29. 8. 2009 8:00
Hübschmannův tým podlehl až v prodloužení
Barcelona vstoupila do nové sezony úspěšně.
Barcelona vstoupila do nové sezony úspěšně. | Foto: Reuters

Monte Carlo  - Fotbalisté Barcelony získali fotbalový Superpohár UEFA. Vítěz loňského ročníku Ligy mistrů dnes zdolal šampiona Poháru UEFA Šachtar Doněck 1:0 po prodloužení a získal první mezinárodní trofej nové sezony.

O výhře katalánského velkoklubu rozhodl ve 115. minutě střídající útočník Rodríguez, celý zápas v dresu poražených odehrál český záložník Tomáš Hübschman.

Zápas přitom dlouho nevypadal, že by měl nabídnout příliš velkou porci fotbalové krásy. Barcelona se snažila držet míč a rychlými kombinacemi se probít zformovanou obranou Šachtaru, jenže jí scházela jiskra a potřebný krok, o který byli obránci ukrajinského týmu vždy rychlejší.

Vítěz Ligy mistrů měl sice po celý zápas zhruba dvoutřetinové držení míče, jenže do koncovky se dlouho téměř nedostával.

Brankáře Pjatova pořádně zaměstnal až pokus Messiho po rychlé kombinaci ve 32. minutě, až do závěru druhého poločasu to ale bylo všechno, co Barcelona nabídla.

Čtvrt hodiny před koncem ovšem Katalánci přitopili pod kotlem a Pjatov musel nejprve uhasit další nepříjemnou ránu Messiho a vzápětí vyškrábnout i chytrý oblouček, který přes něj kroutil z levé strany Henry. Přesto zápas dospěl do prodloužení.

A teprve v něm se začaly rodit šance. V 99. minutě málem vyšla ukrajinskému týmu sázka na brejky. Střídající Aghahowa se probil mezi vracejícími se stopery až do šestnáctky a brankář Valdés byl rád, že jeho přízemní střelu k tyči alespoň vyrazil. Rušno začalo být i přes Pjatovem, jenže Barcelona to zkoušela především z větší dálky a nepřesně.

Čtěte více: Hvězdná Barcelona má první trofej. Vyhrála Superpohár

V úvodu druhého prodloužení navíc mohli Ukrajinci kopat penaltu. Adriano se prosmýkl do šestnáctky a metr za její hranicí jej zatažením za dres rozhodil dobíhající Busquets, jenže rozhodčí De Bleeckere pokutový kop nenařídil.

Místo toho přišel úder na druhé straně. Střídající Rodríguez si z levé strany sběhl do narážečky s Messim, ten mu prostrčil do uličky a mladý útočník z ideální střelecké pozice obstřelil k tyči Pjatova.

Ukrajinský tým už sílu na zvrat nenašel, a i když dokázal alespoň občas získat míč z kolotoče, jímž se snažila Barcelona zápas dovést až do konce, do žádné skutečné šance už se nedostal.

A když se neujala ani Kobinova překvapivá střela téměř z poloviny hřiště, jíž Valdés musel krotit až těsně před brankovou čarou, mohli si hráči Barcelony jít pro první velkou trofej nové sezony.