AC Milán má osmnáctý titul, Kozák pošesté skóroval

8. 5. 2011 23:14
Milánu stačila remíza 0:0 na hřišti AS Řím

Řím - Fotbalisté AC Milán získali v italské lize osmnáctý mistrovský titul. Z ligového prvenství se radují poprvé od ročníku 2003/2004.

Dlouhodobý lídr soutěže remizoval ve 36. kole italské ligy na hřišti AS Řím 0:0 a dvě kola před koncem si zajistil nedostižný šestibodový náskok na předchozího mistra Inter Milán.

"Rossoneri" svého městského rivala dorovnali v počtu získaných Scudett.

AC Milán porazil Boloňu a je bod od zisku titulu
Nestárnoucí Del Piero prodloužil v Juventusu smlouvu

Pravděpodobně svoji poslední sezonu v Itálii završil ziskem titulu český obránce Marek Jankulovski, který vinou zranění i nejisté pozice v mužstvu nastoupil v této sezoně k pouhým sedmi soutěžním utkáním.

Milán nemusí mrzet ani ukončení série pěti výher

V pondělí čtyřiatřicetiletý fotbalista se stal italským mistrem poprvé během svého desetiletého působení na Apeninském poloostrově. V červenočerném dresu vyhrál v roce 2007 Ligu mistrů, Superpohár UEFA a MS klubů.

Antonio Cassano (vepředu) slaví gól s Markem van Bommelem
Antonio Cassano (vepředu) slaví gól s Markem van Bommelem | Foto: Reuters

Trenér Massimiliano Allegri dovedl své svěřence k titulu hned ve své první sezoně na lavičce. K triumfu výrazně pomohly i letní ofenzivní posily Zlatan Ibrahimovic a Robinho, kteří dohromady nastříleli šestadvacet ligových branek.

AS Řím měl v prvním poločase utkání převahu, ale nedokázal překonat pozorného brankáře Christiana Abbiatiho. Po přestávce přidali v ofenzivě i hráči AC, kteří však také nevyzráli na římského gólmana Doniho.

Hosty, kteří na stadionu AS nevyhráli od roku 2005, nakonec nemusela mrzet ani ukončená pětizápasová vítězná série.

Kozákův gól Laziu nepomohl k bodům

Tříměsíční čekání na gól v italské lize ukončil český fotbalový reprezentant Libor Kozák. Jeho šestá trefa v sezoně ale jen zmírnila porážku Lazia Řím na hřišti Udine na 1:2. Domácí se posunuli na čtvrtou příčku znamenající postup do předkola Ligy mistrů a mají náskok dvou bodů právě na Lazio a druhý římský celek AS.

Jednadvacetiletý Kozák zářil v úvodu roku, ale od 13. února čekal na gól marně. Následně vypadl ze základní sestavy a často zůstal jen mezi náhradníky.

Dnes mu dal trenér Reja šanci v 66. minutě a Kozák se mu už za deset minut odvděčil. Po centru z levé strany si našel prostor ve vápně a z voleje poslal míč pod břevno.

Libor Kozák.
Libor Kozák. | Foto: Reuters

Jen však zkorigoval skóre, protože už v první půli se dvakrát prosadil kanonýr Di Natale a s 28 góly se osamostatnil v čele tabulky střelců. Tam by už mohl zůstat, neboť jeho hlavní konkurent Cavani z Neapole byl dnes vyloučen a pravděpodobně přijde minimálně o jedno ze zbývajících dvou utkání.

Lazio mělo dostatek příležitostí skóre vyrovnat, jenže ještě před Kozákovým gólem neproměnil penaltu Zárate, když nevyzrál na brankáře Handanoviče. Pro slovinského gólmana to byla již šestá chycená penalta v této sezoně. V závěru mohl přidat druhý gól Kozák, ale v podobné situaci jako při brance tentokrát trefil jen tyč.

Na český souboj nedošlo, neboť na rozdíl od Kozáka nedostal na straně Udine šanci Matěj Vydra, který se při uzdravení konkurenta Sanchéze nevešel ani na lavičku.

Inter Milán si zřejmě definitivně pojistil druhé místo, když doma porazil 3:1 Fiorentinu, zatímco třetí Neapol nečekaně prohrála 1:2 na hřišti Lecce. To se tak minimálně do večera dostalo mimo sestupové pásmo, kam spadla Sampdoria Janov, má však večerní derby s FC Janov k dobru.

Palermo - Bari 2:1 (39. Miccoli, 53. Bovo - 7. Bentivoglio), AS Řím - AC Milán 0:0, Boloňa - Parma 0:0, Brescia - Catania 1:2 (90. Diamanti - 27. Silvestre, 75. Bergessio), Cagliari - Cesena 0:2 (54. Jimenez, 84. Malonga), Inter Milán - Fiorentina 3:1 (25. Pazzini, 28. Cambiasso, 77. Coutinho - 74. Gilardino), Lecce - Neapol 2:1 (49. Corvia z pen., 89. Chevanton - 67. Mascara), Udine - Lazio Řím 2:1 (35. a 42. Di Natale - 76. Kozák), FC Janov - Sampdoria Janov 2:1 (45. Floro Flores, 90. Boselli - 66. Pozzi).

1. AC Milán 36 23 9 4 61:23 78
2. Inter Milán 36 22 6 8 65:40 72
3. Neapol 36 21 5 10 56:36 68
4. Udine 36 19 5 12 63:43 62
5. Lazio Řím 36 18 6 12 47:35 60
6. AS Řím 36 17 9 10 55:49 60
7. Juventus Turín 35 15 11 9 53:42 56
8. Palermo 36 16 5 15 55:59 53