Aféra: Stopy vedou do Strakonic, k budějovické farmě

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 9. 2013 15:20
Čeští vyšetřovatelé jsou na sdělování informací k sázkařské aféře skoupí, na Slovensku prozradili víc
Martin Synecký a Miroslav Pelta. Tihle dva teď mají aféry v českém fotbale plné hlavy.
Martin Synecký a Miroslav Pelta. Tihle dva teď mají aféry v českém fotbale plné hlavy. | Foto: Eduard Erben

Praha - Stopy vedou do Strakonic. Právě tam měl celý příběh současné sázkařské aféry, která cloumá českým fotbalem, započít.

Srovnejme si fakta a výroky státního zástupce či vyšetřujících policistů a pokusme se složit mozaiku z toho, co už nyní víme. Byť stále platí, že v řadě věcí se můžeme stále jen dohadovat, protože české orgány činné v trestním řízení zatím pustily do světa mnohem méně informací než jejich slovenští kolegové.

Kdo je z manipulování zápasů obviněn? Víme, že v českém prostředí jde o 12 lidí. Na otázku, zda jsou mezi nimi Jan Halama (nyní Bohemians Praha), teplický hráč David Jablonský a roudničtí fotbalisté Václav Brožík či Ondřej Bíro, odpovídá dozorující státní zástupce Miroslav Kelyman, že "z větší části to sedí".

Indicie ukazují na Strakonice

S velkou pravděpodobností se vše téčí kolem Jana Halamy. To je kmenový hráč Českých Budějovic, na hostování na Střížkově je v podstatě pár dní.

Halama už byl propuštěn z vazby. "Dali jsme si spolu kafe, slíbili jsme si, že se spolu i s jeho advokátem sejdeme v pondělí a budeme řešit, co dál," říká Michal Dyml, manažer Bohemians Praha.

Halama má podle něj od policie zákázáno s médii o celé věci hovořit. Halamův mobil je vypnutý, dost možná ho musel odevzdat na policii, která zkoumá v něm uložené kontakty.

"V minulé sezoně hrával Jan Halama hlavně na naší farmě ve Strakonicích," říká Martin Vozábal, manažer budějovického klubu.

"My nemáme žádné vlastní fotbalisty, kopou za nás výhradně kmenoví hráči Budějovic," vysvětluje Michal Káník, který strakonický klub řídí.

A právě kolem Strakonic se řada indicií sbíhá. Strakonické státní zastupitelství kauzu dozoruje, právě na Strakonicku mělo v listopadu minulého roku dojít k údajnému korupčnímu jednání, které vše odstartovalo.

Policie vyslýchala celkem čtyři hráče Roudnice nad Labem, to je klub, který hrává stejnou soutěž jako Strakonice, tedy Českou fotbalovou ligu, třetí nejvyšší soutěž.

V září 2012 vyhrály Strakonice v Roudnici 3:1, Halama tehdy nenastoupil. Nehrál ani na jaře, když naopak Strakonice doma Roudnici podlehly 0:5. A to je výsledek, o němž už v souvislosti s aférou můžeme spekulovat silněji.

Oficiálních fakt je jen málo

Právě vysoký počet nastřílených branek v utkání bývá často příležitostí, na niž "cinklé" sázky směřují. Ve zmiňovaném zápase nastoupili dva ze čtyři hráčů Roudnice, již byli v minulých dnech policií předvedeni, konkrétně Bíro s Macháčkem.

Na to, že aféra běží už od středy, bylo toho v Česku policií oznámeno a potvrzeno zatím jen velmi málo.

Hodně se tedy musí spekulovat, například server tn.cz tvrdí, že v Česku měl sázkařské manipulace organizovat bývalý ligový hráč Dan Kaplan. Ten v minulosti oblékal například barvy Hradce Králové.

Klub FK Teplice informoval, že bylo vyslýcháno několik jeho hráčů, nesložitěji se situace jeví kolem Davida Jablonského. Naopak o Egonu Vůchovi se spekuluje, že on mohl být tím hráčem, o němž mluví slovenská policie v té souvislosti, že jeden český fotbalista nabídku k manipulaci zápasu nevyslyšel, a naopak o ni informoval policii. Zda to ale byl opravdu Vůch, je jen dohad, sám hráč se na radu policie odmítá s médii o věci bavit.

Jak moc se podílela Asociace?

Právě zmínka slovenského policejního prezidenta o poctivém českém fotbalistovi ne zcela koresponduje s tvrzením Romana Berbra, místopředsedy FAČR, že všechno odstartovaly informace šéfů asociace, předané loni v říjnu policii v souvislosti s juniorskou ligou.

"Dá se říct, že na tom určitý podíl měli, ale k rozsahu spolupráce se vyjadřovat nechci," glosuje podíl FAČR na vyšetřování případu státní zástupce. To také nepůsobí zrovna dojmem že by zrovna informace od FAČR byly tím hlavním hnacím motorem, který aféru nastartoval.

Je možné, že informace od FAČR a informace od poctivého českého fotbalisty byly dvěma paralelními zdroji, s nimiž policie začala pracovat.

Slovenští policisté i strakonický státní zástupce Miroslav Kelyman potvrzují, že šlo o organizovanou záležitost, jejíž řídící centrum bylo v Asii.

Na Slovensku obviněno sedm lidí

Několik bývalých slovenských fotbalistů mělo dělat prostředníky, již oslovovali hráče v Česku i na Slovensku. Zmanipulováno takto za účelem cinklých sázek mělo být celkem 19 utkání v různých soutěžích v obou zemích, včetně soutěží nejvyšších.

Hráči měli za manipulaci inkasovat až 1,5 milionu korun, sázky na asijských sázkařských webech, u nichž je mnohem složitější dohledat identitu sázejícího, měly na podobné finanční hranici startovat. To znamená, že když magie zápas zmanipulovala, vsadila na domluvenou záležitost kolem 50 000 eur.

Na Slovensku je vše jasnější, obviněni byli podle tamních médií čtyři současní hráči  Dunajské Stredy a tři bývalí hráči, zprostředkovatelé.

Zatímco v Česku, jak se zdá, uvízly v policejní síti co do velikosti fotbalových jmen pouze mřenky, na Slovensku ulovili většího "kapra".

Ivan Hodúr má za se bou několik startů za reprezentaci, v české lize si ho dobře pamatujeme z působení ve Slovanu Liberec.

V Česku hrával i Michal Dian (Bohemians, Příbram, Čáslav, Hradec Králové a další kluby), přímo český pas má další údajný obviněný Tomáš Huber. Ten prošel mimo jiné i Spartou či Jabloncem.

 

Právě se děje

Další zprávy