Anglie v slzách: Neuznali jí gól a prohrála s Němci 1:4

27. 6. 2010 17:50
Německo - Anglie 4:1 (2:1)
Miroslav Klose dává na 1:0
Miroslav Klose dává na 1:0 | Foto: Sport

Bloemfontein - Čekalo se derby dvou nesmiřitelných rivalů, čekalo se bojovné střetnutí o třetí čtvrtfinálové místo na mistrovství světa. Nakonec tradičně vyhecovaný duel mezi Německem a Anglií nezůstal v ničem za očekáváním.

Možná šel ještě dál. Na beznadějně zaplněném stadionu v Bloemfonteinu mohl ale nakonec slavit jen jeden tým, a to ten německý. Ten totiž nakonec porazil svého odvěkého rivala 4:1. Kolem tohoto výsledku se ovšem povedou ještě dlouhé a bouřlivé diskuze.

Proč? Angličanům totiž nebyl v osmatřicáté minutě za stavu 1:2 uznán regulérní gól Franka Lamparda. Jeho rána se sice odrazila od břevna za brankovou čáru, uruguayský rozhodčí Larrionda však na doporučení svého asistenta a jinak regulérní gól neuznal.

Fanouškům a expertům se tak okamžitě vybavila podobná situace z finále roku 1966. Tehdy hlavní arbitři přiklonili na stranu Albionu a tehdejší důležitou trefu Geoffa Hursta uznali. Dodnes není jasné, zda správně či nikoliv.

V roce 2010 v Jižní Africe ale bylo díky opakovaným záběrům jasně, že nedělní verdikt arbitrů byl chybný.

Platilo tak vedení Němců 2:1, které se ještě rozšířilo. Ovšem zpět na začátek.

Chatrná anglická obrana v úvodu nestíhala

Zatímco Němci mohli v zahajovací sestavě počítat s navrátivším duem Schweinsteiger - Klose, anglický trenér Fabio Capello dal důvěru od úvodních minut stejné jedenáctce, jako z utkání proti Slovinsku. A už od úvodního hvizdu mohli všichni aktéři poslouchat i tradiční chorály fanoušků. Dosud dominující vuvuzely ustoupily do pozadí.

Blog Miloslava Lubase:
Videokamery mohu vadit jen podvodníkům

Slyšet byli sice angličtí fandové, na hřiště ale byli vidět zejména jejich protivníci. Už v páté minutě utekl obraně rychlonohý Mezut Özil, ale jeho ránu z úhlu stačil James včas vykopnout. Rázem pak vyplísnil všechny své obránce. Marně.

Zejměna střed obrany, konkrétně Terry s Upsonem hořeli dál a výsledkem byl zasloužený vedoucí gól Němců. Dlouhý výkop gólmana Neuera si doběhl Miroslav Klose, odstavil nedůrazného Upsona v pádu otevřel účet utkání. Teď už se na obránce rozkřičel i kouč Fabio Capello.

Jeho útočník sice Jermaine Defoe sice v jedenatřicáté minutě rozezvučel břevno, ale případná trefa by pro ofsajdové postavení beztak neplatila. Dlouhé německé míče za obranu proto pokračovaly. A hned o minutu později přišel úder číslo dvě. Tentokrát do pokutového území Albionu pronikl Thomas Müller, našel na druhé straně Lukase Podolského a kouč Löw mohl slavit ještě o něco více.

Rozhodčí a Müller vzali Anglii poslední šanci

Teprve tento výsledek Angličany zalarmoval a pomohla jim i brzká kontaktní branka. Své špatné výkony napravil obránce Upson, jenž pro změnu ukázal přesnou hlavičkou návod pro své spoluhráče v útoku. Trefa na 1.2 dostala ostrovany zpět do zápasu a za dalších několik desítek vteřin mohlo být i srovnáno. Lampard v již zmíněné situaci opřel svou ránu o břevno, od něhož se však míč odrazil za brankovou čáru a pak zpět do Neuerových náručí.

Lampard se radoval ale jen zhruba vteřinu, než postřehl, že rozhodčí míč za čárou neviděli. Protesty byly marné, televizní záběry však prokázaly, že v tu chvíli byla Anglie okradena o regulérní vyrovnání.

Tato situace se pak promítla i do vývoje druhé půle. Capellův celek se pustil do obléhání pokutového území soupeře, jejich nájezdy však byly bezzubé. Naopak Němci si trpělivě čekali na ten pravý brejk, díky němuž by mohli svůj náskok pojistit.

Nakonec přišly dva. V obou případech se pak prezentoval v roli nelítostného zabijáka mladý forvard Bayernu Thomas Müller, který po spolupráci se Schweinsteigerem, respektive Özilem obrátil během tří minut naděje Albionu v prach.

Obhájce bronzových medailí tak po závěrečném hvizdu mohl slavit jednoznačnou výhru nad tradičním rivalem a nyní čeká na svého čtvrtfinálového soupeře. Tím bude buď Argentina nebo Mexiko.

Výsledek:

67. a 70. Müller, 20. Klose, 32. Podolski - 37. Upson. Rozhodčí: Larrionda - Fandino, Espinosa (všichni Urug.).
Německo: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Boateng - Schweinsteiger, Khedira - Müller (72. Trochowski), Özil (83. Kiessling), Podolski - Klose (72. Gomez).
Anglie: James - Johnson (87. Wright-Phillips), Terry, Upson, A. Cole - Milner (64. J. Cole), Lampard, Barry, Gerrard - Defoe (71. Heskey), Rooney.