Arsenal rozdrtil Porto pěti góly, dál jde i Bayern

9. 3. 2010 22:55
Arsenal - Porto 5:0, Fiorentina - Bayern 3:2
Nicklas Bendtner
Nicklas Bendtner | Foto: Reuters

Londýn - Žádné překvapení na úkor favorita nepřipustil v osmifinále Ligy mistrů londýnský Arsenal, který na vlastním hřišti rozstřílel Porto 5:0 a i přes prohru 1:2 v prvním utkání jasně postoupil.

O góly "Kanonýrů", v jejichž sestavě od počátku nastoupil Tomáš Rosický s úkolem nahradit zraněného kapitána Cesa Fabregase, se postaral hattrickem Nicklas Bendtner, po jedné trefě si připsali Nasri a Eboué.

Wengerův tým do zápasu vstoupil razantně a Porto v prvním poločase většinou nevědělo, kam dřív skočit. I přesto především první gól Bendtnera vyvolal ze strany Porta rozhořčené reakce.

Před jeho zásahem totiž hrál pravděpodobně v ofsajdu stojíci Andrej Aršavin, který navíc získal míč pro dánského forvarda ve velice tvrdém souboji s brankářem Heltonem.

Druhou branku opět připravil Aršavin, který si pohrál s obranou domácích a před prázdnou brankou našel spalovače šancí z posledního utkání s Burnley Bendtnera, jenž neměl problém skórovat.

Do druhé půle Porto vlétlo o poznání aktivněji, avšak i přes velkou šanci Rodrigueze se snížení nedočkalo. Naopak na druhé straně se prezentoval Samir Nasri parádní akcí, při níž obešel tři hráče a skóroval k protilehlé tyčce.

Na 4:0 dvacet minut před koncem zápasu po rychlém brejku a parádní příhře Aršavina zvýšil  Emanuel Eboué a konečnou podobu výsledku dal gólem z penalty v nastaveném čase opět Bendtner.

Bayern ve Florencii spasil Robben

Také druhý postupující celek byl po osmifinálovém losu favoritem, ale Bayern se nakonec s Fiorentinou natrápil víc, než by byl býval čekal.

Ostatně "Fialky" svoji formu v Lize mistrů dokázaly už svým postupem z prvního místa skupiny, v níž kromě nich nastupoval třeba i Liverpool či Lyon.

V úterním utkání Fiorentina, aktuálně desátý celek Serie A, dlouho vedla 1:0 brankou Vargase, a když druhý gól na začátku druhé půle přidal Jovetič, zdálo se, že domácí, kteří před čtrnácti dny podlehli Bayernu 1:2, sahají po postupu.

Pak ale snížil dalekonosnou ranou na 1:2 van Bommel a po hodině hry to vypadalo na prodloužení. Ovšem to domácí nechtěli připustit, a tak šli po individuální akci druhou brankou Jovetiče v zápase do vedení.

Bayern ovšem stihl rychle zareagovat, když se hned o minutu později prosadil nádhernou ranou Nizozemec Arjen Robben, který snížil na 2:3 z pohledu Bayernu.

Německému klubu se nakonec výhodný výsledek podařilo udržet, a proto díky pravidlu o vstřelených gólech na hřišti soupeře postupuje do čtvrtfinále.

Odvetná osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Fiorentina - Bayern Mnichov 3:2 (1:0)

Branky: 54. a 64. Jovetič, 28. Vargas - 60. Van Bommel, 65. Robben. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Vromans (Bel.). Diváci: 42.000. První zápas 1:2, postoupil Bayern Mnichov.

Arsenal - FC Porto 5:0 (2:0)

Branky: 10., 25. a 90.+1 z pen. Bendtner, 63. Nasri, 66. Eboué. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňéz, Jimenéz (Šp.). Diváci: 60.000. První zápas 1:2, postoupil Arsenal.