Poškozuje fotbal mozky hráčů? Anglie žádá FIFA, aby to vyšetřila

ČTK ČTK
10. 4. 2016 13:38
Anglická fotbalová asociace má podezření, že u některých bývalých hráčů se objevuje onemocnění demencí v souvislosti s poškozením mozku během jejich kariéry. Požádala proto FIFA, aby se možnou spojitostí zabývala a zahájila výzkum.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Thinkstock

Londýn - Anglická fotbalová asociace má podezření, že u některých bývalých hráčů se objevuje onemocnění demencí v souvislosti s poškozením mozku během jejich kariéry. Požádala proto FIFA, aby se možnou spojitostí zabývala a zahájila výzkum.

Hned tři angličtí mistři světa z roku 1966 Martin Peters, Nobby Stiles a Ray Wilson trpí Alzheimerovou chorobou, tedy postupným rozpadem nervových buněk. Britskému deníku Daily Mirror to potvrdili rodinní příslušníci hráčů. Už v roce 2002 zemřel v 59 letech reprezentant Jeff Astle a vyšetření odhalilo, že trpěl poškozením mozku z častého hlavičkování těžkých, kožených míčů.

"Vedeme výzkumy a žádáme FIFA, zda nám pomůže ve snaze zjistit, zda u bývalých hráčů je běžnější demence než u ostatních lidí," řekl šéf zdravotní komise Anglické fotbalové asociace Ian Beasley. "Problém je, že to prostě nevíme. Je to obrovský závazek snažit se zjistit, zda je přímá souvislost mezi hraním fotbalu a kognitivními funkcemi," dodal.

Loni v USA asociace doporučila zakázat hlavičkování hráčům do deseti let právě z obav z možných zranění hlavy. Problémy s poraněním mozku už jsou dokázány například u bývalých boxerů či hráčů amerického fotbalu.

Šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák dosud netušil, že se v Anglii zabývají možnou spojitostí mezi otřesy mozku fotbalistů a demencí. "Zatím máme málo důkazů, že fotbalisté mají větší předpoklady pro takové onemocnění, ale to je také důvod, proč se provádějí dlouhodobé výzkumy. A to nejen ohledně mozku fotbalistů a fotbalistek, ale například i v souvislosti s onemocněním kloubů," řekl český lékař.

 

Právě se děje

teď

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy