Anglie bije na poplach: Budíček, Evropa nás dohnala!

Anglické kluby letos neměly v Lize mistrů na růžích ustláno. V milionářské soutěži už nezůstal ani jeden
Legendární Liga mistrů už se nezadržitelně blíží ke svému vrcholu. Podívejte se na osm týmů, které prošly do čtvrtfinále nejprestižnější klubové soutěže.
Ale ještě předtím se podívejme na možná nejzajímavější fakt letošního ročníku. Do čtvrtfinále se totiž poprvé od roku 1996 neprobojoval žádný anglický tým! Chelsea, obhájce loňského triumfu, skončila ostudně už v základní skupině a musí se spokojit s účastí v Evropské lize.
Stejný osud potkal také Manchester City. Svěřenci Roberta Manciniho neprošli ze skupiny smrti, kde nestačili na Real Madrid a Borussii Dortmund.
A prapor ostrovního fotbalu nepozvedl ani Arsenal. Kanonýři si vše pokazili už doma, když s Bayernem prohráli 1:3. A tak jim nepomohla ani výhra 2:0 v Allianz aréně.
Foto: Reuters
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 3. 2013 15:50
Ve čtvrtfinále Ligy mistrů budou poprvé za sedmnáct let chybět anglické týmy.

Praha - Jedna, dva, tři, čtyři. Všichni! Fotbalová Anglie dopočítala odpadlíky.

Finále letošní Ligy mistrů přivítá londýnské Wembley, ale už nyní je jasné, že žádnému z domácích klubů se v této překrásné aréně fandit nebude.

Ani jedno z anglických mužstev totiž v milionářské soutěži nepostoupilo dál než do osmifinále. Tým z Ostrovů se mezi nejlepších osm nedostal vůbec poprvé od roku 1996. "Na to nejsme zvyklí," neskrývají svou roztrpčenost britská média.

Do play-off postoupily jen dva týmy

Poslední naděje zhasla včera, když Arsenal v nadějně se vyvíjející odvetě proti Bayernu nedokázal dokonat velký obrat.

Ale vlastně tím jen podtrhnul letošní slabý rok anglických celků. Rovněž Manchester United, i když po velkém boji, vypadnul v osmifinále, když nestačil na Real Madrid. Chelsea si v základní skupině vybojovala pokračování pouze v Evropské lize a Manchester City uhrál jen tři remízy a poháry pro něj skončily už na podzim.

"Pro anglický fotbal to je velké zklamání," naříká kouč Arsenalu Arséne Wenger. "Znamená to, že nás zbytek Evropy dohonil. Probuďme se," bije na poplach.

Od čtyřem k nule

Jeho slova zněji jako burácivý alarm, ale daleko od pravdy být nemusejí.

V letech 2008 a 2009 měla Premier League mezi nejlepší osmičkou hned polovinu svých zástupců, dokonce i finále v prvním z nich bylo ryze anglické. Loni však držela ve čtvrtfinále prapor anglických klubů jen Chelsea, i když nakonec soutěž vyhrála. Letos nejde dál nikdo.

"Když příště budeme mluvit o budoucnosti Premier League, měli bychom to vzít do úvahy," nabádá Wenger k zamyšlení, přestože je anglické lize mnohdy přisuzován punc nejkvalitnější soutěže světa.

Heynckes: Přišel neanglický cyklus

Kouč Bayernu Jupp Heynckes tak kritický a skeptický k anglickým mužstvům není. "Ve fotbale přicházejí různé cykly. V minulých letech zase brzy vypadly třeba německé týmy. Ty anglické budou příští rok zase zpátky na vrcholu," věří jim.

"Manchester United a Arsenal ukázaly velkou kvalitu, ale prostě měly smůlu," chlácholí soupeře Heynckes. Nutno však říct, že Arsenal dostal šanci napravit zbabrané domácí utkání především díky lehkovážnějšímu přístupu Bayernu. Samotný výkon ´Kanonýrů´ zas tak působivý nebyl.

To jen dokazuje, že Arsenal musí před novou sezonou pořádně posílit. Budou ho ostatní anglické týmy následovat?

 

Právě se děje

Další zprávy