Baník nemá licenci pro další sezónu, může se ale odvolat

Sport Sport
6. 5. 2013 21:57
Ostravskému klubu hrozí, že by mohl spadnout až do třetí nejvyšší soutěže.
Budou v Ostravě chodit fanoušci na prvoligový fotbal i v příští sezóně.
Budou v Ostravě chodit fanoušci na prvoligový fotbal i v příští sezóně. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Fotbalový klub Baník Ostrava kvůli přetrvávajícím ekonomickým potížím zatím nedostal licenci, bez níž není možné hrát v dalším ročníku domácí nejvyšší soutěže.

V pondělí o tom na svém zasedání rozhodla Licenční komise FAČR. Slezané se ale mohou do 21. května odvolat k Licenčnímu tribunálu, který vzápětí jako druhoinstanční orgán definitivně rozhodne o tom, zda Baník licenci nutnou pro start v první lize obdrží.

Stejná situace jako před rokem

Ostravský klub takto situaci řešil i před rokem, kdy mu licence připadla také až v odvolacím řízení. Dalších 15 ligových klubů, které v této sezoně hrají elitní soutěž, dnes licenci získalo bez výhrad. Informovaly o tom webové stránky FAČR. Baník licenci nemá, protože podle licenční komise nesplnil několik základních ekonomických podmínek.

"Závazky po lhůtě splatnosti vůči fotbalovým klubům, závazky po lhůtě splatnosti vůči zaměstnancům, daňovým orgánům a orgánům sociálního zabezpečení a (Baník) nedodržel schopnost pokračovat v činnosti jako zavedený podnik," stojí v tiskovém prohlášení asociace.

Ostravané ale ještě mají nějaký čas na to, aby klíčové problémy vyřešili. "Teď je na Baníku, aby v rámci odvolání prokázal, že nastaly nové skutečnosti, které mohou změnit stávající rozhodnutí," uvedl licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar.

Baník věří v pomoc města Ostrava

Vedení ostravského klubu hledá pomoc také u tamního magistrátu. Ostravští zastupitelé měli o podpoře Baníku jednat 24. dubna, ale nakonec věc odložili o další tři týdny. I to byl jeden z důvodů, proč klub nyní zatím o licenci žádal neúspěšně.

Jedním ze scénářů je i vyhlášení insolvence. Pokud by město klubu nepodalo pomocnou ruku, oslovil by Baník věřitele s nabídkou odpisu 70 procent dluhů, ale v případě jejich negativního stanoviska by sám sebe patrně poslal do insolvenčního řízení, které by mohlo skončit bankrotem celé organizace.

Zastupitelé měli vybírat mezi dvěma variantami. Jednou byl odkup 100 procent akcií společnosti Bazaly za 119,7 milionu korun. Druhou pak byla levnější verze odkoupení nemovitostí, které jsou součástí fotbalového areálu na Bazalech, a to za 111,5 milionu korun.

Jak vše nakonec dopadne?

Kapitálový vstup města do společnosti, tedy odkup akcií, je podle odborníků výhodnější například kvůli rychlosti a jednoduchosti transakce, ale i z daňových hledisek. Vedení města se situací Baníku zabývalo už několikrát, zatím však nedospělo ke shodě.

Baník je v rukou současných majitelů od loňského února. Společnost Baník Invest klub koupila od Tomáše Petery balík 95 procent akcií za 800 korun s tím, že kupní smlouva zahrnovala převzetí dluhů do výše 100 milionů korun. Z auditu však vyšlo najevo, že závazky jsou mnohem vyšší. Statutární orgány minulého vedení proto čelí žalobě.

 

Právě se děje

Další zprávy