Anglie jde po obratu do Final Four. Zahrají si ho i Švýcaři, pěti góly smetli Belgii

18. 11. 2018 22:58
Angličtí fotbalisté otočili v Lize národů utkání s Chorvatskem a po výhře 2:1 ovládli skupinu A4 před Španělskem. Na červnový turnaj Final Four o celkový triumf v soutěži postoupili i Švýcaři, kteří smetli v přímém souboji Belgii 5:2, ač brzy prohrávali o dva góly. Už v pátek si zajistili účast na závěrečném turnaji jako první Portugalci. Poslední volné místo obsadí Francie, nebo Nizozemsko.
fotbal, Liga národů 2018, Anglie - Chorvatsko, Joe Gomez a Kyle Walker slaví vítězství | Foto: Reuters

Naopak finalisté letošního mistrovství světa Chorvaté sestupují do druhé ligy spolu s Německem, Polskem a Islandem.

Repríza semifinále z MS byla přímým soubojem o prvenství ve skupině a nejprve k němu měli blíž Chorvaté, kteří od 57. minuty vedli po brance Andreje Kramariče. Ten sice byl ve vápně sám proti čtyřem obráncům, přesto se kličkami propracoval ke střele a s pomocí teče překonal domácího gólmana.

Anglie ale po prohře v semifinále MS a bezbrankové remíze z prvního duelu další zaváhání s Chorvatskem nechtěla dopustit a v závěru si vytvořila tlak. V 77. minutě po dlouhém autu Joea Gomeze vrátil míč před prázdnou branku Harry Kane a střídající Jesse Lingard srovnal.

Pět minut před koncem pak po centru z přímého kopu Kane ve skluzu zařídil obrat. Kanonýr Tottenhamu se v reprezentaci trefil po 747 minutách poprvé od mistrovství světa.

Skupinu A2 vyhráli Švýcaři, kteří v přímém souboji o postup do Final Four přehráli 5:2 Belgii, které přitom stačila k první příčce i porážka o gól. Favorit skupiny k tomu navíc rychle vedl 2:0 po dvou trefách Thorgana Hazarda.

Švýcarsko ale ještě do poločasu skóre otočilo a po změně stran dvěma zásahy rozhodlo o postupu. Hattrickem k tomu přispěl Haris Seferovic. Bronzoví medailisté z mistrovství světa Belgičané inkasovali pět branek poprvé po devíti letech. V září 2009 to bylo od Španělů.

Utkání základních skupin fotbalové Ligy národů:

Skupina A2:

Švýcarsko - Belgie 5:2 (3:2)

Branky: 31., 44. a 85. Seferovic, 27. Rodriguez z pen., 62. Elvedi - 2. a 17. T. Hazard.