Anglie dala Andoře dva góly, Itálie se trápila na Kypru

6. 9. 2008 22:17
Makedonie - Skotsko 1:0
Gareth Bale z Walesu je držen azerbajdžánským Davidem Husejnovem
Gareth Bale z Walesu je držen azerbajdžánským Davidem Husejnovem | Foto: Reuters

Skopje - Hned při startu kvalifikace o mistrovství světa se urodilo překvapení. Fotbalisté Makedonie v sobotu vyzráli na favorizované Skoty, které na domácí půdě ve Skopje porazili nejtěšnějším možným rozdílem 1:0.

Tři body zajistil balkánskému výběru rakouský legionář Naumoski, který se prosadil už v páté minutě.

Zápas řídili čeští rozhodčí, role hlavního arbitra padla na Pavla Královce.

Na horké půdě měl co dělat, aby udržel nervy hráčů na obou stranách. Domácí se dožadovali penalty v první půli po pádu Maznova, hosté zkoušeli to samé po výměně stran, kdy se na zem poroučel McFadden. Vysloužil si jen žlutou kartu.

Čtěte více:
Slováky zachránil Hamšík, Poláci na úvod zaváhali
Brückner šokoval svět. Rakousko - Francie 3:1

Trápili se i další fotbalisté z britských ostrovů. Vítězství národního týmu Walesu nad výběrem z Ázerbajdžánu trefil až v 83. minutě teprve osmnáctiletý útočník Sam Vokes.

Severní Irové prohráli, Irové zvítězili

Ve třetí "české" skupině odstartovali kvalifikační snažení Slováci, kteří porazili Severní Irsko. Naopak se nedařilo polskému výběru, který ve Wroclawi pouze remizoval se Slovinskem 1:1.

Těžký zápas před sebou měli i Irové, ovšem těm premiéra pod novým koučem Trapattonim vyšla na výbornou. Na neutrálním hřišti Mohuče, kam musela Gruzie duel přeložit, vyhráli hosté 2:1. Trefil se Doyle ve třinácté minutě a poté ve druhé půli Whelan. "Domácí" tým už jen korigoval Kenijou.

Semifinalisté letošního Eura z Turecka se představili na půdě rivala z Arménie. Toto derby dlouho spělo k bezbrankové remíze, když ale po hodině hry zavelel Tuncay Sanli a vstřelil úvodní branku. Vítězství favorita stvrdil Sentürk.

Nedařilo se naopak Švédům, kteří v Albánii nedali gól a na sever se vracejí s pouhým bodem. Nerozhodně skončil i souboj Norska s Islandem, kdy domácím nestačili ani dva góly Iversena. V 70. minutě srovnal na konečných 2:2 Gudjohnsen.

Ukrajina porazila Bělorusko gólem z 90. minuty

Reprezentace Anglie měla pod trenérem Capellem vymazat blamáž z poslední kvalifikace, kdy se "Albion" vůbec nedostal na závěrečný turnaj. Jenže přesvědčivé výkony zrovna Beckham a spol. nepředvádí.

Po přátelské remíze s Českou republikou začali Angličané boj o MS v Andoře. Čekalo se hodně gólů, ale místo toho přišly jen problémy a dlouho marné překonávání domácí hráze. Nakonec na fotbalového "trpaslíka" vyzrál jen Joe Cole, který na hřišti Barcelony zajistil hostům výhru 2:0.

Walcott se divil, že Anglie dala jen dva góly
Walcott se divil, že Anglie dala jen dva góly | Foto: Reuters

Svěřence Fabia Capella čeká ve středu mnohem náročnější zápas, kdy se utkají s Chorvatskem.

Velké problémy měl také jiný favorit - Ukrajina. V souboji východoevropských výběrů se dlouho nemohla prosadit, ale nakonec se mohla radovat ze tří bodů. Zajistil je v 90. minutě kanonýr Ševčenko, jenž proměnil pokutový kop.

Překvapivě prohrálo Rumunsko, které doma dostalo výprask od Litvy. Nedávný soupeř České republiky (v přípravném utkání) vyhrál v Kluži jasně 3:0.

Bodový zisk nečekaně získala i Černá Hora. Jednalo se o vůbec první úspěch této reprezentace v kvalifikaci, který tento ministát při své ostré premiéře získal. Doma remizovala 2:2 s Bulharskem.

Kypr znovu málem obral o body favorita

Nejvyšší sobotní výsledek se urodil v Lichtenštejnsku, kde nemělo problém Německo. Vyhrálo 6:0, dva góly si připsal Podolski.

Velmi dobře rozehraný zápas měl i Kypr doma proti Itálii. Mistry světa, které po dvouleté přestávce znovu koučuje Lippi, dostal v úvodu do vedení Di Natale. Ovšem domácí zakrátko vyrovnali díky Aloneftisovi.

Rázem se tak oživila vzpomínka na minulou kvalifikaci, kdy 1:1 na ostrově ve Středozemním moři remizovali Němci a Irové zde dokonce prohráli. Jenže "Squadru Azzuru" spasil v nastaveném čase opět Di Natale.

Úřadující mistři světa svou úlohu zvládli, zato vicemistři z Francie nikoliv. V Rakousku, kam přišel Karel Brückner, prohráli 1:3.

A mistři Evropy? Španělé proti známému soupeři z Bosny a Hercegoviny jako obvykle neoslnili, ovšem zásluhou Villy si připsali důležité první vítězství.