Anglie prohrála v Rusku. Další týmy si pojistily Euro

ip
17. 10. 2007 22:55
Anglie nemá postup na ME ve svých rukách
Francouzský útočník Thierry Henry se raduje z vítězného gólu v utkání s Litvou.
Francouzský útočník Thierry Henry se raduje z vítězného gólu v utkání s Litvou. | Foto: Reuters

Moskva - Strhující podívanou nabídlo utkání kvalifikace na fotbalové Euro 2008 v Moskvě mezi Ruskem a Anglií.

Domácí fotbalisté otočili nepříznivý stav a díky dvěma slepeným brankám útočníka Pavljučenka zvítězili nad týmem z ostrovů 2:1.

Postup si vedle fotbalistů Česka ve středu pojistili také Řekové a Rumuni, jinak je však sitace ve skupinách velmi zamotaná.

Fotbalová exhibice v Německu poslala Čechy na Euro - čtěte ZDE

Svěřenci Guuse Hiddinka se tak touto výhrou přiblížili k účasti na evropském šampionátu. Anglie naopak už nemá vývoj skupiny E ve svých rukou.

Ostře sledovaný duel začal přitom lépe pro Anglii. Ta se dostala díky Rooneymu v 29. minutě do vedení. Útočník Manchesteru United pohotově zakončil šanci, do které ho vysunul hlavičkou Owen.

Domácí se pak vrhli dopředu a Anglie byla nucena odvracet jeden útok za druhým. I tak však mohla z ojedinělého brejku výsledek zápasu pojistit. V 50. minutě se do velké šance dostal Gerrard. Jeho střela však branku gólmana Gabulova těsně minula.

Rumunsko

Trest pro svěřence Steva McClearena přišel o devět minut později. Autor první branky Rooney zbytečně fauloval v pokutovém území a Pavljučenko z nařízené penalty vyrovnal.

Vstřelená branka vlila do ruských řad novou sílu a Angličané jejím nájezdům dlouho nevydrželi vzdorovat.

V 74. minutě se do dobré střelecké pozice dostal Berezuckij. Jeho střelu sice brankář Robinson vyrazil, ovšem k následné dorážce se dostal opět Pavljučenko a vstřelil vítěznou branku.

Angličané se pak snažili o zteč domácí brány, ovšem do žádné výrazné šance se nedostali a tak později už jen přihlíželi ruské radosti.

Skotsko zaváhalo v Gruzii

Černý den prožil další tým za kanálem La Manche. Také Skotsko v souboji s Gruzií nevyužilo možnost kvalifikovat se na závěrečný evropský turnaj. Po prohře 0:2 v Tbilisi se jim naopak postup vzdálil.

Obrazem: Německo - Česko, snadno a rychle na ME - čtěte ZDE

Gruzínci vykročili za překvapivým výsledkem už v prvním poločase, kdy se v 16.minutě prosadil Mchedlidze. V druhém poločase pak stanovil konečné skóre Siradze. Skotsko tak po této prohře bude muset spoléhat na zaváhání svých soupeřů.

Vicemistr světa z Francie naopak v zápase s Litvou nezaváhal. Pobaltský stát dlouho držel v souboji s favoritem bezbrankovou remízu, ovšem až do 78. minuty, kdy prolomil střelecké trápení "Les Bleus" Thierry Henry.

O dvě minuty později navíc přidal kanonýr Barcelony druhou pojišťovací trefu a Francie si tak po vítězství 2:0 udržela naději na postup.

Irové nedokázali porazit Kypr

Soupeř České republiky v souboji o přímý postup, tým Irska, nedokázal na domácí půdě porazit Kypr. 10 minut před koncem zápasu navíc inkasoval branku od hostujícího Okkaridese. Irové pak dokázali zápas pouze vyrovnat, když se trefil v nastaveném čase Steve Finnan.

Skupina A
Kazachstán - Portugalsko 1:2 (0:0)

Branky: 90.+4. Bjakov 83. Makakula, 90.+2. Ronaldo

Ázerbájdžán - Srbsko 1:6 (1:4)
Branky: 26. Alijev - 23.,43. Žigič, 5. Tošič, 42. Jankovič, 75. Jovanovič, 84. Lazovič

Belgie - Arménie 3:0 (0:0)