Anglie si poradila s Paraguayí

SportPlus, ČTK
10. 6. 2006 16:57
Frankfurt n. M. - Fotbalisté Anglie porazili na úvod mistrovství světa tým Paraguayue 1:0. Uvnitř: Animace gólu, Fotogalerie
Angličtí fotbalisté se radují z prvního gólu Davida Beckhama v zápase proti Paraguayi. | Foto: Reuters

Fotbalisté Anglie se dostali do vedení už ve třetí minutě, kdy Beckhamův přímý volný kop do vlastní sítě usměrnil paraguayský kapitán Gamarra. Vzápětí se zranil paraguayský brankář Justo Villar, který musel střídat. Nahradil ho mezinárodně nezkušený Bobadilla.

Podle statistiků šlo o nejrychlejší střídání gólmanů v historii mistrovství světa.

Anglický tlak pokračoval po celou úvodní půlhodinu, ale žádné další výrazné šance nepřinesl. Paraguay pak pochopila, že má možnost soupeře také dostat do úzkých. Jeho pokusy ale byly hodně skoupé a jedinou střelu mezi tyče vyslal Riveros, jehož přízemní pokus Robinsona mnoho nevystrašil.

Krátce před poločasem málem znovu přišla velká chvíle Beckhama, který z dvaceti metrů vyslal tvrdý pokus směrem k Bobadillovi, ale neuspěl. Stejně jako na druhé straně Váldez, který v druhé minutě nastaveného času těsně minul branku.

Ve druhém poločase se obraz hry příliš nezměnil. Angličané opatrně kontrolovali průběh zápasu a do žádné ofenzivní přestřelky se nepouštěli. Jihoameričané si neuměli s jejich stylem poradit. K vidění tak byl nečekaně nepříliš záživný fotbal, který však bavil anglické fandy v ochozech. Ti už půl hodiny před koncem spustili oslavné chorály.

Jediná slibnější šance poraženého týmu se zrodila právě v 60. minutě, kdy po Robinsonově zaváhání pálil z deseti metrů Paredes, svoji nečekanou šanci však využít nedokázal.

Angličané mohli svůj náskok zvýšit, pokud by se ujala v 73. minutě tvrdá rána Lamparda pod břevno, kterou Bobadilla vytlačil rukou nad. Další souboj stejných hráčů skončil gólmanovým zákrokem také tři minuty před koncem.

Favorit utkání i přes neproměněné šance dokázal držet otěže zápasu jistě ve svých rukou. Někdy mu stačilo jen kombinovat na polovině soupeře, jindy pokrýt nejnebezpečnější hráče Paraguaye. Navíc se zdálo, že jihoamerickému týmu v závěru ke změně výsledku chyběly i fyzické síly.

Poražený kouč Aníbal Ruiz své svěřence nabádal k tomu, aby k zápasu přistoupili pozitivně. "Hráli jsme proti silnému týmu, ale ukázali jsme se v dobrém světle. Nebyl to sice z naší strany bůhvíjaký výkon, i tak mě naše hra potěšila," řekl.

Jeho tým se musel během úvodních deseti minut vyrovnat se dvěma pohromami. Nejdřív přišel vlastní gól kapitána Gamarry, pak nezaviněné zranění brankářské jedničky Villara při odkopu. Pro legionáře z argentinské ligy šampionát už po necelých devíti minutách zřejmě skončil a Ruiz musel provést nejrychlejší střídání gólmanů v historii světových šampionátů.

"Bohužel si vážně poranil nohu a dva, tři týdny bude muset vynechat," posteskl si kouč, jenž mezi tyče poslal teprve Bobadillu, který nastoupil za reprezentaci teprve posedmé.

Výsledek:
Anglie - Paraguay 1:0 (1:0)
Branka: 3. vlastní Gamarra. Rozhodčí: Rodriguez (Mex.) - Camargo (Mex.), Leal (Kost.). ŽK: Gerrard, Crouch - Váldez. Diváci: 48.900 (vyprodáno).

Sestavy:
Anglie: Robinson - Neville, Terry, Ferdinand, A. Cole - Beckham,  Gerrard, Lampard, J. Cole (83. Hargreaves) - Owen (56. Downing), Crouch. Trenér: Eriksson.
Paraguay: Villar (8. Bobadilla) - Caniza, Gamarra, Cáceres, Toledo (82. Núněz) - Bonet (68. Cuevas), Acuňa, Paredes, Riveros - Váldez, Santa Cruz. Trenér: Ruiz.