AC Milán začal nový ročník Serie A nečekanou porážkou

26. 8. 2012 22:55
Fotbalisté Sampdorie Janov porazili v prvním kole italské ligy AC Milán. Ligovému nováčkovi zařídil výhru 1:0 na hřišti vicemistra obránce Andrea Costa.
Andrea Costa se raduje ze vstřelené branky do sítě AC Milán
Andrea Costa se raduje ze vstřelené branky do sítě AC Milán | Foto: Reuters

Milán - Fotbalisté Sampdorie Janov porazili v prvním kole italské ligy AC Milán.

Ligovému nováčkovi zařídil výhru 1:0 na hřišti vicemistra obránce Andrea Costa.

Janovský tým se při návratu do Serie A po roční přestávce na San Siru hlavně bránil, jenže soupeř oslabený o kanonýra Ibrahimovice, který odešel do Paris St. Germain, se neprosadil.

Na druhé straně naopak z první šance přišel gól: po rohovém kopu se trefil přesně k tyči Costa.

V nervózním závěru pak hosté přečkali velký závar před svou brankou včetně tyčí po pokusech Boatenga a Yepese.

Sampdoria měla kvůli zapojení do sázkařského skandálu odečtený jeden bod, takže v tabulce se dostala dva body do plusu.

Zeman v obnovené premiéře remizoval

Český trenér Zdeněk Zeman ve své obnovené ligové premiéře na lavičce AS Řím k vítězství nedovedl.

Jeho svěřenci nedokázali zúročit převahu nad Catanií a až brankou v nastavení vybojovali remízu 2:2 s Catanií.

Zeman usedl na lavičku týmu Serie A po sedmi letech, slibované ofenzivní pojetí ale dlouho vázlo.

Římané sice měli převahu, jenže jedinou branku vstřelili hosté ze Sicílie zásluhou Giovanniho Marcheseho, který využil ofsajdovou pozici.

V 59. minutě premiérový gól AS pod vedením pražského rodáka vstřelil nůžkami útočník Pablo Osvaldo, jenže o deset minut později šli brankou Alejandra Gómeze do rozhodujícího vedení znovu hosté.

Vytrvalý tlak přinesl AS bod až v nastavení zásluhou Nicolase Lópeze.

Vackovo Chievo porazilo Boloňu

Posledních pět minut si zahrál záložník Kamil Vacek, jehož Chievo díky zásahům Sergia Pellissiera a Rinalda Cruzada porazilo Boloňu 2:0.

Útočník Lazia Libor Kozák zůstal na lavičce jako nevyužitý náhradník, výhru jeho týmu 1:0 v Bergamu zařídil brazilský středopolař Hernanes.

Výsledky:

AC Milán - Sampdoria Janov 0:1 (58. Costa), AS Řím - Catania 2:2 (59. Osvaldo, 90.+1 López - 28. Marchese, 69. Gómez), Bergamo - Lazio Řím 0:1 (17. Hernanes), Chievo - Boloňa 2:0 (65. Pellissier, 79. Cruzado), FC Janov - Cagliari 2:0 (51. Merkel, 85. Immobile), Palermo - Neapol 0:3 (45.+3 Hamšík, 79. Maggio, 88. Cavani), Pescara - Inter Milán 0:3 (17. Sneijder, 19. Milito, 81. Coutinho), Siena - FC Turín 0:0.

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.