Baník vyprodal šlágr se Znojmem, přesto zůstane čtvrtina stadionu prázdná. Fanoušci nechápou

Adam Sušovský Adam Sušovský
27. 5. 2017 15:10
Tři a půl tisíce míst na stadionu Baníku zůstane v neděli neobsazených, i když je utkání beznadějně vyprodané. Fanoušci to nechápou. Ostře sledovaný zápas, ve kterém bude chtít Ostrava stvrdit svůj návrat do nejvyšší české soutěže vítězstvím nad Znojmem, je totiž veden jako rizikový. A to navzdory tomu, že fanoušci hostů nejsou nebezpeční a moc jich nepřijede. Jestli vůbec někdo.
Fanoušci Baníku Ostrava.
Fanoušci Baníku Ostrava. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Excesů už fanoušci Baníku Ostrava během fotbalových zápasů napáchali víc než dost.  Tradiční je jejich agresivita a výtržnictví třeba při zápasech se Spartou, všichni mají v živé paměti i podzimní zápas proti Opavě, kdy zhruba stovka z nich v průběhu prvního poločasu vlétla na hrací plochu.

Ale že by se podobné incidenty daly čekat i v neděli, když bude Baník proti Znojmu usilovat o vítězství zaručující návrat do nejvyšší české soutěže? 

Přitom právě z takových obav zůstane velká část stadionu uzavřená. Místo plné kapacity 15 tisíc míst šlo do prodeje jen zhruba 11 500 vstupenek. Všechny už jsou pryč a fanoušci teď nechápou, proč nemohli obsadit místa v jednom z rohů a za brankou.

Utkání je vedeno jako rizikové. A proto zůstane zavřených pět sektorů, které tvoří bezpečnostní zónu oddělující fanoušky domácích od hostů. Celkem tak nebude obsazeno na 3 500 míst, to je bezmála čtvrtina uváděné kapacity moderní arény.

Největším paradoxem přitom je, že fanoušci Znojma rozhodně nemají pověst násilníků. A hlavně se dá čekat, že jich na zápas moc nedorazí. Pokud vůbec někdo.

Fanoušci Baníku Ostrava na podzim vběhli na hřiště během zápasu s Opavou.
Fanoušci Baníku Ostrava na podzim vběhli na hřiště během zápasu s Opavou. | Foto: Dalibor Sosna

Kdo a proč tedy takový zápas do kategorie rizikových zařadil? "O rizikovosti utkání rozhoduje policie na základě jednání s klubem. Výkonný ředitel LFA (Ligová fotbalové asociace) Tomáš Bárta toto rozhodnuti následně bere na vědomí," vysvětlil tiskový mluvčí Daniel Hajný. 

Zatím poslední incident na domácím zápase předvedli fanoušci Baníku na podzim ve vyostřeném derby s nenáviděnou Opavou, kdy zhruba stovka z nich v průběhu prvního poločasu vběhla na trávník a zápas musel být na několik minut přerušen. Baník poté hrál jedno utkání proti Českým Budějovicím před prázdnými tribunami.

Postupová matematika

Za jakých okolností postoupí Opava?

Když porazí Olomouc a Baník jakýmkoliv způsobem zaváhá se Znojmem.

Za jakých okolností postoupí Baník? 

Když porazí Znojmo za tři body.

Nebo pokud Opava neporazí Olomouc. V případě, že Baník prohraje a Opava jen remizuje a oba týmy se srovnají na stejném počtu bodů, postupuje Baník. Má lepší bilanci vzájemných zápasů.

O co ještě ve FNL lize jde? 

Hraje se také o záchranu. Už jistě sestupující Prostějov doplní některý z tria: 13. Frýdek-Místek (29 bodů), 14. Sokolov (29), 15. Vítkovice (28).

Že je zítřejší zápas se Znojmem vyprodaný, potvrdil klub dnes dopoledne na svém webu. 

Baník k jistotě návratu do ePojištění.cz ligy potřebuje Znojmo porazit. Pokud nevyhraje za tři body, bude muset spoléhat na to, že aktuálně třetí Opava v souběžně hraném zápase nevyhraje doma nad Sigmou Olomouc. 

Náplastí pro fanoušky, kteří se na rizikový zápas Baník-Znojmo nedostanou, je přímý přenos České televize na stanici ČT Sport. 

Poslední kolo Fotbalové národní ligy má výkop v neděli v 15:00.

Pozn. Tiskový mluvčí LFA Daniel Hajný původně Aktuálně.cz sdělil, že rozhodnutí o rizikovosti zápasu leží na bedrech výkonného ředitele LFA Bárty. Po zveřejnění článku ale formulaci zpřesnil a uvedl, že Bárta při svém rozhodování vychází z dohody klubu a policie, tak jak je uvedeno v citátu výše.  

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy