Američané sestřelili Kubu a jsou v semifinále Zlatého poháru

19. 7. 2015 9:12
Prvními semifinalisty mistrovství Severní a Střední Ameriky jsou týmy USA a Jamajky.
Americký kapitán a autor hat-tricku Clint Dempsey.
Americký kapitán a autor hat-tricku Clint Dempsey. | Foto: Reuters

Baltimore - Fotbalisté USA rozdrtili ve čtvrtfinále Zlatého poháru Kubu 6:0 a poosmé za sebou postoupili na šampionátu Severní a Střední Ameriky do semifinále. Premiérovým hattrickem v národním týmu k tomu přispěl Clint Dempsey, o postup do finále se obhájci titulu utkají s Jamajkou, která porazila Haiti 1:0.

Dempsey poslal domácí tým v Baltimoru do vedení hlavou ve 4. minutě, ve druhém poločasu pak proměnil pokutový kop a v 76. minutě pečetil skóre na 6:0. Na turnaji se trefil už šestkrát a vede tabulku střelců.

"Ani jsem nevěděl, že to byl jeho první hattrick, dost mu to trvalo," žertoval po zápase trenér Američanů Jürgen Klinsmann, jenž během své bohaté kariéry v německé reprezentaci žádný třígólový zápas nezažil. Dvaatřicetiletý Dempsey zvýšil svou bilanci v národním týmu na 47 gólů a od nejlepšího kanonýra Landona Donovana ho dělí deset branek.

Kubu opustili fotbalisté, kteří chtějí v USA žádat o azyl

Další tři góly domácího výběru dali v prvním poločase Gyasi Zardes, Aron Johannsson a Omar Gonzalez. Kuba se ve velkém vedru, kvůli němuž dokonce rozhodčí po třetím gólu vyhlásil pauzu na občerstvení, nezmohla na odpověď.

Kubánci navíc k zápasu nastoupili oslabení o dalšího hráče. Tým opustil už pátý fotbalista, záložník Ariel Martínez, který s největší pravděpodobností stejně jako jeho spoluhráči ze zálohy Dario Suarez, Arichel Hernández, útočník Keiler García a brankář Arael Argüelles hodlá požádat v USA o azyl.

Fotbalisty Jamajky poslal do semifinále kontinentálního šampionátu poprvé od roku 1998 gól Gilese Barnese. Ve středu v Atlantě tak proti sobě nastoupí týmy dvou německých trenérů, proti Klinsmannovu výběru povede Jamajku Winfried Schäfer.