Anglie slaví fotbalovou pohádku. 87 tisíc lidí vidělo evropský triumf ženského týmu

31. 7. 2022 20:41
Fotbalistky Anglie poprvé vyhrály mistrovství Evropy. V dnešním finále v londýnském Wembley porazily 2:1 po prodloužení osminásobné šampionky z Německa.
Chloe Kellyová slaví rozhodující branku finále.
Chloe Kellyová slaví rozhodující branku finále. | Foto: Reuters

Zápas před rekordní návštěvou mužských i ženských evropských šampionátů 87.192 diváků rozhodla ve 110. minutě Chloe Kellyová. V normální hrací době po brankách Elly Tooneové a Liny Magullové skončil zápas 1:1.

Němky se musely na poslední chvíli obejít bez kapitánky Alexandry Poppové. Útočnice, která se nakonec spolu s Angličankou Beth Meadovou se šesti góly stala nejlepší střelkyní turnaje, se zranila při rozcvičce.

Její absence byla na hře hostujícího celku znát a v prvním poločase měla navrch Anglie. První velkou šanci si však vypracovaly Němky, ale závar po rohu v 26. minutě gólem neskončil. Na druhé straně neuspěla po protiútoku Whiteová.

Druhá půle patřila Německu, které ale v úvodu zahodilo dvě velké šance a Anglie to v 62. minutě potrestala. Tooneová dostala míč za obranou a povedeným obloučkem otevřela skóre.

Německo mohlo srovnat vzápětí, ale Magullová trefila z dobré pozice tyč. V 79. minutě už se však hostující celek dočkal. Magullová si naběhla na přihrávku Wasmuthové a tečí poslala míč pod břevno.

Další branka už v normální hrací době nepadla a zápas zamířil do prodloužení. V něm o titulu pro Anglii rozhodla ve 110. minutě Kellyová, která se prosadila z dorážky po rohovém kopu.

Anglie se tak dočkala prvního triumfu na Euru po dvou druhých místech z let 1984 a 2009. Německo naopak poprvé na mistrovství Evropy ve finále prohrálo. Jeho nejhorším výsledkem na šampionátu je vyřazení ve čtvrtfinále v roce 2017.

Anglie navíc titulem podtrhla po všech stránkách vydařený šampionát, který od začátku do konce trhal rekordy. Už v polovině překonal maximum v návštěvnosti na stadionech i rekord v televizní sledovanosti.

Nakonec se postaral i o nejvyšší návštěvu v historii evropských šampionátů vůbec. Dnešní zápas ve Wembley sledovalo 87.192 diváků, předchozím maximem bylo 79.115 fanoušků na finále mužského Eura v roce 1964 ve Španělsku.

Nejlepší hráčkou turnaje byla vyhlášena Meadová, která k šesti gólům přidala i pět asistencí a Anglii pomohla k rekordním 22 gólům. "Nevím, co říct. Jsme v šoku. Už jsem to obrečela s rodinou," řekla Meadová.