Poškozuje fotbal mozky hráčů? Anglie žádá FIFA, aby to vyšetřila

ČTK ČTK
10. 4. 2016 13:38
Anglická fotbalová asociace má podezření, že u některých bývalých hráčů se objevuje onemocnění demencí v souvislosti s poškozením mozku během jejich kariéry. Požádala proto FIFA, aby se možnou spojitostí zabývala a zahájila výzkum.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Thinkstock

Londýn - Anglická fotbalová asociace má podezření, že u některých bývalých hráčů se objevuje onemocnění demencí v souvislosti s poškozením mozku během jejich kariéry. Požádala proto FIFA, aby se možnou spojitostí zabývala a zahájila výzkum.

Hned tři angličtí mistři světa z roku 1966 Martin Peters, Nobby Stiles a Ray Wilson trpí Alzheimerovou chorobou, tedy postupným rozpadem nervových buněk. Britskému deníku Daily Mirror to potvrdili rodinní příslušníci hráčů. Už v roce 2002 zemřel v 59 letech reprezentant Jeff Astle a vyšetření odhalilo, že trpěl poškozením mozku z častého hlavičkování těžkých, kožených míčů.

"Vedeme výzkumy a žádáme FIFA, zda nám pomůže ve snaze zjistit, zda u bývalých hráčů je běžnější demence než u ostatních lidí," řekl šéf zdravotní komise Anglické fotbalové asociace Ian Beasley. "Problém je, že to prostě nevíme. Je to obrovský závazek snažit se zjistit, zda je přímá souvislost mezi hraním fotbalu a kognitivními funkcemi," dodal.

Loni v USA asociace doporučila zakázat hlavičkování hráčům do deseti let právě z obav z možných zranění hlavy. Problémy s poraněním mozku už jsou dokázány například u bývalých boxerů či hráčů amerického fotbalu.

Šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák dosud netušil, že se v Anglii zabývají možnou spojitostí mezi otřesy mozku fotbalistů a demencí. "Zatím máme málo důkazů, že fotbalisté mají větší předpoklady pro takové onemocnění, ale to je také důvod, proč se provádějí dlouhodobé výzkumy. A to nejen ohledně mozku fotbalistů a fotbalistek, ale například i v souvislosti s onemocněním kloubů," řekl český lékař.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy