Až na krev! Sparta, Paclík, ani Golda o Peltův mír nestojí

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 1. 2013 5:00
Je Daniel Křetínský slibotechna, co o důkazech jen mluví? Šéf disciplinárky už si dupnul
Černou taškou všechno začalo, černou kaňkou každopádně všechno skončí
Černou taškou všechno začalo, černou kaňkou každopádně všechno skončí | Foto: CPA Erben

Glosář - Tak, hoši, zahráli jste si na vojáčky, ale už toho nechte, nebo na to doplatíme všichni.

Takhle nějak patrně nabádá starostlivý tatík Miroslav Pelta "černobrašnáře" Daniela Křetínského, který si s tím vším začal, i po odvetě prahnoucího viktoriána Tomáše Paclíka. A nejen je, hlavně Jiřího Goldu, který jim tu jejich půtku s dřevěnými meči "píská".

Jenže ho ani jeden z těch tří neslyší. Nebo spíš nechce slyšet. Sparta i Plzeň chtějí vidět svého soka na kolenou. Nejlépe tak, aby mu z mnoha ran prýštila krev a on se, oslaben, z ponížené pozice jen tak nezdvihl.

A Golda? Ten se ve čtvrtek pustil do slibotechny důkazů jménem Křetínský pěkně zostra, miliardář nemiliardář. A odstřihnul si přitom z končetin provázky, na kterých ho nejmocnější muži svazu Miroslav Pelta a Roman Berbr chtěli navést k tomu, aby bitku Sparty s Plzní rychle dovedl na cestu, která by skončila všestranně bezbolestnou remízou.

Golda už určil soudný den

Připomeňme, co se ve čtvrtek stalo. Třeba velmi volnou parafrází slov rozhněvaného šéfa svazové disciplinárky Jiřího Goldy:

Když mu Křetínský v prosinci sliboval, že mu v řádu dnů dodá slibované důkazy o nekalostech páchaných fotbalovou Plzní, na které pořád poukazuje, Goldu ani ve snu nenapadlo, že ani po pěti týdnech nedostane do ruky nic. Takže Křetínskému vzkázal, že posledním rozhodným datem bude 7. únor. Buď toho dne důkazy dodá, nebo se sám se zlou potáže.

"To by se mohlo vyhodnotit jako poškozování jména fotbalu. Jednotlivci hrozí pokuta půlmilionu, klubu až deset milionů korun. A v takto zvlášť závažných případech bychom mohli trestat i klub," pohrozil Golda ostře. (Více o jeho roztrpčeném projevu po čtvrteční disciplinárce čtěte zde.)

Křetínský reagoval stručně, přesto dal najevo, jak ho zmínka o možném potrestání Sparty podráždila: "Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty (pro dodání důkazů - pozn. red.) je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat.“

Dostal pět týdnů, pak další tři....

Golda včera působil viditelně nakvašeným dojmem, a to nejen kvůli rýmě, která ho přepadla. Podle informací Aktuálně.cz mu totiž Křetínský údajně slíbil, že mu ve středu 16. ledna své důkazy skutečně předá, případně přihraje nějakého svědka pro čtvrteční jednání. Ale pak Goldovi vzkázal: "Sorry, nestíhám to, dolaďuju nákup plynáren na Slovensku."

A Golda byl v tu chvíli tak trochu za hlupáka, co se od Křetínského už pět týdnů nechá tahat za nos. Pozoruhodné ovšem je, že vzápětí Křetínskému věnoval další tři týdny času.

Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň, se pro Aktuálně.cz vyjádřil ke Goldově novému postupu zdánlivě neutrálně. "Nepřísluší nám hodnotit kroky disciplinárky. Máme zájem na důkladném vyšetření celého případu." Ale pak ještě zlehka utrousil: "Nám komise na dodání dokumentů vyměřila pětidenní lhůtu. A my jsme ji splnili."

Z nevysloveného podtextu jeho poznámky lze tedy vyčíst: My pět dní - a Křetínský pět týdnů?! A teď další tři navrch?!

Září, prosinec, leden.. A důkazy nikde

Nahlédneme-li do historie celé aféry, zjistíme, že Křetínský mluvil o "znepokojujících informacích o způsobu řízení profesionálních soutěží" a o důkazech s tím spojených, jež má Sparta v držení, poprvé 18. září. Ano, tehdy, kdy přišel na Strahov za Peltou s černou taškou.

Pelta přihrál celý příběh policii - a ta (patrně ke zděšení Křetínského a spol.) koncem října zvěstovala národu, že žádné důkazy nedostala. Žádné důkazy, jen informace.

Hned pár dní nato se sudí Adámek a Býma ocitli u notáře, kde vypověděli o korupčním útoku Martina Svobody, řečeného Chřestýš, před zápasem Jablonec-Plzeň (0:2). Adámek, hlavní rozhodčí zápasu, tvrdí, že mu Svoboda slíbil 200 000 korun za výhru hostí - a pak mu je i vyplatil.

Chřestýš vše popírá, Plzeň říká, že Chřestýš sice kamarádí s ředitelem klubu Šádkem, ale rozhodně pro Viktorii zápas nekupoval, jeden z asistentů zápasu si průhonickou schůzku s Chřestýšem pamatuje, druhý ne. V důkazní nouzi si tedy Golda v prosinci konečně vzpomněl opět na Křetínského, který disciplinárce odvyprávěl totéž, co v září Peltovi.

Atomovka, utajený svědek. A co dál?

Když pak Golda sdělil národu, že dostal od Křetínského slib, že od něj důkazy v řádu dní obdrží,přišla po pár dnech reakce ze sparťanského tábora.

"Máme důkazy síly atomové zbraně, ale nechceme je použít, aby to český fotbal nezničilo. A tak jsme Goldu nasměrovali tak, aby mohl sám a snadno kauzu Chřestýš dořešit," sdělil tehdy deníku Aktuálně.cz muž blízký Křetínskému (více zde).

"Nedostal jsem nic," tvrdí dnes ovšem Golda. Ten nyní naplno přiznává, že Sparta přišla s nápadem, že dodá svědka, který bude vypovídat proti Plzni, ale v utajení své identity. Prvně o tom napsal deník Insider. Ale neprošlo to.

"V zájmu vyšetření aféry jsem dlouhodobě byl nakloněn i netradičním řešením, ale už jsem od toho upustil. Vyšetřovat budeme transparentně," odmítá už Golda možnost skrývat něčí identitu.

Na lovu dalších Adámků a Býmů

Je celkem zjevné, že Sparta shání další Adámky a Býmy. Respektive je možná neshání, třeba ví, kdo o údajných nekalých praktikách Viktorie Plzeň může mluvit - ale zatím se letenským emisarům nepodařilo svědky přimět k tomu, aby se stali stejnými mediálními terči jako Adámek s Býmou. Případně aby se jako tyto nové osoby dobrovolně vystavily trestnímu stíhání.

Nabízí se otázka, zda Křetínský onoho 18. září běhal po Strahově s prázdnou taškou, řečmi o důkazech jen blafoval - a sehrál tu komedii synchronně spolu s předsedou Peltou, který se tehdy tvářil tak vyděšeně, jako by mu Křetínský právě ukázal bránu pekelnou.

Existuje však i druhá varianta vysvětlení: A sice, že Sparta nashromáždila důkazy, promluvila o nich - ale až pak si uvědomila, že je vlastně nemůže a nechce použít. Z důvodů, o nichž můžeme jen spekulovat. Třeba tak, že když vás někdo nelegálně špehuje a pořizuje o tom záznamy, které pak někde publikuje, aby vás dehonestoval, může se vše snadno obrátit proti němu, když ho za to zažalujete.

Věří jim každý šestý. Sponzoři mizí

V takovém případě pak pro Spartu může být šikovnější shánět svědky, co si po řadě měsíců vzpomenou třeba na to, jak se nechali uplatit (nebo byli přímými svědky korupce) - a v návalu pravdomluvnosti to hned zaskočí sdělit nejbližšímu notáři. Vlastně ne, raději kvůli tomu zajedou z Moravy jedné pražské notářské kanceláře, kterou asi Adámek Býmovi doporučil, neboť jejích služeb využili oba.

Výsledkem všech těch hrátek je každopádně fakt, že český fotbal považuje za důvěryhodnou záležitost 17 % obyvatelstva. A to se pak třeba České spořitelně nemůžete divit, když neprodlouží sponzorskou smlouvu s FAČR...

Miroslav Pelta a jeho parťák Roman Berbr nejsou slepí a podle informací deníku Aktuálně.cz vyzývají Spartu, Plzeň i Goldu k tomu, aby se už celá věc rychle zklidnila a smetla ze stolu.

Ostatně Golda otevřeně přiznal, že on chce případ vyřešit ve stylu "padni komu padni", zatímco Pelta podle něj dává přednost mírnějšímu a hlavně rychlejšímu řešení. S tím, že jsou ve sporu se Golda vůbec netají. Je pod obrovským tlakem.

Armageddon týden před Chelsea

Čas každopádně pracuje proti českému fotbalu. Zdá se totiž, že 7. února bude potrestána buď Plzeň, nebo Sparta. Ať už se stane cokoli, kolem celé věci se strhne obrovský cirkus, nastane tak trochu Armageddon.

A to všechno přesně týden před zápasy Evropské ligy Sparta-Chelsea a Neapol-Plzeň. Troufnu si tvrdit, že pánové Lavička a Vrba z načasování finále celé aféry rozhodně radostí skákat nebudou.

Udělat hráčům takovou díru do hlavy týden před tak velikými zápasy, to je, obávám se, tak trochu faul na oba týmy. Ať už za to přičteme vinu komukoli...

I za tu cenu by to každopádně stálo, kdybychom konečně mohli nahlédnout do očistné studánky Pravdy. Ale tím, že ji 7. února skutečně spatříme, si tedy, upřímně, nejsem právě jist...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy