Babylon v Leverkusenu. Hráči si nerozumí, spekulují v Německu před šlágrem s Bayernem

mar mar
30. 9. 2022 15:07
Fotbalový Bayern Mnichov se bude v pátek večer snažit zlomit v Bundeslize - pro něj nevídanou - čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Dobře ovšem sezonu neodstartoval ani jeho soupeř, Bayer Leverkusen s českými reprezentanty Patrikem Schickem a Adamem Hložkem. Přitom před začátkem ročníku německá média považovala oba týmy za hlavní kandidáty na titul.
Útočník Leverkusenu Patrik Schick (vpravo) v souboji s Lucasem Hernandezem z Bayernu Mnichov
Útočník Leverkusenu Patrik Schick (vpravo) v souboji s Lucasem Hernandezem z Bayernu Mnichov | Foto: Reuters

Precizní stroj na trofeje Bayern jako obhájce desetileté šampionské šňůry, energický Leverkusen jako smělý vyzyvatel. S takovou předmluvou začínala nová sezona Bundesligy. Jenže předpoklady se nenaplnily.

Bavoři jsou po čtyřech utkáních bez výhry pátí. Tak špatnou sérii nezažili jednadvacet let.

Leverkusen je s pouhými pěti body ze sedmi zápasů dokonce jen o skóre nad sestupovými příčkami. 

V pátek se tak v mnichovské Allianz Areně bude hrát o důležité body. Tlak už pocítil trenér hostů Gerardo Seoane, o jehož odvolání se před reprezentační přestávkou spekulovalo. Dohady nakonec ukončilo až prohlášení šéfa klubu Fernanda Carra, že má švýcarský trenér i nadále důvěru vedení.

Seoaneho kritizoval i nejčtenější německý deník Bild. Kabině údajně chybí jednotný jazyk, kterým by se mluvilo.

Jazykově skvěle vybavený trenér má v zásobě hned šest řečí, kterými může s hráči mluvit, a podle deníku Bild toho také často využívá. Kromě mateřské němčiny ovládá plynule také španělštinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu a portugalštinu.

Aby mluvil k jednotlivým hráčům jazykem, který je jim nejbližší, plynule přechází z němčiny třeba do italštiny či angličtiny. Hráčům to ale údajně nevyhovuje.

"Chybí jeden jazyk, kterému by rozuměli všichni," tvrdí server Fussball.news.

Na rozdíl od řady jiných německých klubů nemají hráči v Bayeru povinné lekce němčiny. "V kabině se tak mluví různými jazyky a hráčům chybí schopnost si plně porozumět navzájem. Nahrává to skupinkování hráčů," píše Bild s tím, že pak není divu, že týmu chybí výsledky.

"Neproběhl ani nějaký společný týmový večer, který by pomohl řešit krizi. Emotivní diskuse, analýza, nic takového," dodává deník.

K dispozici je také zajímavý pohled, podle které se v uplynulých osmi kolech Bundesligy více dařilo týmům, které hrají přes rychlý přechod do protiútoku než na léty osvědčené držení míče.

Tím je vyhlášený právě Bayern, který ani v probíhající sezoně nemá v této statistice konkurenci (průměrné držení míče 63 % na utkání).

Také Leverkusen (51 %) má v tomto ohledu nadprůměrné výsledky. Tabulce ovšem vévodí Union Berlín s pouhými 43 % držení míče, hůře je na tom už jen o dva procentní body Schalke.

Bayern naposledy podobným přístupem před jedenácti lety přechytračila Borussia Dortmund pod trenérem Jürgenem Kloppem. Tehdy také měla nízké procento držení míče a spoléhala se na bleskové protiútoky.

Leverkusen s Adamem Hložkem a Patrikem Schickem se představí v Allianz Areně v pátek ve 20:30. Utkání můžete na Aktuálně.cz sledovat v online reportáži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy