Anglie dva dny poté: Kopněte si do Capella, je z Itálie

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
29. 6. 2010 11:44
Má Capello u anglické reprezentace zůstat, nebo jít?

Dva dny poté, co se věčné sny roztříštily po nárazu o odmítanou realitu, je na čase, aby i zarytý anglický fanoušek odhodil do blazeovanosti oblečený postoj "já nad věcí" a přiznal, že vystoupení "našich" bylo na šampionátu v Jižní Africe těžkým zklamáním.

Angličtí hráči (s čestnou výjimkou částí zápasu se Slovinci) nedokázali předvést své kvality proti týmům, které čistě papírově měly být určeny k přehrání. V zápase s jedním z favoritů turnaje se pak naplno ukázalo, že na ty nejlepší zkrátka ve své současné formě nemají.

Zklamáním přitom nebyl jen jejich výkon, ale také ten věhlasného trenéra Fabia Capella. Staré dobré pravidlo hokejových trenérů říká, že v situaci, kdy se týmu nedaří, musí trenér udělat cokoli kromě jediného: že neudělá nic. Capello se jím neřídil: po dlouhé minuty nečinně přihlížel (pomineme-li neopakovatelnou teatrální gestikulaci a grimasy, které byly často tím nejlepším zpestřením nudných televizních přenosů anglických zápasů) zoufalému počínání své jedenáctky připomínající až příliš často soubor, který neví, co si na hřišti počít.

Zklamání z Capella mělo i druhou rovinu. Když po zápase s Němci prohlásil, že neuznaný vyrovnávací gól na 2:2 by změnil průběh utkání, hovořil pravdu. Vyzdvižením této skutečnosti však potlačil důležitější fakt, že Angličané na Němce téměř ve všech ohledech nestačili. Podobně jeho výrok z pondělní závěrečné tiskové konference v Jižní Africe, kdy poukázal na únavu hráčů, pojmenovává jen jednu možnou příčinu problému a tím kreslí lživý obraz celku.

Capellovy chyby a špatná hra jeho týmu na šampionátu jsou věc jedna, velmi neelegantní tanec, který se začal předvádět na jeho domnělém hrobě věc druhá.

Capello byl k týmu povolán poté, co se anglická reprezentace po trapných výkonech nedokázala probojovat na minulý evropský šampionát. Hru i duch mužstva pozvedl tak, že Anglie kvalifikací pro mistrovství světa prošla zcela suverénně.

V Anglii už se přesto objevili lidé, kteří si nejsou schopni pamatovat ani tři roky zpátky. Trenér Tottenhamu a jeden ze zmiňovaných Capellových nástupců Harry Redknapp už se nechal slyšet, že anglickou reprezentaci by měl vést Angličan, a to taky proto, že ten by si nemohl počínat o nic hůř než Ital Capello a jeho švédský předchůdce Ericsson.

Člověk by si bláhově myslel, že na ještě ani neuvolněné trenérské místo se kolegové-trenéři hlásí jenom v Česku. Redknapp to dělá zcela bez ostychu a neváhá přitom vířit národní povědomí a dokonce lhát. Že Švéd s Italem prošli každou kvalifikací, v níž Anglii vedli, zatímco Angličan McClaren v ní selhal, by si měl pamatovat i v roztouženém rozpoložení, kdy se vidí na místě, které mu zatím ještě nikdo nenabídl.

Lidé zodpovědní v anglické fotbalové asociaci za reprezentační tým se po pondělním setkání s Capellem rozhodli vzít si několik týdnů na rozmyšlenou.

Ital to přijal s klidem a elegancí anglického gentlemana, když prohlásil, že toto rozhodnutí chápe a považuje jej za správné. Ujistil, že anglický tým chce vést dál, a to přesto, že dostal nabídku od řady špičkových klubů (deník Independent zlomyslně poznamenal, že mu takové výroky předepsal jeho manažer kvůli rýsující se hře o odstupné).

Že vedení anglického fotbalu odmítlo i po osobní schůzce s Capellem trenéra podpořit, svědčí o tom, že trenér důvěru ztratil a cílem je teď vytvořit prostor pro jednání o Capellově uvolnění, aniž by ho asociace musela vyplatit deseti miliony liber z kontraktu platícího další dva roky.

Anglická fotbalová asociace na tom není finančně tak dobře, aby si to mohla dovolit. Co by si dovolit měla, je zacházet solidně s jedním z nejúspěšnějších fotbalových trenérů posledních dvaceti let. A nepředstírat, že jeho výměna je to, co vyřeší problémy anglického fotbalu, ukázané na jihoafrickém šampionátu v takové ostrosti a barvách, že z toho bolely oči.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG
Díl 12: Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje
Díl 13. Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů
Díl 14: Deset dní s fotbalem: nejhorší a nejlepší momenty
Díl 15: Ruka je hřích, Luísi Fabiano. Přijde disciplinárka boží
Díl 16: Obama pohrozil USA, že osobně zasáhne proti vuvuzele
Díl 17: Takzvaný svátek fotbalu je mrtev. Ať žije NHL!
Díl 18: Revoluce na hřišti: Slováci půjdou ve světě před Čechy
Díl 19: Jak křepčí při gólu Anglie premiér a Jamesova penalta
Díl 20: VIDEO z let 1966 a 2010. Srovnejte fotbalové křivdy

 

Právě se děje

Další zprávy