"Nemohou tvrdit, že jejich smlouva je horší než mužská." Soud odmítl fotbalistky

ČTK ČTK
2. 5. 2020 12:03
Americké fotbalové reprezentantky neuspěly u soudu s žalobou na národní federaci USSF kvůli údajné platové diskriminaci ve srovnání s mužskými kolegy.
Megan Rapinoe of the U.S. celebrates scoring their first goal during the France v United States game during the Women's World Cup Quarter Final at Parc des Princes, Paris
Megan Rapinoe of the U.S. celebrates scoring their first goal during the France v United States game during the Women's World Cup Quarter Final at Parc des Princes, Paris | Foto: Reuters

Oblastní soud v Kalifornii žádost o kompenzaci ve výši 66 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) zamítl, připustil však jejich žalobu týkající se horších cestovních a tréninkových podmínek a lékařské péče. Toto téma se bude projednávat 16. června.

Hráčky na páteční rozhodnutí soudce Garyho Klausnera reagovaly rozhořčeně. "Jsme šokovány a zklamány, ale náš tvrdý boj za stejné platy nevzdáme," uvedla mluvčí týmu Molly Levinsonová. "Nikdy nepřestaneme bojovat za rovnoprávnost," napsala na twitteru Megan Rapinoeová, nejlepší fotbalistka světa za minulý rok. Podle médií je možné, že se hráčky proti verdiktu odvolají.

Americké fotbalistky, jež jsou úřadujícími dvojnásobnými mistryněmi světa, zažalovaly po krachu mnoha jednání národní svaz za diskriminaci loni v březnu. Stěžují si na to, že jsou navzdory větším sportovním úspěchům placené hůř než jejich mužští kolegové a mají horší pracovní podmínky. Fotbalisté USA se na minulé MS v Rusku ani nekvalifikovali.

Soud zamítnutí žaloby fotbalistek odůvodnil tím, že hráčky už během jednání odmítly návrh USSF být placeny podle stejného systému bonusů jako muži. "Byly se ochotny vzdát vyšších bonusů za jiné výhody, jako je vyšší základní plat a garance většího počtu hráček pod kontraktem. Nyní tak žalobkyně nemohou zpětně tvrdit, že jejich kolektivní smlouva je horší než mužská ve smyslu toho, jak mohly být placeny za mužských podmínek, když samy tuto strukturu odmítly," uvedl soud.

Svaz tvrdil, že fotbalistky si nakonec ve skutečnosti vydělaly jak celkově, tak v průměru na zápas více než muži.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil Debenhams

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil za 55 milionů liber zkrachovalý maloobchodní řetězec Debenhams. Zaměstnance ale nechce, ohroženo je tak 12 000 pracovních míst.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Veterináři na Táborsku prověří kvůli ptačí chřipce chovy drůbeže

Veterináři dnes zkontrolují drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Zkontrolují i tři velké komerční chovy v okruhu deseti kilometrů od obce. Prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, řekl v pondělí za Státní veterinární správu Petr Majer. O situaci v pondělí jednal i krizový štáb kraje, jak řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmana.

Veterináři vytvoří soupis komerčních chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, zkontrolují i komerční chovy. O víkendu dostaly podniky informace, jak chovy víc zabezpečit. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou.

"V současné době jsou (na místě) dvě skupiny veterinárních inspektorů, z nichž ta první působí přímo v obci Dlouhá Lhota. Jsou v kontaktu se starostkou a během dne obcházejí místní drobné chovatele a prověřují zdravotní stav drůbeže a to, jak jsou chovy zabezpečené proti kontaktu s volně žijícími ptáky, zejména s vodními, kterých je v okolí hodně," řekl Majer. Těchto chovatelů by mělo být v obci okolo dvaceti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy