Arsenal má cennou trofej. V superpoháru na penalty přetlačil Chelsea

Aktualizováno 6. 8. 2017 20:42
Ve finále anglického superpoháru uspěl v londýnském derby Arsenal, který porazil Chelsea po penaltovém rozstřelu. Celé utkání odchytal v dresu vítězného týmu Petr Čech.
Petr Čech s trofejí Community Shield.
Petr Čech s trofejí Community Shield. | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Arsenalu s Petrem Čechem v brance po dvou letech opět vyhráli anglický superpohár. V londýnském derby ve Wembley porazili Chelsea 4:1 na penalty. V normální hrací době skončil zápas 1:1, když Arsenal vyrovnal osm minut před koncem.

"Je to výborný vstup do sezony, první trofej, která se dá vyhrát. Vždycky je příjemné začít vítězstvím, protože to dodá pohodu a sebedůvěru," řekl na svém webu Čech. "Když člověk jede na finále nějaké soutěže do Wembley, vždycky tam chce vyhrát. A pro mě je skvělé, že pokračuje ta moje úspěšná bilance, protože jsem tam žádné finále ještě neprohrál," dodal.

Po bezbrankovém prvním poločase se Chelsea ujala vedení v 46. minutě díky Victoru Mosesovi. Deset minut před koncem ale dostal červenou kartu jeho spoluhráč Pedro a Arsenal z následného přímého kopu vyrovnal. Na centr si naběhla letní posila Sead Kolašinac a připsal si první gól v novém působišti.

Duel tak zamířil do rozstřelu, který se hrál novým systémem ABBA, kdy se týmy nestřídají tradičně po jedné penaltě, ale místo toho jsou po prvním pokusu na řadě hned dva exekutoři soupeře. Na úvodní trefu Garyho Cahilla odpověděl Arsenal zásahy Thea Walcotta a Nacha Monreala.

K druhé penaltě Chelsea se překvapivě postavil brankář Thibaut Courtois. Belgický gólman, který v roce 2014 v londýnském klubu nahradil právě Čecha, poslal míč nad. Když jeho spoluhráč Álvaro Morata trefil vzápětí tyč, zpečetili vítězství Arsenalu Alex Oxlade-Chamberlain s Olivierem Giroudem.

"Počítal jsem s tím, že bude jedním z exekutorů, ale myslel jsem, že půjde až jako čtvrtý nebo pátý a ne tak brzy. Nakonec se mu to nepovedlo," řekl Čech, který by šel na penaltu jen v případě, pokud by ho určil trenér. "Penaltu už nedali o hodně lepší hráči, neměl bych co ztratit," dodal.

Arsenal si připsal třetí triumf v superpoháru za poslední čtyři roky a celkově patnáctý. Čech získal tuto trofej potřetí, v letech 2005 a 2009 ji vyhrál právě s Chelsa. "S Arsenalem je to moje třetí trofej a paradoxně jsem všechny získal proti Chelsea," uvedl Čech.

Český brankář byl u vítězství v Superpoháru v roce 2015 a pak i u triumfu v posledním finále Anglického poháru. Navíc stejně jako dnes tak i letos v květnu dohrávala Chelsea proti Arsenalu o deseti. "Samozřejmě jsem hodně zklamaný, když podruhé proti Arsenalu ve Wembley dohráváme v deseti," postěžoval si kouč Chelsea Antonio Conte.

Italskému trenérovi se navíc nelíbilo, že v prvním poločase místo pokutového kopu udělil rozhodčí za bezbrankového stavu útočníkovi Willanovi žlutou kartu za simulování. Záznamy přitom ukázaly, že mu obránce Arsenalu lehce klepl do nohy. "Hodně lidí mi říkalo, že penalta byla jasná. Jsem naštvaný, ale rozhodčího musím respektovat i když mě jejich verdikty někdy štvou," prohlásil.