Adieu, řeknou Francouzi Africe. Doma vyvolali zděšení

Martin Novák Martin Novák
22. 6. 2010 7:05
Nadávky trenérovi a stávka na tréninku šokují celou Francii. Prezidenta a ministry nevyjímaje
Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Paříž - Fotbal hýbe Francií, ale bohužel pro Francouze jinak, než si před začátkem mistrovství světa v Jihoafrické republice představovali.

Dosavadní výsledky národního týmu (remíza 0:0 s Uruguají a porážka 0:2 od Mexika) vyvolaly rozčarování, ale zděšení zavládlo až poté, co se provalily skandální okolnosti doprovázející pobyt reprezentantů na jihu Afriky.

Útočník Nicolas Anelka vulgárně urážel trenéra Raymonda Domenecha, takže byl okamžitě odeslán domů. Následující den všichni hráči na protest odmítli trénovat, což je na světovém šampionátu bezprecedentní rebelie.

Vzhledem k celosvětové pozornosti, které se mistrovství těší, vrhá skandál na Francii velmi špatné světlo. Proto se do věci vložili i politici.

Prezident Nicolas Sarkozy apeloval na důstojnost a zodpovědnost týmu. Požádal ministryni sportu Roselyne Bachelotovou, aby prodloužila svůj pobyt v Jihoafrické republice a promluvila s hráči.

Podle Bachelotové musejí někteří hráči počítat s "disciplinárním řízením," Sarkozy se už vyslovil pro potrestání Anelky, pokud se zprávy o jeho prohřešku potvrdí.

Nicolas Anelka.
Nicolas Anelka. | Foto: Reuters

Znechucen je i ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner. Vystoupení fotbalistů v JAR nazval podle televize France24 "otřesnou soap operou" a "karikaturou Francie."

Události rozhněvaly také ministryni ekonomiky Christine Lagardovou, která kdysi reprezentovala Francii v synchronizovaném plavání.

"Jsem pobouřena, protože jsem kdysi sama nosila dres ve francouzských národních barvách. A když máte na sobě takový dres, máte mimořádnou zodpovědnost," řekla ministryně.

Francouzská média píší a hovoří o prvotřídní mezinárodní ostudě, deník Le Soir hráče nazval dezertéry. Za údajnou nekompetentnost a neschopnost schytává ale notnou dávku kritiky také kouč Domenech.

Finanční společnost Crédit Agricole a řetězec rychlého občerstvení Quick oznámily, že přestanou vysílat reklamní spoty spojené s národním fotbalovým mužstvem.

V jiných zemích jsou francouzské problémy terčem vtipů. Americký deník Wall Street Journal, který se na svých stránkách šampionátu dost věnuje, ačkoliv jinak nemá sportovní rubriku, přejmenoval francouzský tým na "Les Misérables." Tedy Bídníci, podle románu Victora Huga.

Francie si umí své úspěchy vychutnat. Země pořádně oslavovala své šampióny z Mistrovství světa 1998 i Mistrovství Evropy 2000, úspěchem bylo i druhé místo na minulém světovém šampionátu v Německu v roce 2006. Tentokrát ale zřejmě bude znít místo oslavných chorálů tryzna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy