Anglie jde po obratu do Final Four. Zahrají si ho i Švýcaři, pěti góly smetli Belgii

18. 11. 2018 22:58
Angličtí fotbalisté otočili v Lize národů utkání s Chorvatskem a po výhře 2:1 ovládli skupinu A4 před Španělskem. Na červnový turnaj Final Four o celkový triumf v soutěži postoupili i Švýcaři, kteří smetli v přímém souboji Belgii 5:2, ač brzy prohrávali o dva góly. Už v pátek si zajistili účast na závěrečném turnaji jako první Portugalci. Poslední volné místo obsadí Francie, nebo Nizozemsko.
fotbal, Liga národů 2018, Anglie - Chorvatsko, Joe Gomez a Kyle Walker slaví vítězství | Foto: Reuters

Naopak finalisté letošního mistrovství světa Chorvaté sestupují do druhé ligy spolu s Německem, Polskem a Islandem.

Repríza semifinále z MS byla přímým soubojem o prvenství ve skupině a nejprve k němu měli blíž Chorvaté, kteří od 57. minuty vedli po brance Andreje Kramariče. Ten sice byl ve vápně sám proti čtyřem obráncům, přesto se kličkami propracoval ke střele a s pomocí teče překonal domácího gólmana.

Anglie ale po prohře v semifinále MS a bezbrankové remíze z prvního duelu další zaváhání s Chorvatskem nechtěla dopustit a v závěru si vytvořila tlak. V 77. minutě po dlouhém autu Joea Gomeze vrátil míč před prázdnou branku Harry Kane a střídající Jesse Lingard srovnal.

Pět minut před koncem pak po centru z přímého kopu Kane ve skluzu zařídil obrat. Kanonýr Tottenhamu se v reprezentaci trefil po 747 minutách poprvé od mistrovství světa.

Skupinu A2 vyhráli Švýcaři, kteří v přímém souboji o postup do Final Four přehráli 5:2 Belgii, které přitom stačila k první příčce i porážka o gól. Favorit skupiny k tomu navíc rychle vedl 2:0 po dvou trefách Thorgana Hazarda.

Švýcarsko ale ještě do poločasu skóre otočilo a po změně stran dvěma zásahy rozhodlo o postupu. Hattrickem k tomu přispěl Haris Seferovic. Bronzoví medailisté z mistrovství světa Belgičané inkasovali pět branek poprvé po devíti letech. V září 2009 to bylo od Španělů.

Utkání základních skupin fotbalové Ligy národů:

Skupina A2:

Švýcarsko - Belgie 5:2 (3:2)

Branky: 31., 44. a 85. Seferovic, 27. Rodriguez z pen., 62. Elvedi - 2. a 17. T. Hazard.

Konečná tabulka:

1. Švýcarsko 4 3 0 1 14:5 9
2. Belgie 4 3 0 1 9:6 9
3. Island 4 0 0 4 1:13 0

Skupina A4:

Anglie - Chorvatsko 2:1 (0:0)

Branky: 78. Lingard, 85. Kane - 57. Kramarič.

1. Anglie 4 2 1 1 6:5 7
2. Španělsko 4 2 0 2 12:7 6
3. Chorvatsko 4 1 1 2 4:10 4

Skupina B3:

Severní Irsko - Rakousko 1:2 (0:0)

Branky: 58. Evans - 50. Schlager, 90.+3 Lazaro.

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice.

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.