Argentinský tisk: Byli jsme lepší, Messi a spol. ale selhali

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 7. 2014 11:00
Argentinské deníky se shodují v tom, že prohra s Německem bude stejně jako ta z posledního argentinského finále na MS v roce 1990 proti Západnímu Německu bolet argentinský národ ještě hodně dlouho.
Lionel Messi a další útočníci Higuaín a Palacio ve svých velkých šancích selhali. I proto nemohl lepší tým vyhrát, píší argentinské deníky.
Lionel Messi a další útočníci Higuaín a Palacio ve svých velkých šancích selhali. I proto nemohl lepší tým vyhrát, píší argentinské deníky. | Foto: Reuters

Berlín/Buenos Aires - Na jedné straně velký smutek, na té druhé pochopitelně obrovská radost.

Německé deníky se po triumfu "svých" fotbalistů ve finále mistrovství světa nad Argentinou rozplývají nad zaslouženou zlatou tečkou poté, co Němci po zisku stříbra a dvakrát bronzu na šampionátu konečně triumfovali.

Naopak argentinské deníky se shodují v tom, že tato prohra bude stejně jako ta z posledního argentinského finále na MS v roce 1990 proti Západnímu Německu bolet argentinský národ ještě hodně dlouho. 

"Získali jsme čtvrtou hvězdu, Německo je mistrem světa," zní titulek deníku Taz, který připodobňuje německý triumf k tomu španělskému z před čtyř let na šampionátu v Jižní Africe. 

"Excelentní orchestr napodobil Španěly"

"Excelentní orchestr. Trenér Joachim Löw na tom pracoval osm let, aby z fotbalistů, kteří mají všichni sami o sobě mimořádnou kvalitu, vytvořil partu, která v hraničních okamžicích dokáže rozhodnout. Totéž měli před čtyřmi lety Španělé. Kdo má rád fotbal a kdo je schopný oprostit se od starých protiněmeckých nálad, přeje této jedenáctce mistrovskou oslavu."

Také Berliner Morgenpost se zastavuje nad tím, že stejně jako u Španělů je triumf zasloužený a že by právě Němci mohli převzít španělskou nadvládu nad světovým fotbalem, která trvala posledních šest let.

"Titul mistrů světa 2014 není náhoda, je to typický německý produkt. Německá jedenáctka hrála na turnaji precizně a spolehlivě, což jsou charakteristiky spojované s mnoha výrobky označenými 'Made in Germany'," stojí v listu.

"Nespoléhali na štěstí, byli takticky brilantní, v mimořádné fyzické kondici. Za tento tým se nemusíme stydět - a lepší kompliment v Německu neexistuje," zhodnotil zápas autor v komentáři Berliner Morgenpost.

"SuperMario, jsi fotbalový bůh"

Deníku Süddeutsche Zeitung zase vyzdvihuje práci trenéra Joachima Löwa, který u týmu jako asistent nebo hlavní kouč pracuje už deset let po výbuchu německého týmu na Euru 2004, kde Němci neuspěli v základní skupině s Českem a Nizozemskem.

"Trenér dokázal svůj výběr vysoce talentovaných hráčů provést přes všechny nástrahy turnaje. Také ve finále se mužstvo snažilo hrát hezký fotbal, jaký mu Löw dlouhodobě ordinoval. Dávalo sice najevo respekt, neschovalo se ale za neprůchodnou obranu," stojí v komentáři deníku.

Naopak bulvární Bild vyzdvihuje střelce vítězné branky Maria Götzeho, jehož vyobrazil s pohárem, který líbá na celé titulní stránce.

"Götze, jsi fotbalový bůh. SuperMario nás dovedl na fotbalový trůn, vystřelil nám čtvrtý titul," stojí v titulku Bildu.

"Máme gólmana, obranu, ale ne střelce"

Naopak argentinský deník Clarín lituje, že Němci stejně jako ve finále v roce 1990 v Římě udeřili i na Maracaná jen pár minut před koncem a Argentinci už nedokázali odpovědět.

"V Římě Argentinci dostali gól v 85. minuty z penalty, nyní jim dal Götze gól ve 113. minutě, tedy v době, kdy už neměli síly na odpověď. Argentina byla v zápase lepší, měli více šancí, tahle prohra proto bude hráče mrzet do konce života. Měli velkou šanci po 28 letech získat pohár do svého držení," stojí v komentáři listu.

"Měli jsme výborného gólmana Romera, který vytvořil v počtu minut bez obdrženého gólu rekord, měli jsme vynikající obranu i Mascherana, bohužel Higuaín, Messi a Palacio své velké šance neproměnili, aby mohl tým slavit, jak to nyní dělají Němci," doplnil autor komentáře. 

"Hráči jako Messi by měli dávat góly"

Deník La Nación vyzdvihuje ve svém komentáři, že Argentinci dokázali výbornou hrou v obraně zastavit rozjeté Němce, kteří porazili v semifinále Brazílii 7:1. 

"Pane Sabello, výborný plán, Němce jsme kromě gólu a jednoho rohu k ničemu nepustili. Fungovala nám i hra na brejky, útočníci formátu Higuaína, Messiho, či Palacia by však takovéto šance měli proměňovat, abychom si titul mistrů světa zasloužili," napsal autor komentáře.

To list Página12 si nebral servítky s kapitánem týmu Lionelem Messim, který se utápěl stejně jako Sergio Agüero v kličkách, a když měl tým pozvednout, selhal.

"Messi vyhrál Zlatý míč, který si nezasloužil. Bylo to dáno spíš tím, kolik argentinských novinářů pro něj hlasovalo v naději, že on dovede tým k titulu. Když měl ale tu nabídku, na začátku druhého poločasu šanci zahodil a svůj zmar dokončil svou střelou do oblak v poslední minutě prodloužení."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy