylo na platy pro hráče prvního týmu a zbylých 80 milionů na B mužstvo a mládež.

Barcelona zakončila sezonu 2021/22 poprvé po třech letech v černých číslech, po zaplacení daní činil zisk 98 milionů eur (2,4 miliardy korun). Umožnil to ale pouze prodej části televizních práv a dalších aktiv v celkové výši 866 milionů eur. Na aktuální ročník počítá katalánský velkoklub s obratem ve výši 1,4 milionu eur a ziskem 275 milionů eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy