A teď 4x útok na Evropu! Jablonci seděl sudí víc než Spartě

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 8. 2015 6:05
O Evropskou ligu budou bojovat čtyři české kluby, Jablonec i Liberec z předkola postoupily, k nim se připojí Sparta s Plzní
Tomáš Hübschman je základním stavebním kamenem sestavy Jablonce. V Kodani slavil postup | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Po depresivní středě, v níž vykrvácely české šance na účast v letošní Lize mistrů, napsal čtvrtek dva příjemnější příběhy.

FK Jablonec i Slovan Liberec dokázaly vyhrát na hřištích soupeřů a probojovaly se tak do play off Evropské ligy, kam se k nim z neúspěšné kvalifikace Champions League "propadly" i Plzeň se Spartou.

Už dnes po 13. hodině přijde na řadu losování. A co je důležité: Plzeň, Sparta i Liberec budou díky svým klubovým koeficientům při losu nasazeny, jen Jablonec nikoli.

UEFA už dnes dopoledne rozdělila týmy do losovacích skupin. Zúžil se tedy výběr možných soupeřů pro české týmy, pojďme si ho představit:

Nasazené Plzni mohou být nalosovány kluby Rosenborg Trondheim, Zorja Luhansk, Žilina, Vojvodina Novi Sad a Altach.

Nenasazený Jablonec čeká někdo z nabídky Ajax Amsterdam, PAOK Soluň, Young Boys Bern, Standard Lutych a St. Etienne.

Nasazený Slovan Liberec potká Hajduk Split, Atromitos, Dinamo Minsk, Videoton, Rabotnički Skopjem nebo Almaty.

A pro Spartu bude aktuální některá z těchto variant: HJK Helsinky, Thun, Giurgiu, Midtjylland, ODDS BK nebo Qäbälä

O kolik se bude hrát peněz? Postup do základní skupiny Evropské ligy = prémie zhruba 65 milionů korun, každá výhra pak značí necelých 10 milionů, remíza třetinu.

Kyperská píšťalka zněla Kodani falešně

Jablonci se po prvním utkání s Kodaní moc nevěřilo, že by se do téhle hry mohl ještě propasírovat. Pod Ještědem totiž prohrál 0:1 a sám velký boss klubu Miroslav Pelta při odletu do Dánska pravil: "Vidím naše šance 20:80". Takže výhra týmu trenéra Jaroslava Šilhavého 3:2 určitě pozitivně šokovala i jeho.

Projevilo se několik faktorů: V prvním mači byli Jablonečtí viditelně svázaní z toho, že hrají evropský pohár, s čímž v řadě případů dosud neměli zkušenost. A čarou přes rozpočet bylo v prvním duelu i vyloučení Tecla.

To v Kodani se všechno vyvíjelo úplně jinak. Už ve 14. minutě Wágner gólem na 0:1 srovnal účty za první zápas - a všechno bylo najednou otevřené.

Favorizovanou Kodaň to ovšem nijak zvlášť nevybudilo, rozhodně v těch fázích nedostávala hosty pod tlak, ze kterého by generovala "hafo" šancí, to ani náhodou. O to víc se pak domácí divili, když v 53. minutě Greguš krásnou střelou z trestného kopu posunul do virtuální kolonky "tým, který by podle aktuálního stavu postupoval" mužstvo Jablonce. Ale to ještě nebyl všem zápletkám konec...

"Sudí byl tragický, všechno pískal proti nám," běsnil ve středu večer po utkání Sparta-CSKA domácí kouč Zdeněk Ščasný. Nejvíc mu vadila neodpískaná penalta a vyloučení Matějovského (více zde).

V Kodani pískal kyperský sudí Trattu a soudě dle reakcí na hřišti, měli z něj domácí chvílemi patrně podobný pocit jako sparťani ve středu z Itala Mazzoleniho. Na jejich vkus řešil Kypřan sporné momenty ve prospěch Jablonce častěji, než by jim bylo milo, a tak v 64. minutě bouchly saze ve Verbičovi. Na sudího doslova vystartoval a dostal červenou kartu.

Sparta to v deseti zabalila, Kodaň se rvala

Co mu mohlo vadit? Možná ruka, kterou Masopust, ovšem neúmyslně, zahrál před Wágnerovým prvním gólem utkání. Nepochybně pak zlou krev udělal neodpískaný Benešův faul uvnitř šestnáctky - a možná další drobné verdikty při posuzování různých soubojů.

Každopádně se Kodaň v 64. minutě ocitla v 10 lidech a za stavu 0:2 potřebovala na postup vstřelit v danou chvíli dva góly.

Vím, že každý zápas je jiný, ale přesto: Srovnejme to se středeční situací Sparty, v utkání s CSKA taktéž frustrované výrokem rozhodčího. Sparta se shodou okolností ocitla v deseti taktéž v 64. minutě, za stavu 2:2, který by vedl zápas do prodloužení.

Připomeňme, že Sparta pak vydržela hrát konkurenceschopně ještě dvanáct minut, v jejichž průběhu sudí neodpískal penaltu na Lafatu. Pak Sparta inkasovala potřetí a následně už od 76. minuty, tedy od stavu 2:3, kdy na zvrat potřebovala vstřelit dva góly, už zbytek utkání (14 + 4 minuty nastavení) úplně vypustila, svůj boj v deseti lidech vzdala a utopila se ve vlastní frustraci.

Oproti tomu Kodaň ve zbytku utkání i v deseti lidech Jablonecké smáčkla, vstřelila gól (1:2), načež Pospíšilovou zásluhou zase inkasovala (1:3), takže od 83. minuty stála zase před úkolem vstřelit dva góly k postupu.

A nutno říct, že to skoro dokázala, když jablonecká obrana v závěru začala hlavně na pravé straně kolabovat a po Santanderově snížení v 88. minutě (2:3) mohl pár vteřinek před koncem vstřelit postupový gól Kodaně Nilsson, který se u tyče zjevil úplně sám. Jenže tam k jabloneckému štěstí nezpracoval prudký míč.

Když to shrnu: Chápu, že hrát v deseti proti CSKA a proti Jablonci je jistě rozdíl, i to, že zatímco v Kodani probíhaly první fáze zápasu v dost taktické rovině, takže se v nich hráči patrně nevyčerpali tolik jako sparťani ve středu na Letné, když v úvodu "jezdili bazény" ve sprinterském tempu tam a zpátky.

Nicméně rozdíl mezi tím, jak v deseti dohrála svým neutuchajícím bojem do poslední vteřiny zápas Kodaň - a jak ho oproti tomu v depresi a zmaru dochodila Sparta - byl prostě do nebe volající. Byť výsledek byl nakonec pro oba stejný, tedy neúspěšný.

Slovan komplikace nepřipustil

Liberečtí doma porazili izraelský celek Kirjat Šmona 2:1, přičemž inkasovaný gól v závěru je trochu postrašil. Soupeři totiž stačilo vyhrát doma 1:0 a Slovan by měl po legraci.

Jenže tým trenéra Jindřicha Trpišovského něco takového v odvetě nepřipustil. V libereckém kádru se sice samozřejmě ještě najde řada hráčů, co pamatují evropskou jízdu pod taktovkou Jaroslava Šilhavého, jenže spousta jich tuhle soutěž, stejně jako aktuální kouč, ještě neokusila. Takže i tady platilo, že se v první bitvě U Nisy potřebovali před týdnem ještě trochu seznámit s jinou atmosférou utkání, než jakou znají z ligy...

Takže teď už ji znají - a v odvetě se s tím tedy Liberec vůbec nepáral. Zápas jsme sice v Česku neviděli, ale vysoká výhra 3:0 nejspíš hovoří sama za sebe. Slovanu tentokrát zjevně vycházela parádně koncovka, ze čtyř střel na bránu se totiž ujaly hned tři, které skončily gólem.

V obraně tentokrát zkušeného, ale poměrně pravidelně chybujícího Švejdíka vyměnil Pokorný, oproti prvnímu mači hráli nyní i Folprecht, Shala a Bakoš, který se spolu s Pavelkou a Šuralem zapsal mezi střelce.

Na závěr poslední společnou poznámku: české týmy, které ještě zůstávají ve hře, už nastřádaly poměrně dost žlutých karet, celkem 18. Až na jednu výjimku mají však všichni napomínaní hráči zatím kartu jedinou, pouze jabloneckému Tomáši Hübschmanovi už se před očima zažlutilo dvakrát.  A stojí se po třech kartách, takže příště už si musí dát pozor. Jestli je totiž v jablonecké sestavě někdo prakticky nenahraditelný, tak právě on.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz