Baník změnil majitele, kupuje ho dopravce z Kroměříže. Klub patří do ligy, říká nový vlastník Brabec

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 1. 2016 10:40
Fotbalový klub Baník Ostrava změnil majitele. Václav Brabec, podnikatel z Kroměříže, potvrdil, že ho kupuje od Petra Šafarčíka
Baníkovský lídr Tomáš Mičola (vlevo) v souboji se sparťanem Mario Holkem
Baníkovský lídr Tomáš Mičola (vlevo) v souboji se sparťanem Mario Holkem | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Čtyřnásobný mistr ligy, slavný klub Baník Ostrava, mění majitele. Tím novým je Václav Brabec, podnikatel z Kroměříže, mimo jiné vlastník ČSAD Havířov.

"Ano, můžu potvrdit, že to proběhlo, o transakci jsme se domluvili v noci z pátka na sobotu," řekl Václav Brabec deníku Aktuálně.cz.Akcie mu prodal Petr Šafarčík.

Jak teď bude přesně vypadat vlastnická struktura Baníku Ostrava, o tom se ještě Brabec nechtěl šířit. "Ještě je to čerstvé, zavolejte mi v pondělí. Musím si ty věci ještě přesně utříbit v hlavě a zvolit i nějakou mediální strategii."

Brabec: Baník patří do ligy

Přesto alespoň krátce nastínil své plány s Baníkem: "Důležité je, aby se nám podařilo klub konsolidovat a stabilizovat. A pokud spadne, tak ho vrátit zpátky do ligy. Snad to není jen sen. Ale Baník do ligy samozřejmě patří."

Petr Šafarčík se k transakci nevyjádřil: "Domluvili jsme se tak, že nyní k věci nebudu poskytovat žádné informace."

V podzimní části ligy získal Baník Ostrava pouze 4 body. Na čtrnáctou pozici, která by ještě znamenala záchranu, ztrácí 12 bodů.

Petrželovi chce pomoci Slavia

Na začátku ledna přišel místo Radomíra Korytáře nový trenér Vlastimil Petržela, který konstatoval, že o záchraně nemá ani cenu se bavit. Chce z odchovanců Baníku připravit tým, který by se po sestupu mohl okamžitě z druhé ligy vrátit nahoru.

Podle informací Aktuálně.cz je připravena pomoci i pražská Slavia, která bude mít po velkých zimních nákupech nadbytek hráčů a některé může poslat na hostování do Ostravy. "Vlastimil Petržela je pro mě záruka, že budou naši mladí hráči v dobrých rukou," řekl k tomu prezident Slavie Jiří Šimáně.

Po titulu zůstaly vzpomínky a také dluhy

Ještě v sezoně 2003/04 získal Baník mistrovský titul. Posléze přišla ještě dvě třetí místa v soutěži a třikrát finále domácího poháru, z toho jedno úspěšné.

V roce 2012 prodal Tomáš Petera klub dvojici Libor Adámek - Petr Šafarčík. Ti si stěžovali na mnohamiliionové dluhy, které podle nich v klubu po Peterovi zůstaly, což předchozí vlastník rozporuje.

Každopádně v roce 2013 klub před pádem do Insolvence zachránil ostravský magistrát, když od něj za 115 milionů koupil stadion na Bazalech.

Klub se však i nadále pohyboval ve složité ekonomické situaci. Navíc podnikal špatné manažerské kroky, jako bylo například loni v zimě propuštění trenéra Svědíka. Vedení klubu mělo dlouhodobě špatné vztahy s fanoušky, kteří se proto odchodu Petra Šafarčíka z Baníku nemohli dočkat.

Z posledních pěti sezon byl Baník čtyřikrát čtrnáctý, tedy těsně nad hranicí sestupu, letos už se mu patrně nevyhne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy