Alcántara hattrickem vystřelil mladým Španělům titul na ME

18. 6. 2013 20:20
Jasnou záležitostí bylo finále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, ve kterém Španělé porazili Itálii 4:2 a titul tak obhájili.
Španělští fotbalisté obhájili titul mistrů Evropy do 21 let
Španělští fotbalisté obhájili titul mistrů Evropy do 21 let | Foto: Reuters

Izrael - Jasnou záležitostí bylo finále mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, ve kterém Španělé porazili Itálii 4:2 a titul tak obhájili. Hattrickem výrazně pomohl vítězství barcelonský snajpr Thiago Alcántara. Stal se tak prvním hráčem v historii, který ve finálovém utkání "malého" Eura zaznamenal hattrick.

Český tým na ME nestartoval, protože loni na podzim vypadl v baráži s Ruskem. Šampionát v roce 2015 bude hostit Česká republika, tým kouče Jakuba Dovalila na něm má jako pořádající země účast jistou.

Kouč Španělů smekl před svými svěřenci

Španělsko na šampionátu v Izraeli vyhrálo všech pět zápasů a slaví čtvrtý titul. Poražení finalisté z Itálie jsou s pěti primáty stále na čele pomyslného žebříčku.

"Vyhrát takový turnaj je pokaždé velmi složité, ale my jsme si stále drželi svůj styl, věřili v něj a pracovali na něm. Naši hráči ctili pravidlo, že individuální talent je k ničemu, pokud nepřijde i týmový výkon. To byl klíč k úspěchu," uvedl Lopetegui.

Italské snížení nic neznamenalo

Alcántara už před finálovým duelem snil o tom, že se blýskne vítězným gólem, ale své představy mnohokrát překonal. Své velkolepé představení načal už v šesté minutě, kdy se prosadil přesnou hlavičkou. A navázal tak na trefu z předloňského finále jednadvacítek, v němž se trefil pro změnu proti Švýcarsku.

Španělské favority nezaskočilo ani to, když o chvíli později vyrovnal italský forvard Immobile, který jako první na turnaji dokázal pokořit brankáře Davida de Geu, hvězdu z Manchesteru United.

Zbytek prvního poločasu si dál podmaňoval Alcántara, který se po půl hodině blýskl prudkou střelou, proti které italský brankář neměl šanci. Alcántara za dalších sedm minut nezaváhal ani z penalty, kterou vybojoval jeho barcelonský spoluhráč Cristian Tello.

Španělé pečetili výhru penaltou

Čtvrtý gól mohl Alcántara dokonce přidat i krátce po poločase, ale jeho další střelu už kryl brankář Bardi. Italský tým inkasoval další políček v 66. minutě a Španělé se znovu radovali z penalty, kterou pro změnu využil záložník Málagy Isco, jeden z nejžádanějších hráčů současnosti.

V tu chvíli už o španělském vítězství nebylo pochyb. Italský střelec Borini deset minut před poločase jen snížením zkorigoval debakl. Španělský fotbal však jasným vítězstvím jednadvacítky potvrdil svoji dominanci na světové scéně, kde od roku 2008 velké triumfy sbírá i seniorská reprezentace.

Italský trenér Devis Mangia i přes finálovou prohru byl na své hráče hrdý. "Rozhodlo hlavně to, že Španělé už mají víc zkušeností. V tak velkých zápasech se bez nich prostě neobejdete. Španělský tým každopádně odvedl excelentní práci, dnes v jeho prospěch rozhodlo několik maličkostí," řekl Mangia, který po zápase musel utěšovat některé z plačících svěřenců.

Mistrovství Evropy ve fotbalu hráčů do 21 let v Izraeli:

Finále:

Španělsko - Itálie 4:2 (3:1)

Branky: 6., 31. a 38. z pen. Thiago Alcántara, 66. z pen. Isco - 10. Immobile, 80. Borini. Rozhodčí: Jug (Slovin.) - Brandner (Rak.), Tóth (Maď.). ŽK: Martínez, Koke, Tello - Verratti, Caldirola, Crimi, Regini.

Španělsko: De Gea - Montoya, Bartra, Martínez, Moreno - Koke (89. Camacho), Illarramendi, Thiago Alcántara - Isco, Morata (80. Rodrigo), Tello (71. Muniain). Trenér: Lopetegui.

Itálie: Bardi - Donati, Bianchetti, Caldirola, Regini - Florenzi (58. Saponara), Rossi, Verratti (76. Crimi), Insigne - Immobile (58. Gabbiadini), Borini. Trenér: Mangia.