Barca zdolala United a vrací se na trůn Ligy mistrů

28. 5. 2011 22:38
Finále prestižní soutěže vyhráli Katalánci 3:1
Barcelona slaví po roce opět triumf v Lize mistrů.
Barcelona slaví po roce opět triumf v Lize mistrů. | Foto: Reuters

Londýn - Nejlepším fotbalovým týmem Evropy se znovu po roční přestávce stala katalánská Barcelona, která v sobotním finále Ligy mistrů porazila Manchester United jednoznačně 3:1. Na fotbalovém trůnu tak střídá loňského vítěze Inter Milán.

Pasivně hrající Manchester v sobotu svými přesnými zásahy poslali do kolen Pedro Rodriguez, Lionel Messi a David Villa. Na nohy "Rudé ďábly" nepostavila ani branka Wayne Rooneyho, kterou v první půli srovnával an 1:1.

V repríze finále z roku 2009 tak znovu s přehledem zvítězila Barcelona, která si na své konto připisuje již čtvrté vítězství v prestižní soutěži a třetí za posledních šest sezon.

Giggs je fotbalový Jágr, zázrak přírody a dítě Štěstěny
Fanoušci Barcy se bojí kvůli lístkům na finále o zdraví
Manchester si pohrál se Schalke a ve finále vyzve Barcu
Barcelona odvetu zvládla a je ve finále Ligy mistrů

Utkání o nejcennnější trofej Starého kontinentu přitom začali aktivněji "Rudí ďáblové", ale Barcelona zhruba po deseti minutách převzala taktovku fotbalového dramatu a dostala se ke svému klasickému házenkářskému obléhání branky soupeře.

Manchesteru v tu chvíli zcela vypadla ze hry záloha a bylo jen otázkou času, kdy poprvé inkasuje. Tato chvíle přišla ve 27. minutě, kdy Xavi našel milimetrovým pasem Pedra, jenž střelou k tyči poslal katalánský klub do vedení.

Barca poté usilovala o další branku, ale nakonec nečekaně sama inkasovala. Po chybě u levé postranní čáry si narazil s Giggsem Wayne Ronney a střelou do odkryté brány srovnal stav zápasu. To byla ale jen jedna z mála světlkých chvil Manchesteru. Na hřišti totiž bylo po většinu času jen jedno mužstvo, a tím byla Barcelona.

Těsně před přestávkou mohl svěřence Pepa Guardioly znovu poslat do vedení Lionel Messi, jenže nejlepšímu střelci současného ročníku Ligy mistrů chyběly k dorážce do prázdné branky decimetry.

Manchesteru branka Wayne Rooneyho nepomohla.
Manchesteru branka Wayne Rooneyho nepomohla. | Foto: Reuters

V tlaku nicméně pokračoval španělský velkoklub i v druhé půli a Manchester za svoji pasivitu znovu pykal. To když se trefil argentinský fenomén Lionel Messi.

Poslední hřebíček do rakve nadějí "Ďáblů" pak zatloukl David Villa, k němuž se míč dostal po samostatné akci Messiho na pravém křídle. Villa míč z ideální pozice na vápně umně zakroutil k tyči van der Sarovy branky.

Trenér Alex Ferguson se poté pokoušel alespoň částečně oživit mdlý dojem svého mužstva střídáním Scholese a Naniho, ani jeden ale již do utkání výrazněji nepromluvil.

Barca si tak pohodlně dokráčela k vítězství, který ji znovu pevně usazuje do křesla evropského fotbalového hegemona.

Finále fotbalové Ligy mistrů v Londýně:

FC Barcelona - Manchester United 3:1 (1:1)

Branky: 27. Pedro, 54. Messi, 69. Villa - 34. Rooney. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Alvés, Valdés - Carrick, Valencia. Diváci: 90.000.

Sestavy:

Barcelona: Valdés - Alvés (88. Puyol), Mascherano, Piqué, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Villa (86. Keita), Pedro (90. Afellay). Trenér: Guardiola.

Manchester: Van der Sar - Fabio (69. Nani), Ferdinand, Vidič, Evra - Valencia, Giggs, Carrick (77. Scholes), Pak Či-song - Rooney, Hernández. Trenér: Ferguson.

Aktualizováno před 50 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.