Asistent Marek Chřestýše neviděl, jeho kolega ano

Sport Luděk Mádl Sport, Luděk Mádl
20. 11. 2012 17:05
Disciplinární komise poprvé řešila kauzu kolem údajně zmanipulovaného utkání Jablonec - Plzeň.
Rozhodčí Emanuel Marek. Jeho výpověď se neshoduje s ostatními. Proč?
Rozhodčí Emanuel Marek. Jeho výpověď se neshoduje s ostatními. Proč? | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Je tu další záhada. Cestou na zápas Gambrinus ligy mezi Jabloncem a Plzní se skupina sudích zastavila na kávu, ale zatímco sudí Emanuel Marek neví o tom, že by se přitom měli potkat s Martinem Svobodou, všichni tři ostatní rozhodčí to potvrzují.

Tak alespoň předestřelo okolnosti údajně zmanipulovaného utkání na dnešním jednání disciplinární komise kvarteto sudích, které jej letos na jaře rozhodovalo.

Hlavní rozhodčí Tomáš Adámek přitom tvrdí, že v Průhonicích tehdy cestou na zápas dostal od Svobody nabídku 200 000 korun za vítězství Plzně. To ostatně potvrdili i čtvrtý rozhodčí Pavel Býma.

Oba ve svém písemném prohlášení. Na disciplinárku na Strahov se dnes sice dostavili, ale odmítli svou výpověď jakkoli rozšířit, mlčeli.

Byli jsme někde na kávě, ani nevím kde

V autě z Moravy ale tehdy jeli do Jablonce čtyři rozhodčí. Vedle Adámka a Býmy i dva asistenti.

Jeden z asistentů Drahoslav Handlíř tehdy Svobodu viděl, jeho kolega Emanuel Marek vypověděl, že nikoliv. Ani jeden z těchto dvou ovšem podle svých slov neslyšel nic o žádné korupční nabídce.

"Vím, že jsme se někde stavovali na kávě, ale ani nevím, jestli to bylo v Průhonicích, nebo kde, někde u Prahy. S nikým jsme se tam nepotkali," sdělil Aktuálně.cz Marek. "Martina Svobodu navíc neznám, nevím ani, jak vypadá."

Handlíř Chřestýše zahlédl, Marek ne

Markův kolega Drahoslav Handlíř ale verzi Tomáše Adámka (a Pavla Býmy) o údajném setkání se Svobodou, kterému se přezdívá v zákulisí "Chřestýš", podle všeho podpořil. 

"Oba asistenti potvrdili, že cestou na zápas měli zastávku u Prahy. Oba tvrdí, že tam k žádné nabídce k úplatku během zastávky nedošlo, jen se zastavovali na kávu. Jeden z asistentů ovšem potvrzuje, že se s Martinem Svobodou potkali a ten druhý to popírá," sdělil po dnešním jednání disciplinární komise její šéf Jiří Golda.

Handlíř se s novináři nebavil, vylučovací metodou ale snadno dojdeme k tomu, že pokud ho Marek neviděl, byl tím druhým asistentem, co přítomnost Svobody v Průhonicích potvrdil, právě Handlíř.

Chřestýš přijede za týden. S Paclíkem

Před disciplinární komisí dnes vystoupila také předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, která prohlásila, že oba góly dosažené v utkání byly regulérní. Podobně vypovídali i delegáti zápasu Luboš Helebrant a Josef Vrzal.

Martin Svoboda se z dnešního jednání disciplinárky písemně omluvil, s tím, že je v zahraničí. Svoboda každopádně i ve svém dopise odmítl, že by se účastnil jakékoli korupce. Před komisi předstoupí příští týden.

Společně s ním by měli Golda a spol. vyslechnout i statutární zástupce klubů, o jejichž utkání Adámek v souvislosti s manipulací hovoří, tedy Jablonce a Plzně.

"Mám informaci, že by měl dorazit i majitel Plzně Tomáš Paclík, který té věci přikládá velkou důležitost," prohlásil Golda.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy