Baník změnil majitele, kupuje ho dopravce z Kroměříže. Klub patří do ligy, říká nový vlastník Brabec

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 1. 2016 10:40
Fotbalový klub Baník Ostrava změnil majitele. Václav Brabec, podnikatel z Kroměříže, potvrdil, že ho kupuje od Petra Šafarčíka
Baníkovský lídr Tomáš Mičola (vlevo) v souboji se sparťanem Mario Holkem
Baníkovský lídr Tomáš Mičola (vlevo) v souboji se sparťanem Mario Holkem | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Čtyřnásobný mistr ligy, slavný klub Baník Ostrava, mění majitele. Tím novým je Václav Brabec, podnikatel z Kroměříže, mimo jiné vlastník ČSAD Havířov.

"Ano, můžu potvrdit, že to proběhlo, o transakci jsme se domluvili v noci z pátka na sobotu," řekl Václav Brabec deníku Aktuálně.cz.Akcie mu prodal Petr Šafarčík.

Jak teď bude přesně vypadat vlastnická struktura Baníku Ostrava, o tom se ještě Brabec nechtěl šířit. "Ještě je to čerstvé, zavolejte mi v pondělí. Musím si ty věci ještě přesně utříbit v hlavě a zvolit i nějakou mediální strategii."

Brabec: Baník patří do ligy

Přesto alespoň krátce nastínil své plány s Baníkem: "Důležité je, aby se nám podařilo klub konsolidovat a stabilizovat. A pokud spadne, tak ho vrátit zpátky do ligy. Snad to není jen sen. Ale Baník do ligy samozřejmě patří."

Petr Šafarčík se k transakci nevyjádřil: "Domluvili jsme se tak, že nyní k věci nebudu poskytovat žádné informace."

V podzimní části ligy získal Baník Ostrava pouze 4 body. Na čtrnáctou pozici, která by ještě znamenala záchranu, ztrácí 12 bodů.

Petrželovi chce pomoci Slavia

Na začátku ledna přišel místo Radomíra Korytáře nový trenér Vlastimil Petržela, který konstatoval, že o záchraně nemá ani cenu se bavit. Chce z odchovanců Baníku připravit tým, který by se po sestupu mohl okamžitě z druhé ligy vrátit nahoru.

Podle informací Aktuálně.cz je připravena pomoci i pražská Slavia, která bude mít po velkých zimních nákupech nadbytek hráčů a některé může poslat na hostování do Ostravy. "Vlastimil Petržela je pro mě záruka, že budou naši mladí hráči v dobrých rukou," řekl k tomu prezident Slavie Jiří Šimáně.

Po titulu zůstaly vzpomínky a také dluhy

Ještě v sezoně 2003/04 získal Baník mistrovský titul. Posléze přišla ještě dvě třetí místa v soutěži a třikrát finále domácího poháru, z toho jedno úspěšné.

V roce 2012 prodal Tomáš Petera klub dvojici Libor Adámek - Petr Šafarčík. Ti si stěžovali na mnohamiliionové dluhy, které podle nich v klubu po Peterovi zůstaly, což předchozí vlastník rozporuje.

Každopádně v roce 2013 klub před pádem do Insolvence zachránil ostravský magistrát, když od něj za 115 milionů koupil stadion na Bazalech.

Klub se však i nadále pohyboval ve složité ekonomické situaci. Navíc podnikal špatné manažerské kroky, jako bylo například loni v zimě propuštění trenéra Svědíka. Vedení klubu mělo dlouhodobě špatné vztahy s fanoušky, kteří se proto odchodu Petra Šafarčíka z Baníku nemohli dočkat.

Z posledních pěti sezon byl Baník čtyřikrát čtrnáctý, tedy těsně nad hranicí sestupu, letos už se mu patrně nevyhne.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy