Anglické týmy jsou v LM dál ve hře

ČTK, SportPlus
6. 12. 2006 22:42
Praha - Fotbalisté Manchesteru United i Arsenalu si po 6. kole soutěže zajistili postup do jarního osmifinále Ligy mistrů. Uvnitř: Galerie

Manchester v závěrečném utkání základních skupin prohrával doma s Benfikou Lisabon, ale dokázal otočit skóre na 3:1, Arsenal si i bez zraněných Thierryho Henryho a Tomáše Rosického zajistil postup bezbrankovou remízou v Portu. Ze skupiny H prošlo dál Lille po nečekaném vítězství v Miláně.

Jedinou branku Celtiku Glasgow při prohře 1:3 v Kodani vstřelil Jiří Jarošík. I porážka stačila skotskému celku k postupu. Do ve středu hry zasáhli v základních celkem čtyři čeští fotbalisté.

Manchester si v průběhu prvního poločasu komplikoval své plány na postup, protože prohrával doma s Benfikou Lisabon po trefě Nélsona z dvaceti metrů 0:1.

Těsně před odchodem do kabin ale dostal svého soupeře pod ohromný tlak a Vidič stačil vyrovnat, čímž strhl postupové úvahy na stranu pozdějších vítězů. Navíc nátlaková hra domácích pokračovala i po přestávce, a když Giggs po hodině hry zajistil Manchesteru náskok, osud utkání i postupové otazníky byly vyřešeny; po třetím gólu Sahy se pak zápas už pouze dohrával.

Benfica přesto zcela s prázdnou neodjela, na jaře si zahraje alespoň v Poháru UEFA. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona nakonec celou skupinu vyhráli, protože Celtic Glasgow s Jiřím Jarošíkem v základní sestavě svůj zápas v Kodani prohrál 1:3, přičemž český fotbalista vstřelil jediný gól skotského klubu.

Z postupu se radují také v klubu Tomáše Rosického. V sestavě Arsenalu sice český reprezentační kapitán kvůli zranění stejně jako Thierry Henry chyběl, ale Londýňané si postupovou bezbrankovou remízu uhlídali. Oba týmy se v Portu podle očekávání nepouštěly do žádné ofenzivní války, domácí byli alespoň střelecky produktivnější a v druhém poločase dokonce nastřelili tyč.

Nakonec ale mohl zápas skončit jakýmkoli výsledkem a oba týmy by šly dál, protože CSKA Moskva v Hamburku po dvou inkasovaných gólech v závěru prohrál 2:3. Také ruský klub se tak musí spokojit s tím, že na jaře bude hrát pouze Pohár UEFA. V sestavě domácích, kteří získali první body v soutěži, odehrál 83 minut David Jarolím

Nečekané vyvrcholení měly postupové boje ve skupině H, kde si to o druhé místo rozdaly na dálku Lille a AEK Atény. Nakonec se radoval francouzský klub, které překvapivě vyhrál na hřišti již dříve postupujícího AC Milán 2:0.

V černo-červeném dresu poraženého týmu odehrál celý zápas Marek Jankulovski. AEK Atény sice srdnatým výkonem dokázaly dotáhnout k remíze 2:2 svůj duel na stadionu Anderlechtu Brusel, jehož branku hájil Daniel Zítka, ale to jim už na postup nestačilo.

Ve skupině E měly Real Madrid a Lyon postup do osmifinále zajištěn již dříve, stejně jako byl jistý postup Steauy Bukurešť do Poháru UEFA.

Real ale remízu 2:2 na půdě Dynama Kyjev uhájil až díky dvěma trefám Brazilce Ronalda v posledních minutách utkání. Remízou skončil také druhý duel ve skupině, Lyon hrál doma 1:1 se Steauou Bukurešť.

Výsledky - 6. kolo:
Skupina E:

Dynamo Kyjev - Real Madrid 2:2 (2:0)
Branky:
13. a 27. Šackich - 86. a 88. z pen. Ronaldo. Rozhodčí: Riley - Sharp, Turner (Angl.). Diváci: 30.000.

Lyon - Steaua Bukurešť 1:1 (1:1)
Branky:
12. Diarra - 2. Dica. Rozhodčí: Ceferin - Kokolj, Kogej (Slovin.). Diváci: 40.000.

• tabulka a výsledky skupiny E  ZDE

Skupina F:
Manchester United - Benfica Lisabon 3:1 (1:1)
Branky:
45+1. Vidič, 61. Giggs, 75. Saha - 27. Nelson. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (Něm.). Diváci: 72.000.

FC Kodaň - Celtic Glasgow 3:1 (2:0)
Branky:
2. Hutchinson. 27. Grönkjaer, 57. Albäck - 75. Jarošík. Rozhodčí: Layec - Faye, Leloup (Fr.). Diváci: 40.000.

• tabulka a výsledky skupiny F  ZDE

Skupina G:
FC Porto - Arsenal 0:0
Rozhodčí: Merk - Schräer, Müller (Něm.). Diváci: 50.000.

Hamburk - CSKA Moskva 3:2 (1:1)
Branky:
28. Beriša, 84. Van der Vaart, 90. Sanogo - 23. Olič z pen., 65. Žirkov. Rozhodčí: Farina - Stagnoli, Griselli (It.). Diváci: 49.649.

• tabulka a výsledky skupiny G  ZDE

Skupina H:
Anderlecht Brusel - AEK Atény 2:2 (1:0)
Branky:
38. Van den Borre, 63. Frutos - 75. Lakis, 81. Cirillo. Rozhodčí: Fröjdfelt - Nillson, Wittberg (Švéd.). Diváci: 35.000.

AC Milán - Lille 0:2 (0:1)
Branky:
7. Odemwingie, 67. Keita. Rozhodčí: Poll - Kirkup, Cann (Angl.). Diváci: 20.000.