AC Milán slaví, Ligu mistrů vyhrál i Jankulovski

23. 5. 2007 22:37
Milánský tým ve finále porazil Liverpool 2:1.
Milánský Kaká zvedá nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů.
Milánský Kaká zvedá nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Atény - Fotbalisté AC Milán s Marekm Jankulovskim v sestavě získali trofej pro vítěze Ligy mistrů, když ve finále zdolali FC Liverpool.

Marek Jankulovski se tak stal po Vladimíru Šmicrovi a Milanu Barošovi teprve třetím českým fotbalistou, který tuto prestižní klubovou soutěž vyhrál. Český reprezentant v zápase odehrál 79 minut a dostal žlutou kartu.

Běh utkání výrazně ovlivnila 45. minuta a šťastná teč milánského Filippa Inzaghiho, který poslal přímý kop Anndrea Pirla za záda překvapeného gólmana Liverpoolu Reiny.

Ten samý hráč sedm minut před koncem samostatnou akcí dal druhý gól AC Milán. V samotném závěru ještě vše brankou zdramatizoval Dirk Kuijt, ale Liverpool už vyrovnat nedokázal.

Milánští tak svému soupeři oplatili dva roky starou porážku z finále Ligy mistrů, kdy AC prohrál s Liverpoolem až po penaltách, přestože v poločase vedl už 3:0.

Nizozemec Seedorf z italského celku se stal nejúspěšnějším hráčem historie Ligy mistrů: jako první má na kontě čtyři vítězství v této soutěži. Jeho osmatřicetiletý spoluhráč Maldini zase nastoupil v evropských pohárech již poosmé ve finále, čímž se vyrovnal legendárnímu Gentovi z Realu Madrid.

"Mám ten pohár popáté, a pořád je to nádherný pocit," řekl Maldini televizi Sky Italia. "Mohl to být krásný konec kariéry, ale já chci hrát ještě rok a bylo by ještě krásnější dosáhnout toho znovu," dodal.

Liverpoolský kouč Rafael Benítez překvapivě nechal jen na lavičce náhradníků kanonýra Crouche a na hrot útoku poslal samotného Nizozemce Kuijta.

Milánský Andrea Pirlo (21) střílí volný kop,který se od Filippo Inzaghiho (druhý zprava) odrazí do branky Liverpoolu. | Foto: Reuters

Oproti předpokladům se na trávníku objevil i jeho krajan Zenden, o němž se spekulovalo, že pro zranění nenastoupí. I Milánští ale začali s jediným útočníkem, přednost před Gilardinem dostal zkušenější třiatřicetiletý Inzaghi.

Zatímco před dvěma lety v Istanbulu Maldiniho branka hned v první minutě nastartovala vlnu ofenzivního fotbalu, ve středu to byla především opatrná partie s cílem neudělat chybu.

Té se však již v desáté minutě dopustil Jankulovski: špatně si zpracoval míč a Pennant okamžitě vyzkoušel Didovu pozornost. Na druhé straně střílel z dálky Kaká, avšak Reina byl připraven.

Hrálo se většinou ve středu hřiště, aktivnější a nebezpečnější však byli hráči anglického týmu. Aktivní Pennant našel centrem Gerrarda, ale liverpoolský kapitán přestřelil, rána Xabiho Alonsa z dálky měla stejný osud a do třetice je napodobil dělovkou Riise.

Dalšího podklouznutí Jankulovského pak využil Pennant a přihrál Kuijtovi, ale Nesta stačil jeho střelu zblokovat.

Když se již hráči obou celků viděli v šatnách, fauloval Xabi Alonso a na trestné kopy má milánský celek Pirla. Jeho ránu tečoval za zdí Inzaghi a Reina byl bezmocný.

Po přestávce měl první příležitost ke změně skóre Pirlo, ale trestný kop z dvaceti metrů poslal nad břevno Reinovy branky. Na druhé straně chyboval v 63. minutě Gattuso a Dida výtečně uchránil čisté konto po Gerrardově střele.

Liverpoolský Dirk Kuyt (v červeném) gestikuluje mezi Markem Jankulovským (vlevo) a Paolo Maldinim z AC Milán ve finále Ligy mistrů | Foto: Reuters

Kouč Liverpoolu Benítez ve snaze vynutit si alespoň prodloužení posílil útočnou vozbu. Na trávník poslal v průběhu druhého poločasu Kewella a Crouche, ale ke kýžené brance nevedlo ani to.

Naopak v 82. minutě potvrdil Kaká, že je skvělým režisérem: přesným pasem vyslal vpřed Inzaghiho, ten udělal kličku i Reinovi a definitivně rozhodl.

Pro Inzaghiho to byl již 38. gól v Lize mistrů. Na sedmém triumfu AC v prestižní soutěži už nic nezměnilo ani Kuijtovo snížení hlavou po rohu v 89. minutě.

"Teď je to pro nás těžké a zdrcující, ale takový už je fotbal a my se s tím musíme vyrovnat," prohlásil zklamaně kapitán poražených Steven Gerrard.

"Začali jsme dobře, měli jsme převahu, ale nedokázali jsme dát gól. Naopak oni skórovali se štěstím a nesmírně je to zvedlo. Dali jsme do toho všechno, ale dneska to nestačilo," dodal.

Výsledek:
AC Milán - Liverpool 2:1 (1:0 )
Branka:
45. a 82. Inzaghi.  - 89. Kuijt. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). Diváci: 64.000.
AC Milán: Dida - Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski (79. Kaladze)- Gattuso, Pirlo, Ambrosini, Seedorf (90. Favalli) - Kaká - Inzaghi (88. Gilardino). Trenér: Ancelotti.
Liverpool: Reina - Finnan (88. Arbeloa), Agger, Carragher, Riise - Pennant, Xabi Alonso, Gerrard, Mascherano (78. Crouch), Zenden (57. Kewell)- Kuijt. Trenér: Benítez.