AC Milán smetl v derby Inter, Neapol jde na druhé místo

AC Milán - Inter 3:0, Neapol - Lazio 4:3
Brazilec Pato vstřelil gól již v první minutě
Brazilec Pato vstřelil gól již v první minutě | Foto: Reuters

Milán - Ráznou odpověď na zlepšené výkony obhájce titulu v italské Serii A Interu Milán našel jeho městský rival a lídr tabulky AC.

Ve vzájemném duelu s Interem totiž vyhrál 3:0 a zvýšil rozdíl mezi oběma týmy na špičce tabulky sedm kol před koncem na plných pět bodů.

Hlavní hvězdou sobotního duelu se stal Brazilec Pato, který vstřelil hlavou dvě branky. První z nich přitom vsítil již v první minutě po přihrávce Robinha, druhou přidal v 62. minutě po stříleném centru Abateho.

Poslední hřebíček do rakve Interu zatloukl těsně před závěrečným hvizdem Antonio Cassano, který proměnil penaltu nařízenou po faulu Zanettiho.

AC tak v této sezoně vyhrál nad Interem i podruhé, což se mu může při závěrečném počítání pozic v tabulce hodit.

Cavani zajistil Neapoli posun na druhé místo

Fotbalisté Neapole se stále drží v boji o titul. V souboji s Laziem Řím sice dvakrát prohrávali, v závěru však i zásluhou vyloučení hostujícího obránce Biavy skóre otočili a díky hattricku kanonýra Edinsona Cavaniho vyhráli 4:3.

Posunuli se tak na druhé místo tabulky a na vedoucí AC Milán ztrácejí stále jen tři body.

Edinson Cavani
Edinson Cavani | Foto: Reuters

Lazio, za které nenastoupil český útočník Libor Kozák, mělo utkání velmi dobře rozehrané, když vedlo po sólu Mauriho a Diazově hlavičce již 2:0.

Jenže pak přišla černá dvouminutovka, kdy se hlavou krátce po sobě prosadili Dossena a Cavani. Aronicův vlastní gól sice znovu vrátil Lazio do sedla, ovšem rozhodující chvíle nastala deset minut před koncem.

Stoper Biava byl vyloučen za faul ve vápně a nařízenou penaltu proměnil Cavani. Uruguayský kanonýr pak dvě minuty před koncem zařídil i vítěznou trefu a uzavřel tak svůj čtvrtý hattrick v sezoně.

Udine překvapivě prohrálo v Lecce

Vylepšil si bilanci už na 25 ligových gólů a v tabulce střelců se dotáhl na vedoucího Antonia Di Nataleho z Udine.

Miloš Krasič
Miloš Krasič | Foto: Reuters

Dosavadní nejlepší střelec ligy vyšel po čtyřech zápasech naprázdno a Udine překvapivě prohrálo 0:2 v Lecce. Přišlo tak o třináctizápasovou šňůru bez porážky i o sérii 703 minut bez inkasovaného gólu.

Zasloužil se o to záložník Bertolacci, který vstřelil obě branky domácího mužstva. Český útočník Matěj Vydra opět nebyl ani mezi náhradníky Udine.

Juventus Turín zvládl klíčové utkání na hřišti AS Řím a po výhře 2:0 se vrátil do boje o pohárové příčky. Aktuálně na sedmém místě ztrácí na svého dnešního soupeře dva body.

O góly se postarali Krasič a Matri. K výhře pomohl i český obránce Zdeněk Grygera, který přišel do hry ve 47. minutě.

Výsledky:

Brescia - Boloňa 3:1 (4. Hetemaj, 9. Zoboli, 66. Caracciolo z pen. - 30. Di Vaio), AC Milán - Inter Milán 3:0 (1. a 62. Pato, 89. Cassano z pen.), Neapol - Lazio Řím 4:3 (62., 81. z pen. a 88. Cavani, 60. Dossena - 29. Mauri, 57. Diaz, 68. vlastní Aronica), Catania - Palermo 4:0 (48. vlastní Balzaretti, 61. Bergessio, 67. Ledesma, 77. Pesce), Cesena - Fiorentina 2:2 (18. Jimenez, 86. Caserta - 35. Gilardino, 69. Montolivo), Chievo - Sampdoria Janov 0:0, FC Janov - Cagliari 0:1 (16. Acquafresca), Lecce - Udine 2:0 (48. a 65. Bertolacci), Parma - Bari 1:2 (80. Amauri - 64. Parisi, 90. Alvaréz), AS Řím - Juventus Turín 0:2 (60. Krasič, 74. Matri).

20. Bari 31 4 8 19 19:46 20

Poznámka: Boloni byly odebrány tři body za dluhy a nesrovnalosti při placení daní.

před 33 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

před 36 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.