APOEL už ztratil zázračný lesk, ale má bláznivého trenéra

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 9. 2015 20:23
Před čtyřmi lety kyperský APOEL naprosto šokoval fotbalovou Evropu, když se dostal do čtvrtfinále Ligy mistrů, teď už soupeř Sparty v Evropské lize nebudí takovou hrůzu.
Radost hráčů APOELu
Radost hráčů APOELu | Foto: Reuters

Praha - Před čtyřmi lety tenhle tým naprosto šokoval fotbalovou Evropu. Kyperský APOEL navzdory všem předpokladům ovládl skupinu Ligy mistrů a dostal se až do čtvrtfinále, kde vypadl s Realem Madrid. Od té doby už klub pozbyl této slávy a ve čtvrtek bude bojovat proti Spartě pouze v Evropské lize.

Když se klub z Nicósie dostal v roce 2011 do základní skupiny milionářské soutěže, asi jen blázen by mu dával větší šance na postup. Los mu určil dvojnásobné šampiony z Porta, bývalého vítěze Poháru UEFA Zenit Patrohrad a tehdy ještě hvězdami nabitý Šachtar Doněck.

Přesto svěřenci srbského trenéra Ivana Jovanoviče dvakrát vyhráli, třikrát remizovali a jen jednou ve skupině G prohráli. S devíti body tak postupovali do osmifinále z prvního místa.

Mužstvo složené především z cizinců, tedy talentovaných Brazilců, Portugalců nebo Řeků, překvapovalo soupeře především z rychlých kontrů. APOEL měl zřídkakdy větší kontrolu míče než protivník, ale díky skvělé produktivitě sbíral bod za bodem.

Snovou jízdu zastavil až Real Madrid

V osmifinále narazili na Lyon, se kterým to bylo drama až do úplného konce, APOEL totiž postoupil až po pokutových kopech. Hvězdný Real Madrid ale byl pro zázračný tým Champions League přílišným soustem a po porážkách 0:3 a 2:5 skončil snovou pohárovou pouť.

V dalších letech už se APOELu nedařilo předchozímu úspěchu ani přiblížit. Hrdinové tehdejšího týmu odešli nebo zestárli a už nejsou tak hladoví jako před lety. Brazilec Aílton, jehož góly vystřílely APOELu vítězství nad Zenitem či Portem, je kupříkladu v tuhle chvíli v Saudské Arábii v Al-Hilalu.

Pryč už je i trenér Jovanovič, který strávil na Kypru pět let. Po něm klub vystřídal spoustu zahraničních tváří jako by hledal někoho tak vhodného jako byl srbský kouč. Dva roky tu strávil Řek Giorgios Donis, půl roku Němec Thorsten Fink, jen přes léto tu vydržel Domingos Paciencia. Po neúspěchu v letošní kvalifikaci Ligy mistrů sáhl klub po další změně. Přišel Gruzínec Temur Ketsbaia.

Přijde vám to jméno povědomé? Pak možná patříte mezi fanoušky anglického Newcastlu. Tam totiž tenhle holohlavý záložník kdysi hrál a prožil zřejmě nejlepší léta své kariéry.

Jeho jméno ale obletělo svět až po jeho bláznivé oslavě v roce 1998, kdy naskočil v lize z lavičky a gólem vystřelil Newcastlu výhru nad Boltonem. Když odražený míč dopravil do sítě, svlékl si dres, hodil ho do diváků, chtěl si rozvázat i kopačku, ale nakonec se spokojil "jen" s kopanci do reklamních bannerů. Byl to prý důsledek frustrace toho, že nebyl v základní sestavě.

"Už se mi na to neptejte, v Newcastlu jsem dokázal tolik věcí a lidi si pamatují jen tohle," říkal před dvěma lety novinářům na ostrovech, když tam přijel sehrát přátelský zápas s Irskem coby trenér reprezentace Gruzie.

"Když dáte gól, můžou se v ten moment stát i špatné věci, zkrátka jsem ztratil nad sebou kontrolu," omlouval se s odstupem 15 let.

Je pravda, že v Newcastlu zazářil především gólem, který dal rok před zmiňovaným incidentem a který poslal klub poprvé v historii do základní skupiny Ligy mistrů.

Nyní už sbírá úspěchy pouze na poli trenérském. Pět let trénoval gruzínskou reprezentaci a nyní se vrátil na klubové pole, aby zkusil štěstí na Kypru. K dispozici má opět hlavně exotické fotbalisty.

A zatím se mu docela daří, na Schalke sice v prvním zápase skupiny nestačil, o víkendu ale 4:0 rozstřílel Limassol a vede kyperskou ligu. Spartu tak určitě nečeká nic jednoduchého.

 

Právě se děje

Další zprávy