Baník Ostrava v historické krizi. Mohou za ni jen tenisté?

David Procházka
19. 4. 2013 11:47
Příští středu by mělo zastupitelstvo města Ostravy rozhodnout o vstupu do fotbalového klubu Baník Ostrava.
Fanoušci Baníku Ostrava věří, že jejich klub s pomocí města přežije.
Fanoušci Baníku Ostrava věří, že jejich klub s pomocí města přežije. | Foto: CPA - Eduard Erben

Ostrava - Možná nejtěžší a nejdůležitější dny a týdny v jednadevadesátileté historii čekají na fotbalový klub Baník Ostrava. Po výsledcích auditu a zjištění dluhu ve výši téměř 170 milionů Kč by měla ostravská radnice příští středu 24. dubna rozhodnout o vstupu do klubu tím, že odkoupí stadion Bazaly a přilehlé pozemky.

Tím by se Baníku ulevilo nejen od každoroční údržby stadionu ve výši přes 20 milionů Kč. Navíc za prodej areálu by inkasovalo přes 100 milionů Kč, čímž by umořilo více než polovinu dluhů. Přesto by z nejhoršího slezský klub venku nebyl. „Poslední měsíce jsme opravdu hodně vytížení. Řešíme dluhy, podaly jsme žaloby na předchozí statutární zástupce klubu,“ řekl Aktuálně.cz Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s.

Dluhy 170 milionů má pokrýt vstup města do klubu

Podle všeho je městské zastupitelstvo odkupu fotbalového areálu, či majetkovému vstupu do společnosti nakloněné. Ostatně bylo tomu tak už v listopadu a v prosinci, kdy se očekávalo rozhodnutí. Tehdy ale primátor Petr Kajnar a spol. pro uklidnění opozičních zastupitelů a veřejnosti ještě udělalo krok zpět a počkalo na výsledky auditu.

„Výhodnější by byla koupě celé společnosti, protože při koupi společnosti se neplatí daň z převodu nemovitostí. Druhou variantou je odkup areálu a nemovitostí, ale klub by ztratil zhruba 15 milionů na převodu," naznačil primátor Petr Kajnar, jakým směrem většina zastupitelstva uvažuje.

Pokud by zastupitelstvo příští středu tuto variantu neodhlasovalo, Baníku by hrozil krach. „Nejprve bychom se pokusili domluvit s věřiteli, ale to už je v tuto chvíli značně komplikované. Spíše bychom museli vyhlásil insolvenci. To se doufám nestane. Máme z města pozitivní signály. V Baníku jsme už více než rok a doufám, že nám zastupitelé za tu dobu uvěřili,“ přeje si Petr Šafarčík.

Manažer Lička pohledává 4 miliony, mládež nefunguje

Mezi věřiteli jsou nejen bankovní instituce a firmy, ale také zaměstnanci klubu. Kromě bývalých i současných fotbalistů klubu je jedním z největších věřitelů bývalý generální manažer klubu Verner Lička, kterému za dva roky dluží klub plat přes 4 miliony Kč (!). „Snad není ostuda žádat o své peníze,“ nechal se slyšet Verner Lička.

Předseda představenstva Petr Šafarčík se se službami bývalého úspěšného fotbalisty, ale nepříliš úspěšného trenéra a manažera rozloučil brzy po svém příchodu. Dával mu totiž za vinu, kam se Baník především v mládeži dostal. Což byl ostatně při návratu Ličky do Baníku za doby majitele Petery jeho hlavní úkol. Stabilizovat a zvednout mládežnické týmy.

Výsledek je takový, že mládež nemá kde trénovat (práce předchozích majitelů Hadamczika a Petery), rodiče dají své dítě raději do provinčního klubu, který má lepší podmínky. Když se pak v žákovském či dorosteneckém věku vyklube talent, odejde z blízkého Hlučína raději do Olomouce, kde mu jsou schopní nabídnout lepší servis.

Divoká porevoluční historie

Po listopadu 1989 procházel Baník Ostrava těžkým obdobím. Kdysi úspěšná mládežnická bašta, od 70. do 90. let za Spartou jeden z nejúspěšnějších českých klubů začal sportovně strádat.

V 90. letech vstoupili do klubu tři akcionáři: OKD, Radegast a MCHZ. Jenže jejich závazky brzy přestaly plnit a Baník měl už tehdy problémy se záchranou.

Hadamczikův prodej mládežnického areálu

Na přelomu tisíciletí vstoupil do Baníku jako majitel současný trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik (jeho názory na situaci v Baníku si přečtěte zde). Finančně se mu podařilo s pomocí sponzorů klub stabilizovat.

Ale recipročně rozprodal největší hvězdy klubu (Baroš, Jankulovski a další), kterých se stal majitelem. Většina příjmů za přestup šla do jeho kapsy. Navíc prodal tréninkový areál na Jeremenku, který sice nebyl na vhodném místě, ale sloužil mnoha baníkovským generacím. Pořádná náhrada nestojí dodnes.

Tenisový život na dluh

Na přelomu let 2002 a 2003 pak Hadamczik prodal Baník „Pražákům“ nebo „tenistům“, jak se říkalo novým majitelům. Dlouho skrytý pravý majitel Tomáš Petera nechal tehdy napsat Baník na bývalého daviscupového reprezentanta Daniela Vacka a dalšího tenistu Vojtěcha Flégla, protože Peterovo jméno figurovalo ve strukturách Drnovic a Liberce. I když se pak s odstupem několika let k „majitelství“ Petera přiznal, tak oficiálně vlastně majitel nebyl nikdy, proto na něho současní majitelé ani nemohli podat žalobu.

Petera a spol. sice Baník sportovně vytáhli k mistrovskému titulu v roce 2004, k zisku Českého poháru o rok později, následné účasti v evropských pohárech, ale to vše za vysokou cenu. Jak se ukazuje v těchto týdnech, tak majitelé klub obrovsky zadlužili. Nyní noví majitelé „převozníci“ hledají cestu na druhý břeh, bez „bidla“ z města to patrně nepůjde.

 

Právě se děje

Další zprávy