Arsenal padl, Manchester blízko postupu

ČTK, SportPlus
20. 2. 2007 22:44
Praha - Nejrázněji vykročili za postupem do čtvrtfinále Ligy mistrů fotbalisté Manchesteru United, kteří brankou Ryana Giggse z 83. minuty zvítězili dnes na trávníku Lille 1:0. Uvnitř: GALERIE
Raul Gonzalez (vlevo) slaví gól do sítě Bayernu Mnichov se spoluhráčem Davidem Beckhamem. | Foto: Reuters

Nejbohatší na góly byl v úvodních osmifinálových zápasech souboj Realu Madrid s Bayernem Mnichov, který skončil na stadionu Santiaga Bernabeua 3:2.

• Rel - Bayern: souboj zrezivělých strojů
    Předzápasová analýza BettingCentrum.cz

PSV Eindhoven porazil brankou Méndeze loňského finalistu Arsenal v sestavě s Tomášem Rosickým 1:0, souboj Celtic Glasgow - AC Milán skončil bezbrankovou remízou.

Rosický odehrál celý zápas, v Glasgowě na souboj domácího Jiřího Jarošíka s hostujícím Markem Jankulovským došlo až v poslední čtvrthodině, když Jarošík přišel na trávník za Millera.

Gólman Bayernu Oliver Kahn si příliš oslav při svém stém zápase v Lize mistrů neužil a za poločas kapituloval hned třikrát. Hrál se útočný fotbal, ale obrany, hlavně ta mnichovská, byly děravé a se standardními situacemi si vůbec nevěděla rady.

Již první šance znamenala gól: Van Nistelrooij vyslal kolmici na Raúla, který míč převzal na hranici ofsajdu a napodruhé překonal vybíhajícího Kahna.

Real se pak zbytečně zatáhl a střed hřiště ovládl Bayern. Vyrovnání se dočkal ve chvíli, když přímý kop Sagnola usměrnil hlavou Lúcio za záda Casillase. Část viny nesl nejlepší fotbalista loňského MS Cannavaro, který nechal střelce volného.

Real ale odpověděl bleskově a v obou gólech měl prsty nejlepší hráč na hřišti Beckham. Na jeho roh si naskočil Helguera a těsně před Kahnem míč ještě hlavou tečoval Raúl. Po dalším centru anglického záložníka, který po sezoně odejde do USA, obrana hostů úplně zapomněla na Van Nistelrooije a ten usměrnil míč do sítě.

Fotbalista Arsenalu Emmanuel Adebayor (vlevo) s hráči PSV Eindhoven Manuelem da Costou (vpravo) a Alexem utkání Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Oba madridští střelci se dotáhli s pěti góly na čelo tabulky kanonýrů probíhajícího ročníku Ligy mistrů.

Po přestávce Kahn vyrazil přímý kop Beckhama na břevno a hru měl pod kontrolou Real, ale přílišná pasivita se mu vymstila. Pizzaro hlavou netrefil odkrytou branku a v 78. minutě ještě jeho ránu z otočky Casillas fantasticky chytil, ale dvě minuty před koncem Van Bommel druhým gólem zvýšil postupové ambice Bayernu.

Rosický svoji šanci neproměnil

Na dalších třech stadionech padaly branky až po přestávce. Arsenal v jubilejním stém utkání v Lize mistrů začal na hřišti Eidhovenu ofenzivně a Rosický měl ve 14. minutě velkou šanci. Jeho střelu z úhlu stačil domácí gólman Gómez jen ztlumit, ale jeden z obránců uklidil míč z brankové čáry do bezpečí.

Čtvrt hodiny po přestávce uhodilo na druhé straně. Domácí se snažili pálit z dálky a vyšlo jim to v 61. minutě. Méndez napřáhl ze třiceti metrů, a přestože se Lehmann hodně natahoval, na míč směřující přesně k pravé tyči nedosáhl.

Manchester stála loňská prohra s Lille postup ze základní skupiny, ale dnes to svému soupeři "Rudí ďáblové" vrátili. Domácí útočníky příliš do šancí nepustili, obrana pracovala spolehlivě a svěřenci Alexe Fergusona trpělivě čekali na svou šanci. Ta přišla sedm minut před koncem a Giggs zajistil týmu skvělou výchozí pozici pro odvetu.

Kakha Kaladze (vpravo) z AC Milan v souboji s hráčem Celtiku Kenny Millerem v zápase ligy mistrů. | Foto: Reuters

Do klubu "stovkařů" v Lize mistrů dnes vstoupil jako teprve pátý hráč v historii osmatřicetiletý Paolo Maldini z AC Milán. V Celtic Parku už v desáté minutě viděl za faul žlutou kartu, ale nakonec byl po remíze 0:0 spokojen, protože ta postavila Milánské před odvetou do role favorita na postup.

Jarošíka nechal domácí kouč Gordon Strachan nečekaně jen na lavičce náhradníků a do hry jej poslal až v 63. minutě. Domácí se museli obejít bez dvojice Hartley a Pressley, kteří na podzim hráli Pohár UEFA za Hearts a jejich absence byla znát. Celtic ani napočtvrté v soutěži doma neinkasoval, ale čtvrté výhry se diváci nedočkali. Odvety se uskuteční za dva týdny.

Celtic Glasgow - AC Milán 0:0
Rozhodčí: Hauge (Nor.)

PSV Eindhoven - Arsenal 1:0 (0:0)