Africe kraluje Egypt. Porazil Ghanu a má už sedmý titul

Sport Sport, Red Spo, ČTK
31. 1. 2010 19:05
Egypt porazil Ghanu 1:0
Egypt vyhrál africký šampionát
Egypt vyhrál africký šampionát | Foto: Reuters

Luanda - Fotbalisté Egypta jako první tým v historii vyhráli africký šampionát třikrát po sobě. V nedělním finále porazili 1:0 Ghanu gólem kanonýra Geda, který si připsal pátý gól na turnaji a vyhrál tabulku střelců.

Egypt si připsal již svůj sedmý triumf na Pohárů národů, naopak Ghana čeká na pátý titul krále Afriky již 28 let.

Finálový zápas byl taktickou bitvou. Ghana potvrzovala svou skvělou obranu, díky které v předchozích třech zápasech na šampionátu ani jednou neinkasovala.

Také hráči Egypta se nehnali příliš dopředu, a tak se diváci v ochozech spíše nudili.

Utkání již směřovalo do prodloužení, když egyptský náhradník Gedo znovu zafungoval jako skvělý žolík a pět minut před koncem rozhodl o triumfu "Faraonů". Pátým gólem na turnaji potvrdil korunu krále střelců.

Dokázal tak nahradit chybějící ofenzivní hvězdy Mida, Zakiho či Abútriku, přestože v dresu Egypta debutoval teprve měsíc před začátkem turnaje.

Egypt, který na africkém šampionátu neprohrál již 19 zápasů za sebou, triumfem napravil nepovedenou baráž o mistrovství světa (s Alžírskem), kvůli které bude jako král Afriky chybět na prvním světovém šampionátu na africkém území v historii.

"Od začátku turnaje jsme říkali, že jsme přijeli vyhrát. A to se povedlo, přestože to bylo těžší než při předchozích dvou vítězstvích. Jsem na hráče velmi pyšný," uvedl asistent egyptského trenéra Šafkí Džaríb.

"Hrajeme lépe na větších turnajích než při kvalifikacích. Je pro nás lehčí připravit hráče na třítýdenní turnaj než na dlouhodobou kvalifikaci," dodal Džaríb.

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen čtyřiatřicetiletý kapitán Egypta Ahmed Hassan.

Ten se stal prvním hráčem v historii, který na Poháru národů získal již čtvrtou medaili. Byl již při triumfu Egypta v roce 1998 a i u dalších prvenství v letech 2006 a 2008. Nejlepším brankářem pak vedení turnaje jmenovalo dalšího Egypťana Isáma Hararího.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy